Czy licencja O.E.M zezwala na instalację wirtualnego systemu obok tradycyjnego?

Witam. Czy licencja O.E.M na system Windows zezwala na jednoczesną instalację tej samej wersji systemu na innej partycji w środowisku wirtualnym np. VirtualBox, a także innych platform systemowych np. jednej z darmowych dystrybucji Linux-a o ile są obsługiwalne ? 

O ile wiem tak, ale jednak nie mam pewności.

Nie  zezwala, licencja jednostanowiskowa = 1 maszyna. Nieistotne czy normalna czy virtualna. Mowa o systemach windows dla użytkowników domowych. 

A linuxów możesz sobie instalować  do woli :slight_smile:

A można to czymś poprzeć, jakimś materiałem gdzie to jest napisane czarno na białym ?

Mówimy wyłącznie o wirtualu.

 

Linux-y mogę dlatego, że są innymi systemami, czy dlatego że są darmowe na licencji opensource ?

Dlatego, że są innymi systemami.

MS nie ma prawa Ci zabronić instalacji innych systemów na tej samej partycji/dysku niezależnie jaką licencje będzie miał ten inny system.

Tak samo możesz instalować na dysku tyle systemów Windows ile masz na nie licencji.

PS. O jakiej wersji systemu Windows piszesz?

Cześć,

 

O ile dobrze pamiętam, wszystkie tego typu informacje zawarte są w EULA.

W EULA na pewno jest o tym mowa, ale nikt tego nie czyta.

Rozumiem, że masz zainstalowany system Windows na dysku, na tym Windowsie masz zainstalowany VirtualBox i chcesz zainstalować na VBoksie Windowsa na tej samej licencji, tak? Jeśli tak, to pomijając czy to legalne (w sensie zgodne z prawem), to będzie niezgodne z licencją, a zgodnie z jej warunkami, na 99% twój klucz zostanie zablokowany.

Jeśli chcesz przenieść się z Windows na Linux i na Linuksie wirtualizować Windowsa, nie powinno być problemu, gdyż system wciąż jest teoretycznie na tej samej maszynie fizycznej, teoretycznie bo system na VM myśli, że jest zainstalowany na fizycznej maszynie.

Można się jednak spotkać z informacjami, jakoby Microsoft traktował wirtualizację na sprzęcie, na którym jest licencjonowany system, za zgodną z licencją (system nie jest przenoszony na inną fizyczną maszynę).

@ Cedar 

Mówię o różnych partycjach to raz, a dwa chodzi tylko o jeden system i jedną licencję na niego.

Dobrze wiem, że mogę instalować wiele i to różnych systemów naraz z osobnymi licencjami na nie.

 

Wersja systemu jaka jest ? - domowa. Z tym, że licencja na ten Windows 7 HP x64 jest typu O.E.M. System Builder, a nie w pełnej detalicznej wersji czyli de facto chyba właśnie BOX.

Informacje o tym znalazłem na stronach M$: tutaj. Stąd zapewne wynika, że nie jest możliwe stawianie jednocześnie tego samego systemu na wirtualu (na drugiej partycji u mnie przypomnę), w tej wersji systemu i w zgodzie z tą licencją.

 

 

To proszę mi to pokazać, czytałem EULA i niczego takiego się tam nie dopatrzyłem. To już bardziej w p.w. przeze mnie linku.

 

 

Mniej więcej tak. Dobrze - rozumiem.

Czyli nawet gdybym na VM stawiał nie tylko tę, ale i inną wersję Windowsa, to muszę mieć dla każdego oddzielną licencję. Jasne.

 

 

Przenosić się póki co nie zamierzam, ale rozumiem że na Linux-ach jest o tyle łatwiej ponieważ jego dystrybucje są na ogół na licencji GNU GPL i to jest decydujące.

Nie wiem czy MS tę stronę usunął, czy gdzieś ją głęboko ukrył, bo teraz nie mogę jej znaleźć, dotyczącą właśnie kwestii licencyjnych. Można tam było wyczytać, że Microsoft traktuje partycje jako osobne urządzenia fizyczne i nie zezwala na instalację dwóch systemów na tej samej licencji na osobnych partycjach. Nieistotne jest również to, że system nie będą uruchamiane jednocześnie (co zresztą i tak nie byłoby możliwe). Tak więc uruchamianie systemu w systemie na tej samej licencji, również może nie być zgodne z licencją. Tu najlepiej zapytać na infolinii MS, może padnie jakaś ciekawa odpowiedź.

 

 

Jest wygodniej, nie musisz czytać za każdym razem licencji, wiesz jakie prawa Ci przysługują i jakie masz obowiązki i nie zmienia się to przez lata. W przypadku EULA, warunki zmieniają się praktycznie co chwilę i u każdego są inne.

EULA Windows 8, w niej jest bardzo ładnie wszystko wyjaśnione. Zasady są identyczne w przypadku poprzednich wersji systemu, ale opierały się na interpretacji, a teraz jest jasne:

 

 

Subtelna różnica - to dla Windows 8 nie 7 - napisałem przecież o tym. A po drugie to chyba dotyczy licencji retail czyli BOX, nie O.E.M. ?

 

W Win 7 de facto takich zapisów nie ma. A także to o czym już wspomniano czyli o pojawianiu się nowych, licznych zmian i poprawek w licencjach EULA w zależności od wersji, modelu.  :wink: