Czy mogę mieć na kompie 2 różne zapory sieciowe?

A drugie pytanie to czy wystarczy przeskanowanie od czasu do czasu dysków skanerami on-line czy muszę mieć zainstalowanego antywira.

Co do pyt 1: Absolutnie nie! Bo będą się nawzajem gryżć i będziesz miał nieźle zamulony system.

A jeżeli chodzi o pyt. 2 to lepiej zainstalować antywira z ochroną rezydentną. Jest wiele darmowych programów, a poza tym skanery online są niewygodne w użyciu.

A co to jest ochrona rezydentna?

to ochrona kompa przed szkodnikami w czasie rzeczywistym

http://avast.net.pl/avast_server.php

A czy zapora ashampoo firewall posiada taką ochronę?Jeślio tak to jak ją włączyć chyba że jest włączona?

Złączono Posta : 06.07.2007 (Pią) 22:40

Sorki chodziło mi o antywira avast>pomyliłem pojęcia.

Avast ma ochronę rezydentną działającą w tle.

PS Wymień tego firewalla :!: Zainstaluj coś lepszego (Comodo, Zone Alarm, PC Tools Firewall). Też są darmowe, a są o wiele lepsze, a PC Tools pobiera bardzo mało zasobów systemowych.

avast ma odrazu włączoną ochronę rezydentną

a dacie linka do lepszej zapory od ashampoo?

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=84

No i która będzie najlepsza?

Najpierw odpowiedź na pytanie - tak to jest firewall (zapora) chroniąca komputer w czasie rzeczywistym przed nieautoryzowanymi połączeniami z internetem

A teraz off-topic:

No offence, ale jak czytam pytania jak to wyżej, to nie mogę się powstrzymać żeby nie napisać: Odpuść sobie takie skomplikowane i “wybajerowane” programy, bo ich używanie przyniesie Tobie więcej szkody niż pozytku. Ściągnąłeś i zainstalowałeś jakiś program najwyraźniej nie za bardzo wiedząc co to jest i jak to bezpiecznie obsługiwać.

Zamiast tego po prostu zaktualizuj (Windows Update) system i włącz wbudowaną Zaporę systemu Windows. A do tego np. Windows Defender i jakiś cieszący się dobrą marką antywirus.

No i oczywiście staraj się używać komputera tak jak został zaprojektowany - NTFS, konto zwykłego użytkownika itp, itd. unikaj podejrzanych miejsc w sieci… a jak już ktoś koniecznie musi ściągać cracki i inne warazy - niech robi to ostrożnie, z głową.

No, to se pomarudziłem :wink:

http://www.pctools.com/pl/spyware-doctor/wersja 4.1

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=2161&t=84

Witam, ten zestaw powinien Cię zadowolić. Pozostałe produkty

tej firmy na stronie:

http://www.pctools.com/pl/ - antywirus pctools lub avast:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=533&t=30

Wszystko po polsku i freeware

No, może nie zupełnie tak. Ja na przykład mam Kasperskyego Internet Security 6 i przypadkowo (chyba po aktualizacji zabezpieczeń) włączyła mi się systemowa zapora (XP SP2). Jakiś czas tak śmigało na 2 zaporach i w końcu jak uruchomiłem eMule, żeby się pobawić w pirata :x , to wskakiwało mi ciągle Low ID mimo, że mam przekierowane porty w LiveBoxie. W końcu wreszcie doszedłem do tego, że ten systemowy blokuje, ale poza tym nic się nie działo.

To nie jest tak.

Po włączeniu KIS zapora tego programu przejmuje zadania zapory systemowej i nie ma już znaczenia czy ta druga jest włączona czy też nie.

Ja w eMule miałem lowID kiedy w KIS w module Anti-Hacker włączony był domyślny tryb ukrycia dla internetu.

Oj, chyba jednak się mylisz. W czasie instalacji KIS musisz zdecydować którą zaporę chcesz używać, a jak potem włączy się systemowa, to działają obie. :stuck_out_tongue:

W takim razie proszę mi odpowiedzieć mam xp-ka czy mogę naraz używać zapory systemu i zapory sieciowej.Jeżeli nie to którą wybrać?

Myślę, że jest na razie na takim poziomie, że lepiej niech używa zapory systemowej, no nie? :wink: Zbyszek, nie poradzisz sobie z bardziej skomplikowaną zaporą. Ja czasami nawet teraz mam problemy. :?

Do zbyszka_371 : Zapora systemowa działa na takiej zasadzie, że wypuszcza wszystko, a nie wpuszcza nic. Pyta czy dopuścić program tylko gdy komunikacja musi przebiegać w obu kierunkach. Czyli np. programy P2P takie jak eMule czy Shareaza albo jakiś do ściągania torrentów. Programy VoIP(Voice IP) też, np. Skype. Systemowa zapora jest skonstruowana w taki sposób, żeby niedoświadczony użytkownik sobie z nią poradził. Wypuszcza wszyściuteńko, konie trojańskie aż rżą z radości, wszelkie spyware też są zadowolnione. :twisted:

Złączono Posta : 06.07.2007 (Pią) 23:55

To tak w uproszczeniu oczywiście :mrgreen:

Takie (to znaczy kontrola tylko ruchu przychodzącego) było założenie projektowe Windows Firewall. Zresztą, kontrola połączeń przychodzących i inne funkcje jakie teraz mają programy określane jako Personall Firewall to zwykły “chłit matketingowy” :slight_smile: Chodzi przecież o to, żeby nie dopuścić do zaatakowania systemu z zewnątrz. A jak już ktoś dopuści (bo np. kliknie Tak w przeładowanym informacjami i niezrozumiałymi tekstami okienku ZA, Outposta czy innego kombajnu), to nawet najlepszy firewall nie pomoże. Nawet najprymitywniejsze trojany potrafią z miejsca ubić czy nawet całkowicie wyłączyć programowy firewall. I te Twoje konie trojańskie i spyware nadal rżą z radości :slight_smile: