Czy każda nowoczesna drukarka perfidnie się oczyszcza?

(Groldominika) #1

Piszę do Was moi drodzy z pytaniem oraz pomocą o wybór wielofunkcyjnej drukarki. Od dwóch lat jestem posiadaczką HP C5180 All-In-One z której jestem bardzo zadowolona ma to czego oczekuję: Skaner, kopiarka, drukarka, połączenie przez Ethernet z routerem i wspaniałej jakości druk w czerni na którym mi najbardziej zależało. No ale na tym pozytywy się kończą które są przyćmione przez jeden wielki negatyw. Samoczyszczenie drukarki. Jest to okropna sprawa, drukuję raz w tygodniu po 2 strony czarnego pisma a więc za każdym razem daję "drukuj tylko z czarnym pojemnikiem". No ale niestety raz w tygodniu drukarka się samoczynnie czyści co pożera tusze kolorowe. Jakież moje było zdziwienie za pierwszym razem od kupna drukarki że po 2. miesiącach pojawił się komunikat żeby drukować w czerni musisz zakupić tusz kolorowy ten który jest pusty. SZOK! Ja korzystam tylko z czarnego bardzo rzadko z kolorów, ale jednak prosi się o zakup koloru. Dla mnie jest to w obecnej sytuacji nie do przyjęcia! Pamiętam mając starą HP C930 tam mogłam drukować czarnym tuszem pomimo pustego pojemnika z kolorami. Obecnie jestem zawiedziona podejściem HP do klienta, pewnie musi drukarka się czyścić jestem to w stanie zrozumieć ale żeby tak często! Czy jest jeszcze na rynku godne urządzenie wielofunkcyjne do polecenia? Producenci dbają tylko o własną kieszeń a nie o użytkownika [-o<

Aktualnie jestem na etapie poszukiwania nowego urządzenia wielofunkcyjnego z tą różnicą że ma posiadać tylko dwa dusze (czarny oraz trójkolorowy). Rozglądam się i póki co nie mogę znaleźć zastępczego urządzenia. Oczekuję od niego:

1) komunikacji Ethernet bądź WiFi

2) skanera

3) jak i skaner to i kopiarka bez włączania komputera

4) bardzo dobry druk w czerni

5) możliwość drukowania w czerni z pustym pojemnikiem trójkolorowym

6) w miarę przystępna cena pojemników z tuszem (mowa o oryginalnych)

I to było by na tyle. Jeśli doszedłeś/aś do końca tego posta dziękuję Ci bardzo i czekam na ewentualne propozycje jeśli Twoja wiedza na to pozwala i doświadczenie. Pozdrawiam.

(Zbych ) #2

Obecnie chyba wszystkie drukarki posiadaja funkcje "czyszczenia" , zapobiega to zasychaniu dysz , (drukarka która by nie posiadała "autoczyszczenia" po około 2-4 tygodni nie używania będzie miała zatkane dysze , czasem do tego stopnia że konieczna jest wymiana pojemnika ) . Miałem już drukarki i HP i canona i z tego co zauważyłem że te drukarki w momęcie "czyszczenia" bardzo dużo wypluwają atramentu , obecnie posiadam lexmarka x4650 i dla odmiany on podczas czyszczenia dysz bardzo mało "wypuwa" atramentu (zabieg drukarka wykonuje raz na tydzień , zabieg bardzo szybki tak jakby drukowała tylko jedną linijke druku) drukarka posiada dwa pojemniki (czarny i kolorowy) po skończeniu sie tuszu w jednym drukuje dalej, wady- bardzo małe pojemniki rozruchowe dostarczane z nową drukarką (nie napełnialne) cena drukarki około 250-280zł wraz z pojemnikami rozruchowymi , nowe pełnowartościowe pojemniki XLA (XLA-pojemność większa jak standart)cena 250zł za same pojemniki(kolor+czarny) (według opisu powinno starczyć na około 1200 stron zadruku 30% a opis na pojemniku standartowym wynosi około 700 stron zadruku 5%) . Drukarka posiada WiFi , jakość skanowania i wydruku bardzo dobra jak i w czerni tak i wydrukowanych kolorowych zdjęć (kolor i jakość zdjęć nie odbiega od zdjęcia zrobionego "chemicznie") Jeżeli drukujesz wyłącznie w czerni to najbardziej opłacalne są drukarki laserowe które w wersji "mono" obecnie nie są drogie (około 2-4 tysiące wydrukowanych kartek na jednym tonerze , niektóre firmy podają że to nawet 7tysiecy)

(system) #3

ja mam DCP-375CW :slight_smile:

nie wiem jak to jest jak się nie drukuję, ale ja mam potrzebę wydrukowania kilka stron dziennie i fabryczne tusze wystarczył mi na 6 miesięcy, drukarkę mam cały czas włączoną w trybie oczekiwania, i nie słyszę żeby czyściła się codziennie tylko co 2 tygodnie, i trwa to kilka sekund :slight_smile:

Radzę też przeczytać instrukcje, jest napisane iż rzeczywista pojemność fabrycznych tuszy po zainstalowaniu wynosi ok 61% gdyż pierwsza instalacja wymaga doprowadzenia tuszy do głowicy (stąd strata).

można drukować bez koloru!

tylko nie jest to tak jak mają stare HP że wystarczy np. pisać w wordzie czarnym kolorem i drukować :lol:

tylko trzeba wejść w panel sterowania w opcje drukarki i wybrać druk czarno-biały. (drukowałem 2 tygodnie tez koloru) :slight_smile:

Polecam tę drukarkę Brother DCP-375CW :slight_smile:

(Zbych ) #4
Radzę też przeczytać instrukcje, jest napisane iż rzeczywista pojemność fabrycznych tuszy po zainstalowaniu wynosi ok 61% gdyż pierwsza instalacja wymaga doprowadzenia tuszy do głowicy (stąd strata).

większość obecnych drukarek posiada głowice zintegrowane z kardidżem i ta strata prawie 40% w takim przypadku jest nie uzasadniona , a coraz częsciej kupując drukarke sprzedawca informuje że drukarka posiada pojemniki rozruchowe gdzie zawartośc wynosi około 30% pojemnika pełnowartościowego, z tąd zapis w instrukcji że na tych pojemnikach można wydrukować około 200 stron , dotyczy to zapewne nie wszystkich producentów a z takimi informacjami spotkałem się w instrukcjach od niektórych modeli HP , Canona , Lexmarka.

(Jim1961) #5

Ja mam pytanie dość mocno związane z tematem więc nie zakładam nowego. Mam Brother-145C, 4 pojemniki, bez większych problemów działa na zamiennikach. Jako że drukarkę mam podpiętą do listwy z kompem, monitorem i głośnikami, którą wyłączam na czas "niepotrzebności", po każdym włączeniu drukarka się czyści (sądząc po dźwięku). I pytanie: Czy lepiej zostawić drukarkę włączoną do prądu cały czas, czy żeby cały czas była w stanie oczekiwania, czy można wyłączać jak obecnie ? Cel: oszczędność tuszu i "zdrowie" sprzętu. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

(system) #6

jakie szczęście że mam starego poczciwego lexmarka Z612 który na szczęście jeszcze się nie czyści :slight_smile: ale kuzynka kupiła urządzenie wielofunkcyjne Epsona i normalnie szok, zanim się włączy to czyści i czyści...ja swoim lexmarkiem Z612 drukuje 1-2 kartki W MIESIĄCU! !!

Jedyna awaria jaka mi się wydarzyła w tej drukarce to na początku roku pękła mi taka taśma przezroczysta co w środku w drukarce jest...Wiecie na co ją spowrotem przyczepiłem??? NA GUMKĘ RECEPTURKĘ :slight_smile: Dziś jeżeli miałbym kupować drukarkę to chyba kupiłbym używaną z allegro niż te kombajny które pożerają w zaskakującym tempie tusz....

(Attack89) #7

Mój Brother DCP-395CN też się sam oczyszcza, ale nie bierze niewiadomo ile tuszu. Od zakupu ( 5 miesięcy) drukarki mam oryginalnie dołączone kolorowe tusze i nie widzę, aby cokolwiek z nich ubyło. Może i coś bierze, ale to naprawdę minimalną kropelkę. Czarny wymieniam co tydzień, ale drukuję ogromne ilości pism. Także ja po swojej drukarce nie widzę tego pożerania :smiley:

(Astraltrooper) #8

Tak szczrze to męczyłem się przez całe lata z różnymi drukarkami atramentowymi ale rowiązaniem problemu okazało się dopiero kupno drukarki laserowej. I teraz wreszcie mam spokój. Zdaje sobie sprawę że tak drukarka to znacznie większy wydatek ale wieżcie mi zwraca się bradzo szybko w postaci wydajności jaką oferuję pojemnik z tonerem (nawet do 2500stron) oraz wygodą i szybkością pracy jakiej próżno szukać w drukarkach atramentowych.

Nie chce nic polecać ani reklamować ale zajżyjcie na tą stronkę; http://www.centrumdruku.pl/

(Shadowk) #9

Jim1961, lepiej zostawić ją włączoną cały czas, bo zużycie tuszu przy codziennym czyszczeniu jest mniejsze niż przy czyszczeniu po uruchomieniu urządzenia.

Tabelka ile tuszu zabiera każde czyszczenie urządzenia (dla Brother DCP-130, DCP-330, DCP-540CN):

brotherx.th.jpg

A tutaj pojemności i ilość możliwych wydrukowanych stron z zastrzeżeniem, że dla pierwszych pojemników stron jest mniej (tak jak pisał krasnaaal).

brother2.th.jpg

Brother zapewnia, że jeśli nie byłoby nic drukowane to przez automatyczne czyszczenie tusz skończyłby się po dwóch latach.

(system) #10

aby drukarka sie rzadziej oczyszczala nie nalezy jej wylaczac

(Groldominika) #11

Celna uwaga, przetestuję to i zobaczę jak się to sprawdzi chociaż w jakimś stopniu zaoszczędzić tusze. Od wczoraj mi wypluwa komunikat o zmianie tuszu purpurowego gdy go nawet nie używałam :-x

-- Dodane 28.07.2010 (Śr) 17:25 --

Powiedz mi czy drukarkę masz stale włączoną? Druga sprawa czy orientujesz się jeśli będzie brak jakiegokolwiek koloru czy istnieje możliwość drukowania w czerni pomimo pustych kolorów?

(system) #12

trochę nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi, co jest nie uzasadnione?

tu masz jak to jest z tym Brotherem:

589ee05f3492791d.jpg

(Zbych ) #13

(Shadowk) #14

Akurat wydaje mi się, że jest odwrotnie. To starsze drukarki (i urządzenia HP) posiadają dysze w kartridżach. Na przykład Brother, Epson i chyba Canon produkują urządzenia gdzie wymienia się tylko pojemniki z tuszami.