Czy linux czyta ntfs Windows 7?

Witam, mam na dysku zewnetrznym, który formatowałem jako ntfs pod win 7 dane, które chce przerzucić na inny komp , pod linuksa.

Ten z windows 7 sprzedaje, wiec jakby co to nie bede mial jak ich odzyskać, bo linuksa z drugiego kompa kasować nie zamierzam.

Ta generacja NTFS spod siódemki to różni sie czymś od tej spod visty? Czyta ją linux? A windows xp sp3?

Skoro u mnie partycja z win7 (ntfs) się montuje to i u Ciebie będzie się montowało, a zrobisz to w ten sposób, oczywiście jako root (lub sudo):

mount -t ntfs-3g /dev/sdb1 /mnt

Zakładam, że system wykrywa dysk jako sdb. Wrazie braku sterownika dla ntfs należy go doinstalować ntfs-3g. Jeśli zamiarzasz z tego dysku często korzystać to albo najlepiej sformatuj fo na fat32, lub jeśli zostawisz ntfs, dodaj odpowiedni wpis do /etc/fstab z uprawnieniami do odczytu/zapisu.

Pozdrawiam!

Nic nie słyszałem o nowej generacji NTFS.

A zwykły NTFS linux potrafi zarówno odczytywać jak i zapisywać. Po podłączeniu zewnętrznego dysku powinien się zamontować na pulpicie (przed odłączeniem trzeba go odmontować!). Jeśli nie jest zamontowany powinien być widoczny w menu gnome i w nautilusie, po kliknięciu na niego powinien się zamontować.

działa bez problemów

Tak tylko z tego co się nie mylę, samo jądro obsługuje ntfs tylko do odczytu.

Pozdrawiam!

Z tego co ja wiem, to aktualny NTFS (czyli ten z windows 7) jest piątą juz generacją tego systemu plików - jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi. Tak gdzieś czytałem i jakoś zapamiętałem. Stąd ten temat.

roobal, mati75 dzięki wielkie za pomoc :slight_smile: Mogę bezstresowo wracać na linux po skonczeniu korzystania z bety win 7

Może to tylko jakieś kosmetyczne poprawki ale system plików od XP do 7 jest raczej ten sam :slight_smile:

Pozdrawiam!