Czy Lubuntu zastąpi mi Ubuntu?

Witam.

Nie pisałem w dziale o wyborze dystrybucji, ponieważ wybór już raczej padł. Chciałbym tylko uzyskać parę drobnych informacji, ponieważ w sieci trudno szukać konkretów.

Mój pc nie należy do słabych. Ubuntu śmigał w miarę dobrze. Jednak chciałem czegoś lżejszego i jak najbardziej zbliżonego do Ubu. Jako że debianowe dystrybucje chodziły u mnie zawsze dobrze, to szukałem wśród nich. Zainteresował mnie Lubuntu, bo ładnie wygląda i jest (podobno) już wspierane oficjalnie przez Canonical. Chciałbym o parę rzeczy zapytać:

  1. Czy nada się do domowych zastosowań równie dobrze jak Ubuntu?

  2. Czy programy, które działały na Ubu będą też działały na Lubu?

  3. Czy wersja 12.04 jest też wersją LTS? Do kiedy jest ona wspierana, a do kiedy najnowsza wersja 12.10? bo nie wiem, którą ewentualnie pobrać…

Za jakąkolwiek pomoc z góry dziękuje :wink:

Według mnie to “czy się nadaje” nie zależy od dystrybucji, a od oprogramowania które do niej doinstalujesz, więc jak najbardziej się nadaje.

Lubuntu ma te same repozytoria, co Ubuntu, więc dostępne jest dokładnie to samo oprogramowanie.

Wersja 12.04 Lubuntu nie jest wydaniem LTS, więc ma tylko 18 miesięcy wsparcia.

Dziś z samego rana pisałem na ten temat, więc powtarzał się nie będę, tutaj sobie o tym poczytasz :arrow: post3189806.html#p3189806

Tak.

Tak, to ten sam system, tylko środowisko graficzne jest inne. Zresztą bardziej szczegółowo opisano to na stronie systemu:

Według tego co jest napisane na stronie domowej systemu, w przypadku Lubuntu jest to zwykłe wydanie, bez wydłużonego wsparcia, bo jak tłumaczą twórcy, nie ma osoby odpowiedzialnej za wsparcie tego systemu przez 5 lat.

Teoretycznie sama podstawa systemu powinna być wspierana przez 5 lat, tzn. dla systemu podstawowego wciąż będą pojawiały się aktualizacje za wyjątkiem aktualizacji Lxde, ale jak to w rzeczywistości wygląda, to nie mam pojęcie, bo nie korzystam z Lubuntu.