Czy mogę przenieść licencje z laptopa na desktopa?

Witam,

Planuję zakup ultrabooka Samsung NP530U3C. Niestety w odróżnieniu do Della którego mam obecnie w przypadku Samsunga nie można zrezygnować z systemu. Na ultrabooku będzie zainstalowany tylko linux, zastanawiam się czy w takim przypadku mogę po prostu oderwać naklejkę od ultrabooka i przekleić na desktopa? Przynajmniej się nie zmarnuje.

Pozdrawiam

To żart?

Jeżeli nie, to nie możesz.

Nie ma takiej możliwości głupszego pomysłu nie widziałem. Zainstalowany fabrycznie system jest przypisany do danego komputera i tylko na nim może być on używany legalnie.

Myślałem, że skoro wciskają mi system za który notabene muszę zapłacić to jako jego właściciel mogę go przenieść na inną swoją maszynę gdzie faktycznie by się przydał. To nie głupie a rozsądne, ale skoro się nie da to trudno.

To nie tak. Kupujesz komputer, sprawny i gotowy do działania. Żeby był sprawny, pełnosprawny producent komputera sprzedaje go razem z systemem operacyjnym. Dzięki temu zaspokaja on potrzeby większości nabywców.

Nie potrzebujesz systemu, kupujesz inny komputer sprzedawany bez systemu. I nie musisz za system płacić.

Nie właściciel. Właścicielem jest microsoft. Ty jesteś tylko licencjobiorcą. I za licencję zapłaciłeś nie microsoftowi bezpośrednio, tylko samsungowi. Samsung ma sposoby, żeby kupić windows taniej. Raz, że kupuje “hurtowo”. Dwa, że dodaje do komputera trochę triali i programów reklamowych i jeszcze o kilka centów na wszystkim zarabia. Trzy, że oszczędza na nośniku instalacyjnym.

Oczywiście można zwrócić się do przedstawicielstwa samsunga i zrzec się Windowsa. Niestety trzeba zwrócić się dość oficjalnie (papier lub e-mail), oddać laptop do serwisu nawet na 2 tygodnie. Tam go wyczyszczą z windowsa. I oddadzą ci jakieś 30 do 50 PLN.

Ani głupie, ani rozsądne. To tylko nieznajomość zasad licencji OEM. System przypisany do konkretnej puli numerów płyty głównej i przeklejanie naklejki nic nie zmienia. Po instalacji się nie zaaktywuje i już. Instalator windows nie potrafi kontaktować się z naklejką.

Cześć

Przepraszam ale kto ci niby wciska system? Chyba wiesz co kupujesz? A jak chciałeś laptopa bez systemu to bez problemu można taki znaleźć. Wystarczyło poszukać.