Czy mogę bezpiecznie usunąć te obiekty w Odkurzaczu?

Witam.

W ramach optymalizacji dysku poprzez czyszczenie zbędnych jego obiektów i pozostałości zrobiłem skan dysku programem Odkurzacz v. 13.2 w jego zakładce _ Wstępne czyszczenie _ >>> Przeprowadź czyszczenie folderów.

Oto raport z tego skanowania: klik

Raport ten jest dość obszerny i długo się wczytuje na serwerze (ok. 2-3 min.), dlatego proszę o cierpliwość - wczyta się.

Chcę zapytać czy mogę bezpiecznie usunąć wszystkie wykryte obiekty bez obaw o jakąś destabilizację pracy systemu ?

Zebrał się tam już ich niebagatelny rozmiar ponad 2 GB i to tylko na dysku **C:**.

Program tworzy także w razie potrzeby prewencyjne kopie bezpieczeństwa wykrytych obiektów do potencjalnego ich przywrócenia.

Większość, to kopie aktualizacji systemu. Spokojnie można usunąć. Usuwanie zbędnych folderów w Odkurzaczu zawsze było bezpieczne i jest nadal.

Kliknij w obiekt dwukrotnie lewym przyciskiem myszki a otrzymasz opis. To dotyczy praktycznie każdej metody czyszczenia. W optymalizacji także się dowiesz co to są za programy uruchamiane z systemem i dlaczego można je wyłączyć/usunąć (te autostarty).

Poza tym, jak zrobiłeś zrzut ekranu całej listy ? :slight_smile:

O to bardzo proste, wystarczy wybrać opcję zrzutu z okienka przewijanego. :wink:

A więc usunąłem te obiekty o rozmiarze łącznym ok. 2 GB. Można powiedzieć, że dysk twardy złapał nowy i większy oddech dzięki temu. Utworzoną kopię też usunąłem.

Ale chcę dopytać na koniec: czy usuwając te deinstalatory poprawek rzeczywiście nic na tym nie tracę bo są to może już stare deinstalatory starych poprawek, a nowe i tak nadejdą więc to bez znaczenia ?

Dodam, że żadnych problemów z tym, tzn. aktualizacjami systemu nigdy nie miałem i nie mam.

Jeśli chodzi o identyfikację tych obiektów w Odkurzaczu z dwukliku na nie to w programie takie informacje o tym, że można je bezpiecznie usunąć bo są zbędne, są tylko w opcjach _ Skanowanie _ >>> Przeprowadź skanowanie , natomiast w tej opcji którą ja zastosowałem czyli _ Wstępne czyszczenie _ >>> _ Przeprowadź czyszczenie folderów _ jest tylko mowa o tym, że są zbędne zostaną one usunięte bez usuwania samych poprawek.

Chcę zapytać: czy jeśli jest w ogóle jakakolwiek potrzeba jeszcze usuwania tych poprawek, to jak mogę ją wykonać ?

Wiem, że w Panelu sterowania >>> Dodaj lub usuń programy jest taka możliwość. Ale czy można i warto to robić ?

Z ciekawości jeszcze: którym folderze znajdują się wszystkie zabezpieczenia i poprawki systemowe z Aktualizacji automatycznych? :slight_smile:

Generalnie nie ma żadnej potrzeby usuwania z systemu już zainstalowanych poprawek (dlatego właśnie Odkurzacz proponuje usuwanie kopii instalatorów i deinstalatorów), natomiast wystąpić może niekiedy taka potrzeba, ale zaraz po zainstalowaniu określonej poprawki i zauważeniu, że z systemem dzieje się coś niedobrego. To zupełny wyjątek.

W Windowsie XP instalatory aktualizacji automatycznych znajdują się w ukrytym folderze: C:\Windows\ $hf_mig$

W Windowsie 7 i 8 nie wiem gdzie. W każdym systemie spokojnie można też usunąć wszystko z folderu: C:\Windows\Software Distibution\ Download

Mam XP , i okazuje się że ukryty folder $hf_mig$ u mnie jest zupełnie pusty, folder SoftwareDistribution ma ogółem rozmiar 180 MB, a Download zaledwie 200 KB - uzysk z jego wyczyszczenia więc żaden.

Dlaczego więc ten $hf_mig$ jest pusty ?

Tutaj jest raport z tego usuwania utworzony po tym usuwaniu, na którym widać wyraźnie, że usunięto też zawartość tego folderu.

Dla przykładu posłużę się też: tym linkiem, gdzie pisze, że można bezpiecznie usuwać też m.in. z tego folderu. W Odkurzaczu to jest domyślne. Są to też kopie poprawek systemowych.

A poza tym gdzieś jeszcze mogą się znajdować te aktualizacje i poprawki ? W systemowym C:\WINDOWS\Installer , który u mnie ma rozmiar ok. 2 GB ? Tam znajdują się jakieś instalatory - czy to te ?

W ukrytym C:\Program Files\WindowsUpdate też nic nie ma.

I jeszcze program do identyfikacji SIW też pokazuje w zakładce _ Oprogramowanie _ >>> _ System operacyjny _ >>> _ Updates _ >>> Installed Updates , że te aktualizacje i poprawki tam są: tutaj

Sprawdziłem to i wygląda na to, że u mnie nie wiem czy wszystkie, ale na pewno większość tych aktualizacji i poprawek z prefiksem KB znajduje się w folderach:

C:\WINDOWS\system32\config\systemprofile\Ustawienia lokalne\Temp - 676 MB

(część z nich jest zaznaczona na niebiesko, część normalnie - to chyba jest w tym przypadku naturalne),

C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v.4.0.30319\SetupCache\Client

(też na niebiesko),

*C:\WINDOWS\system32\CatRoot* { identyfikatory } - 10 MB

C:\WINDOWS\Temp

a także w C:\Documents and Settings\user\Pulpit - 340 MB

Czy to w tych lokalizacjach znajdują się te rzeczone poprawki ?

Czy poza tym jeszcze gdzieś się one znajdują - nie wiem, i dlatego proszę was o pomoc w identyfikacji.

Edit

Akurat w dniu dzisiejszym był dostępny pakiet najnowszych aktualizacji i w folderze $hf_mig$ oraz w C:\WINDOWS jako ukryte foldery $NtUninstallKB(…$), a także w folderze C:\ie8updates pojawiły się te nowe pliki.

Ale to są chyba tylko kopie tych aktualizacji i łatek systemowych ?

A ja chcę zapytać w jakich lokalizacjach znajdują się same te aktualizacje i poprawki czyli ich oryginały ?

Chyba nie rozumiem podstaw instalacji aktualizacji.

Odkurzacz wykrywa foldery zbędne z kopiami plików starych wersji z przed instalacji poprawki.

Docelowo pliki nowych wersji są podmieniane w różnych lokalizacjach, nie są przechowywane w konkretnym folderze typu “KB_123456”.

Więc krótko: nowych plików zainstalowanych przez poprawkę nie znajdziesz i nie usuniesz.

Folder “$hf_mig$” musi pozostać na dysku, nawet jeśli jest pusty. Takie są zalecenia i Odkurzacz tego folderu nie usuwa lecz wykazuje jego zawartość w postaci podfolderów z kopami starych wersji plików z przed instalacji poprawki.

Kolejna rzecz. Następne miejsce zyskasz, wykonując “Czyszczenie aplikacji”.

M.in. ten folder “C:\WINDOWS\system32\config\systemprofile\Ustawienia lokalne\Temp” powinien być opróżniony przez wspomnianą funkcję w Odkurzaczu o ile zostanie wykryty i/lub włączony w oknie “Zarządzanie czyszczeniem aplikacji”.

Na koniec dodam, że folder “SoftwareDistribution” jest czyszczony przez wspomnianą wyżej funkcję “Czyszczenia aplikacji” i zawiera kopie instalatorów poprawek.

Natomiast folder “C:\WINDOWS\Installer” zawiera kopie instalatorów aplikacji i jego zawartość jest wymagana do naprawy/reinstalacji/deinstalacji zainstalowanych programów. Te wszystkie instalatory są z rozszerzeniem MSI.

Zauważ, że nie posiadają nazwy, która by sugerowała do której aplikacji należą. Dopiero uruchomienie instalatora może podpowiedzieć po nazwie/opisie programu.

Nie zaleca się opróżniania tego folderu.

W ostateczności, jeśli go oczyścisz, to podczas np.: deinstalacji Skype wystąpi błąd odwołania do deinstalatora. W takim przypadku będzie potrzebne zainstalowanie Skype, aby utworzyć powiązania i dopiero przystąpić do deinstalacji (chociaż nie jestem pewny na 100%).

Aha, więc tutaj jest istota rzeczy. Jeśli to prawda, że te poprawki i aktualizację nie są instalowane do oddzielnego folderu, tylko stają się częścią oprogramowanie pobierającego je (u mnie np. pakiet MS Office czy .NET Framework ) lub oczywiście poprawki do samego systemu to ja już rozumiem, to jest odpowiedź na moje pytanie i Dziękuję Ci za to. :smiley:

Tak, oczywiście to ukryty folder z kopiami części poprawek i aktualizacji. Sam folder musi pozostać.

Dobrze. Ja użyję w takim razie też opcji w Odkurzaczu bo jej nie używałem. Dlatego, że w tym folderze są u mnie są jeszcze poprawki, które są jak rozumiem zbędne o rozmiarze dość dużym bo 700 MB.

Ten folder też prawdopodobnie oczyszczę bo zawiera zbędne pliki kopii instalatorów.

A poza tym czy z pozostałych podanych folderów Odkurzacz też automatycznie usuwa ?

Szczególnie też mam na myśli folder C:\Documents and Settings\user\Pulpit , w którym zainstalowały się chyba jakieś poprawki systemowe, a nie kopie tych poprawek w liczbie 5, ale na rozmiar aż 340 MB. Czym są te pliki i czy mogę je usunąć ? Bo mnie się wydaje, że są to oryginały i jednak nie.

Ponadto czy należy rozumieć, że program Odkurzacz nigdy nie usuwa plików i folderów niezbędnych w systemie ? I to także niezależnie od konfiguracji ustawień i zarządzaniem wykluczeniami i typów obiektów ?

Zawsze są to wszystko zbędne obiekty ? :wink:

Tak oczywiście wiedziałem, że Installer zawiera przede wszystkim kopie deinstalatorów programów, nie wiedziałem czy tylko ich i stąd pytanie.

Wiem też, że w zasadzie nie zaleca się opróżniania go, a na pewno nie w całości. Chociaż kiedyś nawet zetknąłem się z instrukcją nt. narzędzia automatycznie usuwającego jego zawartość o nazwie: Windows Installer CleanUp Utility. Mimo wszystko jednak lepiej uważać.

Ale jako, że ponieważ folder ten ma u mnie rozmiar aż 2 GB (a u mnie każde zwiększenie wolnego miejsca na dysku C jest bardzo cenne), zastanawiam się czy nie warto by było usunąć choćby części z nich. Problemem trochę są jak słusznie zauważyłeś, o czym ja wiedziałem, że Installer podmienia tym plikom nazwy, w związku z czym nie wiadomo do którego oprogramowania one należą.

Jeśliby jakieś oprogramowanie było wcześniej usunięte, to myślę, że i jego deinstalatory z Installer też można usunąć.

Problem tylko jak to zrobić, jak je rozpoznać ?

Kiedyś ściągnąłem w tym celu nawet taki programik InfoTag Magic , ale on w ogóle jak się okazało nie chciał działać.

On w zasadzie powinien działać po najechaniu kursorem na plik - wtedy pokazuje informacje dokładne o nim. U mnie nie działał. :wink:

odkurzacz-mala-instrukcja-obslugi-t244446.html

Z pulpitu to jedynie jest oznaczany przez Odkurzacz jako zbędny folder instalacyjny programu OpenOffice. Ten folder powstaje w momencie wypakowania plików przez instalator i po ukończonej instalacji pakietu OpenOffice jest zbędny.

Wspomniany program Windows Installer CleanUp Utility pokazuje nazwę instalatorów więc powinieneś dojść po niej, który instalator jest zbędny.

Możesz usuwać także te instalatory, które uważasz, że dużo zajmują. Ale w przyszłości jeśli program zapyta się podczas instalacji o odwołanie do instalatora, trzeba będzie na nowo instalować program, aby go odinstalować. Możesz też sprawdzać po rozmiarze, który plik instalatora z katalogu “Installers” jest największy i go przenieść na inną partycję i niech sobie leży jakiś czas.

Tak, zawsze są to tylko i wyłącznie obiekty uważane za zbędne. Są to kopie, pliki tymczasowe, językowe obcych państw, podręczniki pomocy obcych państw i wiele więcej. Pełna lista jest dostępna w podręczniku pomocy.

A podany odnośnik powyżej, kieruje do wersji 10.9, która już dawno nie jest wspierana, nie aktualizowana i nie wolno z niej korzystać.

Dlatego albo zapoznaj się z podręcznikiem pomocy dołączonym do Odkurzacza, albo wejdź na stronę http://www.podrecznik.franmo.pl i czytaj go przez przeglądarkę.

Na koniec dodam, że wykrywanie zbędnych folderów zostało udoskonalone w Odkurzaczu w wersji 13.3. Niestety musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż planowana publikacja tej wersji przewidziana jest na luty/marzec. Ale jeśli zapytasz na forum lub bezpośrednio do autora Odkurzacza :wink: to możesz korzystać z 13.3 nawet dzisiaj.

Zapraszam też na forum Odkurzacza jeśli interesują Cię wspomniane wyżej kwestie związane z dokładnym i bezpiecznych oczyszczeniem komputera.