Czy mogę połączyć dwa połączenia internetowe w jedno?


(sajmon17099) #1

Witam. Mam w domu dwa routery - jeden TPLink a drugi Livebox. Internet jest od dwóch różnych firm. Czy mogę więc podłączyć dwoma kablami ethernet do mojego komputera te routery i sprawić żebym korzystał z obu połączeń na raz dla lepszej szybkości?

Korzystam z Ubuntu 16.04.

 

PS. Jeszcze raz, najmocniej przepraszam za umieszczenie tematu w złym dziale.


(Fizyda) #2

Nie.

 

Rozwiązanie jest możliwe, ale nie w Twoim przypadku. Może udałoby się gdybyś dokupił jakieś kolejne urządzenie.

Przy czym rozwiązanie takie nie sprawi że prędkość internetu będzie wyglądała następująco: internet1 + internet2 = prędkość internetu, to bardziej skomplikowane i tak nie działa.


(scripter1) #3

Jest to możliwe do zrealizowania.

 

Po pierwsze potrzebujesz mieć w komputerze 2 karty sieciowe  aby do każdego z routerów podłączyć się osobną kartą.

Możesz np. wykorzystać zintegrowaną na płycie kartę sieciową aby do jednego routera podłączyć się kablem a z drugim połączyć się po wifi lub kablowo przy użyciu dodatkowej karty sieciowej montowanej w slocie płyty głównej lub podłączanej do USB, możesz też łączyć się z oboma routerami po wifi ale potrzebujesz do tego 2 kart wifi aby móc połączyć się z nimi oboma w tym samym czasie.

 

Po drugie potrzebujesz specjalnego oprogramowania aby wykonać multipleksację tych dwóch łącz w jedno i wtedy prędkość tych połączeń się zsumuje.

Odpowiednie oprogramowanie jest dostępne zarówno dla windowsa jaki i na linuxy (pod linuxem chyba nawet łatwiej to skonfigurować niż pod windowsem).

Możesz oczywiście połączyć w takim multiplexie dowolną ilość łącz (wszystkie jakie posiadasz z modemami gsm/lte włącznie) pod warunkiem że masz do dyspozycji odpowiednią ilość kart sieciowych aby połączyć się z nimi wszystkimi.


(sajmon17099) #4

Aha, to dzięki. Kupię sobie po prostu drugą kartę sieciową i skorzystam z tego oprogramowania. Znasz tylko może jakieś takie rozwiązanie? Najlepiej darmowe i opensource, bo freeware/shareware to albo demo albo jest wypchane wirusami i reklamami?


(roobal) #5

Wszystko fajnie pięknie, tylko jak ma się dwóch ISP, to potrzebny bedzie BGP. 


(Pablo_Wawa) #6

Zapoznaj się z tym: Linux Multiple Wan Routers