Czy komputer może być na noc włączony?

Ema, a więc chciałbym zapytać się was drodzy użytkownicy czy gdy zostawiam komputer włączony na całą noc, ustawiam w grze tibia tak zwanego Bota który sam zdobywa poziomy doświadczenia, to czy może komputer się przepalić, przegrzać czy cokolwiek, monitor wyłączam i stoi tak przez 12-14h i to jest tak 2x w tygodniu np.

Aha i czy dużo prądu zjada gdy tak stoi ?

Z góry dzięki

co do prądu, to zależy co to za sprzęt.

Jeżeli masz sprawne chłodzenie, to nie powinien sie przegrzać. jedynie dyski twarde mogą uledz większemu zużyciu, ale w stopniu infinityzymalnie małym:P

Komputer zwykły pozostawiony na noc przy małym obciążeniu procesora i karty graficznej w ciągu miesiąca nie powinien zużyć więcej jak 30zł. Dyski twarde w trybie gotowości same się wyłączają po określonym czasie. Ustawienie to jest w opcjach zasilania w panelu sterowania.

W szkole nie nauczyli Cię obliczać takich rzeczy?

Najpierw trzeba ustalić, ile Watt pobiera twój zasilacz, załóżmy, że jest to 350W. Powiedzmy, że komputer byłby włączony jakieś 12 godzin, to:

12h*350W=4,2 KWh

Cena za 1 KWh wynosi jakieś 0,45 zł, jeśli dobrze pamiętam. Więc

4,2*0,45=1,89

Czyli za 12 godzin włączonego komputera zapłacisz 1,89 zł.

A to, czy się spali zależy od zasilacza i chłodzenia. Jeśli masz komputer z marketu, lub sklepu komputerowego, to masz się o co obawiać.

pomimo że zasilacz ma powiedzmy 350W to nie oznacza że tyle pobiera z sieci. są to zasilacze impulsowe które przy sprawności załóżmy ok 85% - mają stałe straty ok 15% - czyli 15%*350=<50W.

Do tego dochodzi reszta w komputerze. Czyli jakieś 50W przy małym obciążeniu (czasem nawet mniej).

Przy wyłączonym monitorze powinieneś się zmieścić w 100W.

ps. jeśli chodzi o to czy się spali to pomiędzy bajki to można sobie włożyć. kilka lat temu może i tak, ale teraz po prostu w razie w to wysiądzie. praktycznie nie ma co się uszkodzić na żywy ogień. wszystko ma zabezpieczenia termiczne.

U mnie komputer jest wyłączony tylko jak jestem w pracy …chodzi prawie na okrągło i nic się nie dzieje…

Ja mam bardzo stary komputer, ma 5 lat kupywany w super markecie, no czyli nic nie powino się jednym słowem dziać ?

Włączony komputer jest bardziej wskazane, niż kilkadziesiąt razy włączany i wyłączany komputer. Możesz na noc zmniejszyć taktowanie procesora (będzie ciszej, chłodniej, taniej).

ludzie Wy sie przejmujecie, komputery na ktorych sa serwery to chodza dzien w dzien przez lata, jak zostawicie kompa na 12h to nic mu nie bedzie

Tak, ale przeważnie mają porządne zasilacze +UPSy oraz niesamowice skuteczne, niezawodne i głośne:) chłodzenie, a wtedy, jak to już w tym wątku napisano, o sprawność komputera można być absolutnie spokojnym

Szef wie o tym, że prawie na okrągło jesteś poza pracą :?: :stuck_out_tongue:

350W ? tyle to ci ciągnie komp z SLi i Quadem na pokładzie :stuck_out_tongue: coś w stylu mojego z podpisu ciągnie w okolicach 100W :stuck_out_tongue:

@kijek

Wiem ze nie na temat ale ile by kosztowała w takim razie Energi

Czajnik 1000W przez 1 minutę??

No jeśli ktoś ma zasilacz Codegen czy Tracer to nie powiedziałbym :slight_smile:

Ale od długotrwałej pracy nic stać się nie powinno.

Typowe zadanie na poziomie gimnazjum :slight_smile: E = W = P * t. Podstaw pod wzór i zamień jednostki tak aby wyszedł wynik w kWh. Teraz sprawdź ile kosztuje 1 kWh i pomnóż.

1/60=0,01(6)≈0,017

0,017*0,45=0,00765≈0,01

Więc będzie to kosztowało 1 grosz.

Sorry, nie wiedziałem, nauczyciel od techniki nic o tym nie wspominał.

Jeśli ma zasilacz pokroju Modecom Feel, to może się popalić.

Tylko, że na serwerach są porządne zasilacze.

Bzdura, nawet jak byś miał zasilkę 1000 W a pobierał z niej tylko 300 W, to zużycie mnożył byś przez 1000 :?

Nawet jak by to był zwykły zasilacz, zużycie zależy od tego co jest do niego podpięte, a nie od tego jaką ma moc :stuck_out_tongue:

Oszustwo ? W świecie tibi są zasady i że ktoś je łamie czy też nie to jest jego sprawa jeżeli Administratcja wykrywa że mam tzn Bota to daje bana.

Myślę, że gdyby autor tematu odpowiedział na to pytanie, to napisałby “bo inni też”.

ja polecam zainwestować w watomierz, i przez pare dni monitorować (przy włączonym komputerze 24h) oraz przeanalizować jego wyliczenia, potem wyliczyć średnią , można na allegro zakupić niedrogie urządzenia które wyglądają jak przedłużacz z wyświetlaczem i pokazują ile prądu nam “zjadły” urządzenia.

Watomierz zmierzy moc pozorną. Trzeba zmierzyć moc czynną.

a czym zmierzyć moc czynną?