Poczułem się dzisiaj nostalgicznie, wiec chciałem się zapytać czy pamiętacie jeszcze sławny już napis " Można teraz bezpiecznie wyłączyć komputer "?
Owszem, było coś takiego
Ja pamiętam. W podstawówce był u nas w klasie taki komp z:
procesor 166 MHz;
32 MB RAM;
Grafika jakas z 2 MB VRAM
Dysk 2 GB
Monitor NEC CRT 15 cali
Windows 98
A ja pamietam xt i polecenie park by zaparkowac glowice dyskow mfm
Na tej stronie:
możecie sobie obejrzeć jak wyglądały a nawet uruchomić wirtualnie stare systemy typu MS-DOS, Windows, OS/2 i oprogramowanie do nich. Oj dobre to były czasy… , architekturę PeCeta trzeba było znać na pamięć a dzisiaj…
Wiem, że są jeszcze więcej tych ekranów ale dałem akurat z windowsa 98 ponieważ jest najpopularniejszym systemem na którym był ten ekran
Było takie coś jak:
park
w CMD?
No chyba na XP był jeszcze
Ten ekran zniknął wraz z pojawieniem się zasilaczy ATX (AT trzeba było ręcznie wyłączać). Na Linuksie też był podobny komunikat. Natomiast ręczne parkowanie głowic miały stare dyski MFM/RLL i dopiero dyski IDE miały autoparkowanie (ciche kliknięcie dysku przy wyłączaniu kompa).
Ooo, takiego czegoś to ja nie znam… Jak się nie zaparkowało ręcznie przy wyłączaniu kompa, to co, dysk chodził po zamknięciu systemu?
Głowica opadała losowo na powierzchnię dysku - jeśli trafiła na używane miejsce można było stracić dane. Młodzież nie ma pojęcia ile takich „pułapek” czyhało w pierwszych kompach. Np. nie można było podłączać żadnego urządzenia podczas pracy, a teraz USB i po kłopocie.
OK, a polecenie
Park
Powodowało zaparkowanie głowicy w odp. miejscu. Wpisywało się to w CMD? Win98 to pamięta, czy wcześniejszy MS DOS?
Hehe, na poprawę humoru. Win11, dysk SATA HDD. xD
…przesuwało głowicę na skrajną pozycję i przy wyłączeniu kompa opadała na nieużywane miejsce.
Aha, to nie CMD… To czegoś się z retro PC dowiedziałem znowu.
Polecenie parkowania wygasło wraz z wydaniem DOS 3.3
E tam takie luksusy jak zamykanie systemu czy parkowanie głowicy, ja pamiętam jak się z ZX Spectrum fizycznie wtyczkę od zasilacza wypinało, bo był to jedyny sposób na wyłączenie komputera. Producent tak zadecydował żeby zaoszczędzić na kosztach wyłącznika.
Wtyczkę wypinało się kiedy się chciało i nic się nie miało prawa popsuć
Natomiast wpięcie czegokolwiek do włączonego do zasilania komputera za czasów sprzętu 8bit było zakazane i często kończyło się poważną awarią ale to inna historia…