Czy kodek ma znaczenie na jakość plików muzycznych?

Czy dla przykładu KODEK1 będzie odtwarzał gorszą jakość muzyki niż np. KODEK2?

Temat określiłeś bardzo ogólnie ale w bardzo wielkim uogólnieniu tak, to bardzo prawdopodobne.

Dla przykładu komercyjny (płatny) kodek dla formatu mp3 od firmy Fraunhofer która opracowała ten format daje znacznie lepszą jakość zarówno kodowania jak i dekodowania w porównaniu z darmowym Lame Mp3 czy innymi.

Ale jak napisałem tak sformułowane pytanie jest bardzo ogólne, gdybyś napisał jakie kodeki masz na myśli lub o jaki format ci chodzi to można by coś więcej powiedzieć.

Format to FLAC

Dużo jest nieścisłości (a nawet błędów) w Twojej wypowiedzi

“Fraunhofer” to nie jest firma tylko Instytut/Towarzystwo/Organizacja a to, że jeden z instytutów tego towarzystwa opracował ten format kompresji nie oznacza, że jest on najlepszy (że daje najwierniejszy dźwięk w porównaniu do oryginału)

“Lame” nie służy czasami do tylko kodowania dźwięku? Nie spotkałem się z odtwarzaczem, który by używał Lame do dekodowania dźwięku, ale może jestem w błędzie…

“Lame” jest uznawane za jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) program do kompresji mp3, w porównaniu do innych konkurencyjnych a nawet komercyjnych programów, które używają innych algorytmów.

Źródło tych informacji: poczynając od Wiki po setki stron dostępnych w internecie.

W tym przypadku teoretycznie nie będzie różnicy bo algorytm kodera/enkodera jest opracowany i “pilnowany” przez jedną firmę (fundację) a inni używają go tylko w swoich produktach. Do tego FLAC jest formatem kompresji bezstratnej, czyli nie tracimy na jakości nawet w przypadku wielokrotnej kompresji/dekompresji

To nieistotne jak nazwać ten “twór” o nazwie Fraunhofer i celowo uogólniłem pisząc firma.

Tak faktycznie, trochę niefortunnie to ująłem ale chodziło mi o to że kodek od Fraunhofer daje lepszą jakość od konkurencyjnych kodeków formatu mp3.

Jeden z najlepszych to się zgodzę ale zdaniem wielu fachowców i testów to Fraunhofer mp3 daje najlepszą precyzję kodowania/dekodowania.

W informacje z wikipedii to radzę do końca nie wierzyć bo każdy tam se może dowolnie zmieniać informacje i przez to często pojawiają się nieścisłości lub nawet całkiem błędne informacje.

W kwestii formatu flac też różne kodeki mogą go dekodować z różną precyzją (dekodują go np. madFlac, AC3 Filter i chyba ffdshow/ffmpeg też) ale chyba nikt nie przeprowadzał takich testów.