Czy mogę mieć podłączone dwa dyski twarde? Jak to zrobić?

Jest pewien stary komputer:

zasilacz: Spin KC-235 ATX 235W

płyta główna: Asus P38-F

grafika: Radeon 9200 (dwa lata temu wsadzony zamiast starego intela vga)

Ten komputer ma jeden dysk twardy o pojemności kilkunastu GB podzielony na dwie partycje, jest na nim Win 98. Mam też luźny dysk twardy Maxtor 40GB ATA. Teraz jest pytanie: czy mogę podłączyć tego Maxtora do tego kompa tak żeby były dwa dyski twarde? (w kompie jest kilka luźnych złącz na taśmie i kablach od zasilacza, jest miejsce w obudowie). Jeśli tak to jak mam go podłączyć żeby wszystko działało? Dodam, że nie mam pojęcia co jest na tym nowym HDD (może być jakiś windows itd.).Bardzo proszę o pomoc :slight_smile:

Starych urządzeń nie ruszaj, a nowy dysk podepnij tak, aby spełniona była zasad podłączania napędów/dysków:

master ----- slave-------------------------------płyta główna

W zależności od tego, gdzie podłączysz dysk, tak na nim ustaw zworkę.

Prąd podłączasz jedną wtyczką obojętnie którą (pasującą)

Następnie jeżeli chodzi o taśmy to

  • jeżeli podłączamy do tej samej taśmy 2 dyski to musimy pamiętać o zworkach na dysku.

Dysk z systemem powinien być ustawiony na MASTER a drugi dysk na SLAVE

  • jeżeli chcemy podpiąć dysk do osobnej taśmy powinien być ustawiony na MASTER

jest taśma która wychodzi z płyty głównej i wchodzi do starego HDD a z niej wychodzi jeszcze jedna, wolna złączka. jest też złączka która z płyty idzie do napędu CD i stamtąd jest jeszcze 1 wolne rozgałęzienie. Gdzie podłączyć?

Po trzecie: rozumiem, że stary dysk zostanie master a nowy będzie slave tak?

Dodane 08.02.2009 (N) 12:42

Jeszcze jedno. Ten nowy dysk będzie widoczny w Moim Komputerze jako F? (teraz mam C,D i napęd CD E)

Najlepiej razem z drugim dyskiem.

Tak

Prawdopodobnie.

Dzięki za pomoc. Będę próbował :smiley: