Czy łatwo jest założyć własną pocztę?

Zastanawiam się nad pocztą imię@nazwisko.?? pl jest zajęte od razu mówię

  1. Czy łatwo to zrobić? Wymaga dużych umiejętości?

  2. Da się za darmo?

  1. Tak, łatwo.

  2. Nie.

Uzasadniam:

Adresy poczty e-mail budowane są według zasady (użytkownik)@(serwer).

Teraz, aby posiadać skrzynkę na serwerze “nazwisko.pl” musisz zwrócić się do właściciela tej domeny lub jeśli jest jeszcze wolna - wykupić ją. Zakładam więc, że uda Ci się ją kupić - tutaj pojawia się kolejny element układanki.

Serwer musi posiadać oprogramowanie do obsługi poczty, które działa tak jak urząd pocztowy - przyjmuje przesyłki dla osób operujących w jego ramach, informuje inne urzędy o tym, że nie udało się dostarczyć przesyłki, etc. W tym przypadku wystarczy najtańsze konto hostingowe lub usługa pozwalająca na przypięcie własnej domeny - pierwsze rozwiązanie pozwala zamknąć się w 100 zł/brutto rok (domena + hosting), drugie jest tańsze jeśli operujesz na małej ilości użytkowników oraz najczęściej dysponuje większą pojemnością [patrz Google] (3-4 zł/m-c użytkownik + domena). Trzecim rozwiązaniem jest uruchomienie serwera pocztowego w ramach własnej infrastruktury - obecnie coraz mniej firm (a nigdy ich nie było dużo) się na to decyduje, ot outsourcing wychodzi bardziej ekonomiczny i niezawodny.

Poczta tylko dla mnie, prywatnie. Może być inne domena, eu jest wolna, tk darmowa.

  1. Ogólnie nie jest to trudne, choć dla osoby który nigdy nie miała z tym styczności może to być jakiś problem.

  2. Owszem, da się, ale musisz liczyć się z ograniczeniami jakie posiadają bezpłatne hostingi.

Nie mam jakichś specjalnych wymagań, fajnie by było jakby to można było podpiąć pod Onet lub inną pocztę i korzystać zwyczajnie z adresu.

Bezpłatne domeny

Darmowy hosting

 

Jednak najprostszym rozwiązaniem będzie dodanie aliasu do już posiadanego konta. Praktycznie każdy dostawca poczty (również Onet) posiada taką opcję.

Poniżej przykład

Dodawanie aliasu

równie dobrze mogę założyć nowe konto, ale chodzi o domenę brzmiącą jak moje nazwisko

co do domen to chyba nie można złapać pl lub eu za darmo, zawsze coś kosztuje o cba słyszałem

Nie ma nic za darmo, np domenę tk możesz sobie zarejestrować za darmo na rok a później ktoś z automatu sobie ją przejmuje o ile nie zapłacisz (chociaż teoretycznie jest ona darmowa). Ponad to, posiadając darmową (tj. spamerską) domenę twoje wiadomości będą trafiały z automatu do spamu.

Ba, nawet w wypadku domeny wolnej poszukiwanie na różnych serwisach teoretycznie pozwalających tą domenę zakupić może skutkować podkupieniem jej przez jakiś automat. Więc powinieneś używać tylko sprawdzonych dostawców.

Innymi słowy, skoro chcesz mieć pocztę z własnym nazwiskiem w normalnej domenie musisz zapłacić.

Złapać domenę za darmo można, po roku zapłaczesz odnawiając :wink: Rejestracja coś koło 10, odnowienie 50. Ceny za rok więc chyba da się ugryźć.

Z domenami .tk bywa, że łajzy zabiorą, musisz postawić jakąś stronę co się będzie wyświetlała pod adresem (możesz na jakiś blog skierować albo podobnie). Kiedyś dobry adres mi wyparował, w tej chwili raczej tego nie ma (przynajmniej u mnie), ale trzeba pilnować odnowień bo potrafi nie dojść.

 

Wolne domeny możesz sprawdzać na nazwie tylko ich tam nie kupuj bo drogo. Jest tak jak mówi drobok - wpiszesz żeby zobaczyć czy wolna i za chwilę jest zajęta. :confused: Z tymi spamerskimi domenami to też serwer się liczy, mam .pl i na 1and1 tlen wywalał do spamu. Po przenosinach jest spoko.

Jak kupisz domenę w ovh to tam dają chyba w gratisie skrzynkę sztuk 1 o pojemności 5GB. Obczaj dokładnie to może rocznie w tych 50 dychach się zmieścisz.