Czy mogę naładować laptopa Acer ładowarką z HP?

Cześć. Czy można naładować laptopa Acer AS-E5 573G ładowarką z HP Pavilion 15-eh0031nw? Jakie dane muszę tutaj podać z obu sprzętów by mi ktoś tą kwestię doradził?

Może i można, tylko należy sprawdzić jaki prąd wyjściowy posiada jeden zasilacz i jaki posiada drugi. To wszystko masz napisane na zasilaczu…

1 polubienie

Hmm, a wtyczki są takie same?

1 polubienie

Napięcie musi być mniej więcej zgodne ± 2V, tolerancji. Prąd, czyli A musi być co najmniej taki jaki jest wymagany, albo wyższy. Np. laptop wymaga 19V 3.5A, można dać ładowarkę 20V 6A, ale nie 19V 2.1A, bo pójdzie z dymem.

Wtyczki muszą się zgadzać. HP stosuje wtyk 7.5mm + pin, taka gruba, 4.5x3.0 + pin (da się wcisnąć do niektórych modeli Acera, ale nie będzie ładować i uszkodzi się ten pin ze środka), 4,0x1,7mm może pasować do cienkiego Acera, 5,5x2,5mm też może pasować, wtyczka jest charakterystyczna, ma za metalową częścią cieniutki plastik i dopiero po ok 0.5 cm wtyk staje się grubszy, gniazdo jest osadzane głęboko w obudowie, stosowane jest też USB -C 20V, wreszcie stosowano też wtyczki 4.8x1.7 wyglądały troszkę jak stożek, na końcu jest jak gdyby pierścień, raczej nie wciśniesz.

Acer ma zwykle wtyk podobny do Asusa, tylko wewnętrzny pin jest cienki, 5.5x1.7, ale oczywiście są odstępstwa w niektórych modelach.

1 polubienie

Dziękuję wszystkim za pomocne odpowiedzi. Pozdrawiam.

Ważne wtyczki tak, ale ważniejsze parametry zasilacza!

Doprecyzuję. Autor pytał czy może naładować laptopa a nie czy może używać w szczycie wydajności. Parametry zasilacza zazwyczaj są dobierane pod maksymalne obciążenie + ew zapas. Samo ładowanie na wyłączonym pc powinno ruszyć o ile lapek w trakcie ładowania nie przekracza maksymalnego prądu zasilacza. A raczej wątpię żeby przekraczał.

Czasami ruszy, czasami nie. A bardzo, ale to bardzo często podczas uruchamiania rozładowanego laptopa na ładowarce, prąd pobierany z zasilacza jest maksymalny, nierzadko wręcz uruchamia się zabezpieczenie (łatwo zaobserwować w serwisie, bo zwykle uruchamia się na laboratoryjnym i widzisz jak laptop żre prąd). Niektóre laptopy po podpięciu zasilania potrafią same wystartować, zwłaszcza te, które nie mają baterii BIOSu, tylko wewnętrzną i została ona rozładowana do cna. Teraz wyobraź sobie co może się stać, gdy ktoś do laptopa potrzebującego 6A podepnie sobie zasilacz 2.1A i laptop mu odpali? Kilka razy wywaliło mi zasilacz do laptopa i raczej nie polecam tego doświadczenia.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.