Czy mogę bezpiecznie zmienić częstotliwość odświeżania?

Witam, jak w temacie. Posiadam monitor którego górna granica odświeżania to 75Hz. Ale te 75Hz działa jedynie na rozdzielczości 1280x1024. Na rozdzielczości 1920x1080 ustawia odświeżanie na 60Hz.

Więc moje pytanie brzmi następująco. Czy w opcjach ATI - EDID, mogę ustawić manualnie te  75Hz na natywnej rozdzielczości bez obaw że może to uszkodzić monitor ? Czy lepiej nie ruszać opcji EDID i pozostawić tak jak jest ? 

 

Pytam, dlatego że, jak przełączę na rozdzielczość która obsługuje 75Hz, to obraz wydaje mi się płynniejszy i wzrok mi się tak nie męczy. Ale wolałbym pracować przy natywnej rozdzielczości z wyższym odświeżaniem.

Prawdopodobnie monitor przy częstotliwości, której nie obsługuje po prostu się wyłączy przed tym podając stosowny komunikat.

Czyli lepiej nie kombinować ?  :stuck_out_tongue:

A jakie znaczenie ma odświeżanie podczas pracy, raczej nie mówimy tutaj o crt (te miały zwykle inne proporcje)?

Odpowiedź jest bardzo prosta, odświeżanie nie ma praktycznie żadnego znaczenia bo wyświetlany obraz jest mało dynamiczny.

Nic Ci się z monitorem nie stanie. Najwyżej nie będziesz mieć obrazu tylko tak jak wspomniał @Cedar wyświetlona zostanie informacja. Po 30 sekundach system powinien wrócić do poprzednich ustawień. Jak tak się nie stanie, to wyłączasz komputer i przy ładowaniu Windows klikasz F8 i wybierasz opcję “Włącz wideo o niskiej rozdzielczości (640x480)” i po uruchomieniu ustawiasz na poprzednie działające ustawienia.