Czy Linux posiada sterowni do "benq joybook a52"?

(Salajro) #1

W jaki sposób sprawdzić czy Linux ma w jądrze sterowniki do mojego laptopa "benq joybook a52/c41"?

Obecnie mam zainstalowanego na laptopie Windowsa XP, ale zaraz mogę zainstalować Ubuntu, gdyż mam go na płycie.

(bart86) #2

wsadź płytkie z Ubuntu, pojawi się napis w stylu uruchomienie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z CD to coś wciśnij, potem z menu wybierz uruchom bez instalacji

załaduje się system pokaże pulpit itp sprawdź czy wszystko działa od internetu po dźwięk itp

(struart) #3

Albo podaj model tego lapka i zaraz pewnie znajdziemy jego stopień kompatybilności z linuxem.

(marcin82) #4

Uruchomić livecd Ubuntu i sprawdzić działanie wszystkich podzespołów (wifi, grafika, muzyka, touchpad czy co tam jeszcze może być).

Na forum możesz wstawić wynik polecenia wykonanego po uruchomieniu livecd Ubuntu z konsoli:

lspci -k

(Salajro) #5

Model Laptopa:

benq joybook a52/c41

Wynik z lspci -k

ubuntu@ubuntu:~$ lspci -k

00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Device 5a31 (rev 01)

Subsystem: Benq Corporation Device 0591

Kernel modules: ati-agp

00:01.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS480 PCI Bridge

Kernel modules: shpchp

00:06.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RS480 PCI Bridge

Kernel driver in use: pcieport

Kernel modules: shpchp

00:11.0 IDE interface: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI IXP SB400 Serial ATA Controller (rev 80)

Kernel driver in use: sata_sil

Kernel modules: sata_sil

00:12.0 IDE interface: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI IXP SB400 Serial ATA Controller (rev 80)

Kernel driver in use: sata_sil

Kernel modules: sata_sil

00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI IXP SB400 USB Host Controller (rev 80)

Kernel driver in use: ohci_hcd

00:13.1 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI IXP SB400 USB Host Controller (rev 80)

Kernel driver in use: ohci_hcd

00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI IXP SB400 USB2 Host Controller (rev 80)

Kernel driver in use: ehci_hcd

00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI IXP SB400 SMBus Controller (rev 83)

Kernel driver in use: piix4_smbus

Kernel modules: i2c-piix4

00:14.1 IDE interface: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI IXP SB400 IDE Controller (rev 80)

Kernel driver in use: pata_atiixp

Kernel modules: pata_atiixp

00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI IXP SB4x0 High Definition Audio Controller (rev 01)

Kernel driver in use: snd_hda_intel

Kernel modules: snd-hda-intel

00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI IXP SB400 PCI-ISA Bridge (rev 80)

00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI IXP SB400 PCI-PCI Bridge (rev 80)

01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RC410 [Radeon Xpress 200M]

Kernel driver in use: radeon

Kernel modules: radeon, radeonfb

02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR242x / AR542x Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Subsystem: Quanta Microsystems, Inc Device 0100

Kernel driver in use: ath5k

Kernel modules: ath5k

08:08.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)

Subsystem: NEC Corporation Device 885b

Kernel driver in use: 8139too

Kernel modules: 8139too, 8139cp

08:0a.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCI1510 PC card Cardbus Controller

Kernel driver in use: yenta_cardbus

Kernel modules: yenta_socket

ubuntu@ubuntu:~$

(Marcin86s) #6

Miałem tego złoma, Debian chodził bez problemów więc Ubuntu też powinno.

(roobal) #7

Grafika jest obsługiwana, tutaj akurat przez sterownik otwarty, WiFi stoi na Atherosie, który dobrze współpracuje z Linuksem.

(Salajro) #8

Czyli śmiało mogę instalować Ubuntu?

(marcin82) #9

Sprawdziłeś jak działa? Przecież to ty musisz wiedzieć czy działa płynnie, czy połączenie “nie zrywa” itd …

(Salajro) #10

Po zainstalowaniu chyba wszystko działa dobrze, ale mam problem z wiatrakiem, na Windowie uruchamiał się stopniowo uzależniając od temperatury, na Lunux’ie od początku chodzi na pełnych obrotach.

Czy da się to ustawić, aby działał jak na Windowie?

(Frankfurterium) #11

Być może działa “zależnie od wiatraka” - mobilne Radeony na otwartych sterownikach grzeją się na Linuksach na potęgę. Catalysty powinny pomóc.

(dragonn) #12

Albo najnowsze jądro, na 3.10 wprowadzono już obsługę oszczędzania energii dla otwartych sterów ;).