Czy licencje oprogramowania kupionego na firmę będą ważne po zamknięciu działalności?

Jak w temacie. Ma ktoś doświadczenie w tej sferze? Rozkręcam działalność gospodarczą, którą zasilam własnymi środkami na start. Jeżeli się nie uda i za jakiś czas będę musiał zwinąć interes, to czy oprogramowanie zakupione na firmę będę mógł używać prywatnie? Mam działalność gospodarczą jednoosobową, więc technicznie rzecz biorąc moje imię i nazwisko są firmą, ale zastanawiam się jak to wygląda z prawnego punktu?

Analogicznie jak pozostałe składniki majątku firmy. Tzn. obecnie można legalnie sprzedać legalnie nabyte oprogramowanie, czyli przeniesienie własności Jan Kowalski jdzo-> Jan Kowalski osoba powinno być OK. Możesz pomęczyć MS telefonicznie, raczej podobnie będą rozumowali.

Pytasz o US czy legalność oprogramowania? To pierwsze nie wiem. Drugie, zgonie z polskim prawem, jeśli legalnie nabyłeś oprogramowanie, nie łamiesz prawa, czyli jeśli masz jakiś dowód na posiadanie licencji (COA, FV), to nikt Cię za to nie posadzi. Nawet Apple nie ma prawa zabronić Ci instalowania swojego softu na sprzęcie innym, niż Apple.

będą ważne na właściciela firmy. Np kumpel prowadził działalność założona z dotacji PUP i programy typu Windows, Office czy Eagle kupił za pieniądze z dotacji. Firmę zamknął po 3 latach i oprogramowanie zostało mu w spadku.
Tak czytam powyższe wypowiedzi i koledzy pisza o oprogramowaniu “po korporacyjnym”
gdzie prawa do licencji zostały odsprzedane. Działa to na terenie UE

Nie „masz”. Jesteś osobą fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą. Z punktu widzenia udzielenia licencji na soft, i Ty, i prowadzona przez Ciebie działalność to jedno i to samo.

1 polubienie

Zgadzam się. Jeśli to JDG to w sensie prawnym jesteście tym samym (tj. Ty oraz DG). Problem pojawia się dopiero przy osobach prawnych - bo wtedy musisz to wyprowadzić tak jak wymaga tego prawo, więc wszystko wyciągnięcie przez właścicieli będzie skutkowało dochodowym i vat-em.

1 polubienie