Czy lista PC korzystających z sieci zapisuje się w routerze?

W liveboxie jest coś takiego jak: lista dynamicznych adresów IP przypisanych przez serwer DHCP czyli w sumie zapisuje się lista kompów, które skorzystały z tej sieci? Dobrze rozumiem?

Czyli jak wpinam się do jakieś sieci - kawiarenki internetowej - to router przechowuje informację - nawet po kilku miesiącach, że mój komp korzystał z tej sieci?

Witam

U mnie w routerze się zapisują adresy IP komputerów którzy korzystają z sieci i widać statystyki.Jak odłączysz się od sieci to nadal jest IP zapisane dopóki router gdy wyłącze z prądu statystyki są kasowane i widać tylko komputery aktualnie podłączone przynajmniej u mnie tak jest

W zależności od tego jak długa jest historia w logach. tak - zostanie zapisana informacja o adresie MAC karty sieciowej i nadanym adresie IP.

W konfiguracji serwera DHCP jest parametr ‘IP lease time’ (podawany w sekundach) po jakim czasie serwer DHCP (w tym przypadku router…) wywali ze swojej tablicy adres MAC i zwolni miejsce dla tego IP. Inna sprawa, że bardzo często takie urządzenia mają skonfigurowanego sysloga i wysyłają logi na zewnętrzny serwer: wtedy takie informacje mogą być przechowywane latami.