Czy kupno dysku ssd przyspieszy działanie hp mini 210?

Panowie jak w temacie, ceny dyskow polecialy, ja do tego lapka przyzwyczajony.
Czy kupno ssd ma sens ? Tam jest chyba stary kontroler (caly stary :-)).
Odrozniam kiedy muli bo procek ledwo wyrabia a kiedy hd ledwo wyrabia.
Wiec ponownie , ma sens o ile sie da ?
Ps. Beda dwa systemy: lin (lubuntu 18.04) windows 7 starter.
Dzieki za wasza pomoc.

Procesor posiadasz Intel Atom N550 1,5GHz? Nie wiem czy jest sens inwestowania.

Ja myślę, że jest sens. Nawet plik wymiany przyspiesza system.

Inwestycja nie za duza. Mam komplet softu pod niego co mi odpowiada.
Widze zacinki i widze kiedy procek (nie czesto) a kiedy czyta z dysku.
Pytanie tylko o to czytanie dysku.To pytanie dodam. Jak nie wypali to do emachines e732 wsadze ten dysk ? Czy tam inne zlacza/kontrolery czy jeszcze inne madre nazwy. Sorry ale sprzet to dla mnie juz magia.

Czy ma roznice sata/sata2/sata3 w tym wypadku ? To sa identyczne zlacza/gniazda ?

Jaka wielkość jest Ci potrzebna. Dyski mocno staniały, zawsze ewentualnie można przenieść dysk na nowy sprzęt.


Dołożenie 40-50 zł dostaniesz dwa raz pojemniejszy dysk.

Myslalem o 240. Tylko teraz czy ma znaczenie sata/sata2/sata3 w tym wypadku ? Czy to sa identyczne gniazda fizycznie (no i czy zadziala) ?

Złącza SATA są takie same dla sata 1, 2, i 3. Nie ma różnicy pod względem wtyczek i gniazd.
Różnica jest tylko w szybkości przesyłanaa danych.

1 polubienie

Ok. Dzieki. Temat do zamkniecia.

Różnica w transferach - odpowiednio:
1,5 Gb/s
3 Gb/s
6 Gb/s

Tak, dodatkowo SATA jest kompatybilna wstecz, będzie jedynie dysk trochę ograniczony.

Niestety nie. Wybacz brutalna prawdę, ale nie inwestuj, ten laptop możesz zostawić do oglądania bajek (z dysku!) przez dzieci lub grania w Adas i Pirat Barnaba (2D, wiek 20 lat). Jak chcesz żeby coś działało znośnie, to poczekaj na kiano/manty/krugermatzy w biedronce na promocji, będzie 5-10 razy wydajniejszy.

Jo go uzywam tylko do programow sdr-radio. Hdsdr w windowsie i gqrx w linuxie. Wnerwialo mnie powolne uruchamianie. No i zadowolilem sie czasem jakims filmem czy tez jedna zakladka w chromie/chromium…co tez odpalenie trwalo.
Czytalem o xiano i tam niby parametry lepsze ale go zjechali…wlasnie za dysk bo niby nawet nie ssd (nie za bardzo sie znam).Dysk kupiony wiec po zawodach.
Ps.Ale trafi do innego laptopa. Siedze od 2-3 godzin i linux ok a winda sie nie chce ani skopiowac (kopiowanie przebiega bez problemu norton ghostem) ale po uruchomieniu nie mozna dokonczyc instalacji na obecnych zasobach systemu. Testuje instalke czystej 7 i problem ten sam.Zobacze jeszcze mam drugiego laptopa najwyzej tam wcisne. ?Ps.Nowy sprzet ktory proponujesz ma dla mnie pewna wade - Windows 10.

zgadza się, pojemność do niczego i emmc (czyli wolniejsze od ssd), tak czy inaczej windowsa 10 nie ominiesz, te mini netbooki nie mają sterowników do 7, do linuksa jeszcze bywają…

Po dlugiej walce wszystko zrobione…prawie , koncze linucha. Uruchamianie…teraz to se moge restartowac co chwilke :slight_smile:
Temat mozna zamknac.