Czy linux mint ma Grub?

Witam,

Dzisaj pobieram Linuxa Mint 2011, tylko nie jestem pewnien czy ma w sobie wbudowanego Gruba (bootloader), zeby przypadkiem nie musiał reinstalowac Visty, ani go dodawać :wink: Np. Suse czy ubuntu maja gruba od razu po instalacji :wink:

Pod koniec instalacji instalator zapyta, czy zainstalować Gruba (bootloader) w sektorze MBR pierwszego dysku twardego (zakładam, że masz jeden HDD). Windows powinien zostać wykryty i dodany do listy wyboru systemów. Na przyszłość. Instaluj zawsze w tej kolejności => Windows => Linux. Nigdy na odwrót, bo będzie trzeba łatać windowsowy MBR … W razie gdyby coś poszło nie tak, tutaj masz instrukcję naprawy / przywracania Grub2:

http://www.ubuntu-pomoc.org/grub-2-napr … -windowsa/ .

Tzn. Mam 1 dysk podzielony na 2 partycje, instalowałem suse i wszystko poszło ok, ale manriva xstreme to miałem sporo problemów z grubem dlatego sie pytam :wink:

Przygotuj wcześniej partycje. Windowsa przeczyść standardowo, defragmentacja itd. Przy instalacji wskażesz tylko punkty montowania i nie powinno być problemów. Przygotuj sobie live-cd, najwyżej przez chroot naprawisz tego Gruba, gdyby coś poszło nie tak. Sam się ostatnio zastanawiam nad drugim systemem Open SUSE albo Fedora (obydwa ze środowiskiem LXDE) :slight_smile:

Tak zrobie jak mówisz, samo ostatnio używałem Linuxa Suse ale jakoś mnie nie przekonał, troche słaby support, a visty mam dość, a maca szmelca nie będe kupował :smiley: