Czy mogę aktualizować sterowniki tym programem?

Witam. Chodzi o instalację najnowszych driverów urządzeń. Ponieważ nie zawsze mamy tego świadomość również mnie to dotyczy o jakie w ogóle sterowniki chodzi i dla jakich podzespołów posługujemy się w tym celu wyspecjalizowanym oprogramowaniem. Ściągnąłem sobie zatem taki Driver Easy, który w kilkanaście sekund wyszukał co też tam może być nieaktualne, oto co pokazał:
klik
Ale ponieważ ja nie mam w tym żadnych doświadczeń proszę o pomoc speców w temacie czy warto zaufać temu programowi, który oferuje kuszącą szybką instalację tych nowych wersji osobno czy też nawet hurtem (All update), czy też jednak lepiej mozolnie szukać ręcznie w necie na stronach producentów urządzeń ?
Odnośnie tej drugiej opcji byłby u mnie pewien problem bo się na tym nie znam dla jakich urządzeń w ogóle są dostępne te nowsze wersje itd.
Również szczerze mówiąc nie bardzo wiedziałbym co należy zrobić i jak rozumieć to co w programie znajduje się pod zakładką Unplugged Device(s) ?

Na własną odpowiedzialność możesz korzystać z takich wynalazków, ja omijam je szerokim łukiem.
W przypadku komputera stacjonarnego dostępność nowych sterowników sprawdzisz na stronie producenta płyty głównej, karty graficznej etc.
W przypadku laptopa sterowniki znajdziesz na stronie producenta danego urządzenia szukając po modelu laptopa bądź po service tagu - jak np. w przypadku laptopów marki Dell.

W kwestii Unplugged Device są to urządzenia aktualnie niepodłączone do komputera i w przypadku aktualizacji sterowników, jak sugeruje komunikat należy je podpiąć na czas instalacji sterowników.

1 polubienie

Czyli w ogóle z tego typu programów a nie tylko tego tak ?
No dobrze jest to jakaś opcja. Sam też miałbym małe zaufanie do tego typu programów jako że jest raczej o nich raczej więcej negatywnych komentarzy niż pochwał. Chociaż chętnie usłyszałbym jakieś uzasadnienie, to dlaczego to takie niepolecane ?
Bo jednak po coś są te programy, ja np. jestem o wiele bogatszy przynajmniej w taką bardziej szczegółową wiedzę do jakich urządzeń są te nowsze wersje driverów, wcześniej o tym nie miałem pojęcia.
Oczywiście wiele ze swych sterów aktualizuję na bieżąco, wiem też że spora część z nich w ogóle nie wymaga aktualizacji.
Tak to jest Desktop.

W takim razie chyba pozostaje dokopywanie się do tych plików ręcznie. Z tym to pewnie będzie niemały problem no bo zapewne diabeł cały tkwi w szczegółach.

Co do Unplugged to w zasadzie wiedziałem o czym to jest, tyle tylko że wydało mi się to dziwne że program chce bym podłączył coś czego nie posiadam i stąd pewna rozterka.

Także jak ktoś chciałby jeszcze doradzić mi coś w kwestii samodzielnych update’ów tych sterowników wymienionych urządzeń to jest to mile widziane.

W nowszych systemach z rodziny Windows (od 8 w górę) jedyne co prawdopodobnie potrzebujesz to sterowniki od karty graficznej, o resztę zadba windows update.
Może się oczywiście zdarzyć jakiś egzotyczny sprzęt, który będzie działał gorzej na systemowych sterownikach, ale to jednostkowe przypadki, do których będziesz musiał szukać sterowników po stronach producenta.

1 polubienie

Ja to do leciwej z 2008 znalazłem w Windows Update, do nowszych pewnie lepiej nie bawić się w Windows Update.

Mi często się zdarzało, że WU proponował bardzo stary sterownik do grafiki. Oczywiście wszystko dobrze na nim działało, ale lepiej pobrać świeży ze strony producenta.

1 polubienie

A czy coś Ci źle działa? Instalowanie aż 15 sterowników to duże ryzyko.

1 polubienie

Nie no system mam Siódemkę. Bardzo rzadko, a prawie nigdy nie pobieram driverów przez WU. Nie wiem skąd to się wzięło ?

Nie wszystko mi działa, tylko no właśnie czy mam rozumieć że ten program jest aż tak zły, że nie wiem zafałszowuje ten stan faktyczny ?
Ten program pokazał, że istnieją jakoby jakieś nowsze wersje sterów do urządzeń o których ja nawet bym pojęcia nie miał. Nawet gdybym chciał aktualizować przez MU, nie wiedział bym co.

No więc przede wszystkim musiałbym wiedzieć czy i jakie stery szukać do jakich tych urządzeń czy podzespołów i gdzie bo mam w tym raczej małe rozeznanie.

Więc przede wszystkim ustalmy czy to co pokazuje ten program jest wiarygodne czy nie, bo jak nie to nie ma o czym mówić ?

Tego typu programy mają tyle samo zwolenników co przeciwników, nikt i nic nie zastąpi jednak zdroworozsądkowego podejścia. Ja jak już wspomniałem wcześniej jestem sceptycznie do nich nastawiony.

Program wskazuje, że dostępne są nowsze wersje sterowników do chipsetu, kontrolera USB 3.0 oraz karty sieciowej (pomijam Unplugged devices). Jeżeli znasz model płyty głównej przejdź na stronę producenta i sprawdź czy faktycznie pojawiło się coś nowego. Jeżeli tak instaluj, zwłaszcza że jak sam napisałeś nie wszystko działa ci poprawnie - choć czy aktualizacja sterowników rozwiąże twoje problemy, może tak, może nie. Jeżeli napiszesz konkretnie co nie działa, może ktoś udziel sensowej odpowiedzi.

1 polubienie

Nie, nie pomyliłeś się choć to może z mojej winy. :blush: Sformułowanie"nie wszystko mi działa" znaczy że wszystko w porządku, choć może powinienem napisać nie - wszystko mi działa bo tak wychodzi dość niejednoznacznie.

Wychodzę z założenia, że jeżeli wszystko działa poprawnie to zostawiam tak jak jest - chyba że, aktualizacja wnosi coś konkretnego. Dlatego też decyzję o ewentualnej aktualizacji sterowników, czy to samodzielnie, czy z pomocą ww. programu, zostawiam tobie.

Moim zdaniem nie ma ich aż 15 tylko chyba 8 bo do iluś tam różnychpodzespołów jest tylko jeden sterownik. Tak wynika z tego logu. Ale może się mylę, nie wiem.

No toż ja tego właśnie nie wiem czy nowa wersja coś wnosi, poprawia mniemam że tak no bo po co by innego miała być nowsza ?
Z drugiej strony nowsze nie znaczy zawsze lepsze - stara prawda.

To bym musiał podać jakieś dane, modele sprzętu żeby można tu jakoś to wiarygodnie zweryfikować, podać linki itd. Ja swoje stery w ogóle instaluję rzadko z wyj. grafiki.
A tu trzeba wiedzieć czy w ogóle są nowsze, które modele, jakie do jakiego podzespołu, jak instalować (tj. np. z deinstalem poprzedniej wersji czy bez) itd. Ja w tym wszystkim orientuję się raczej słabo bo jak już mówiłem aktualizuję je rzadko. Więc przynajmniej zweryfikować czy w ogóle warto skoro wszystko podobno w porządku ?

I co odczuwasz po instalacji nowszej wersji?
Jakakolwiek różnica jest?

Podałem ci rozwiązanie:

Jeżeli nie znasz modelu płyty głównej pobierz dowolny program do identyfikacji podzespołów, chociażby CPU-Z - na zakładce Mainboard znajdziesz informację o producencie i modelu płyty głównej.

Ja również, ba ostatnia aktualizacja sterowników do mojego laptopa pojawiła się kilka lat wstecz i od tej pory nie zaprzątam sobie głowy wynalazkami, które znajdą nowe wersje sterowników których nie ma.

Ja zawsze korzystam z pomocy producenta, nigdy z programów typu Driver Easy.
Przy pomocy Windows Update też nie wyszukuję aktualizacji sterowników, bo często wyszuka starocie i nieodpowiednie.
Mam laptop Dell Inspiron 3537 i pomoc Della pomaga w wyszukanie aktualizacji sterowników.

Poszukaj pomoc producenta swojego laptopa…

Z mojej strony - jeśli korzystasz z Aplikacji Steam to masz darmowy dostęp do programu Driver Booster 4 lub 5 (wyszła niedawno). Program analizuje stan sterowników w komputerze i Ci sam je wszystkie zaktualizuje - działa bardzo dobrze.

Oj widać iObit nie zarabia i musi wciskać za darmo graczom swój produkt. Jak dostają wersje Free to w sumie lipa.

Program ten potrafi nieźle namieszać w systemie. Przekonałem się na swoim Windows7.
Poczytajcie opinie do tego programu:

1 polubienie

Ja chyba już sobie dam spokój z tym tematem. Trzeba by się pewnie za to zabrać inaczej, ale to już pewnie byłby materiał na inny temat.