Czy mogę przenieść licencje z laptopa na desktopa?

(dibo1984) #1

Witam,

Planuję zakup ultrabooka Samsung NP530U3C. Niestety w odróżnieniu do Della którego mam obecnie w przypadku Samsunga nie można zrezygnować z systemu. Na ultrabooku będzie zainstalowany tylko linux, zastanawiam się czy w takim przypadku mogę po prostu oderwać naklejkę od ultrabooka i przekleić na desktopa? Przynajmniej się nie zmarnuje.

Pozdrawiam

(Gregorsi) #2

To żart?

Jeżeli nie, to nie możesz.

(CrisPL) #3

Nie ma takiej możliwości głupszego pomysłu nie widziałem. Zainstalowany fabrycznie system jest przypisany do danego komputera i tylko na nim może być on używany legalnie.

(dibo1984) #4

Myślałem, że skoro wciskają mi system za który notabene muszę zapłacić to jako jego właściciel mogę go przenieść na inną swoją maszynę gdzie faktycznie by się przydał. To nie głupie a rozsądne, ale skoro się nie da to trudno.

(Fanboj O) #5

To nie tak. Kupujesz komputer, sprawny i gotowy do działania. Żeby był sprawny, pełnosprawny producent komputera sprzedaje go razem z systemem operacyjnym. Dzięki temu zaspokaja on potrzeby większości nabywców.

Nie potrzebujesz systemu, kupujesz inny komputer sprzedawany bez systemu. I nie musisz za system płacić.

Nie właściciel. Właścicielem jest microsoft. Ty jesteś tylko licencjobiorcą. I za licencję zapłaciłeś nie microsoftowi bezpośrednio, tylko samsungowi. Samsung ma sposoby, żeby kupić windows taniej. Raz, że kupuje "hurtowo". Dwa, że dodaje do komputera trochę triali i programów reklamowych i jeszcze o kilka centów na wszystkim zarabia. Trzy, że oszczędza na nośniku instalacyjnym.

Oczywiście można zwrócić się do przedstawicielstwa samsunga i zrzec się Windowsa. Niestety trzeba zwrócić się dość oficjalnie (papier lub e-mail), oddać laptop do serwisu nawet na 2 tygodnie. Tam go wyczyszczą z windowsa. I oddadzą ci jakieś 30 do 50 PLN.

Ani głupie, ani rozsądne. To tylko nieznajomość zasad licencji OEM. System przypisany do konkretnej puli numerów płyty głównej i przeklejanie naklejki nic nie zmienia. Po instalacji się nie zaaktywuje i już. Instalator windows nie potrafi kontaktować się z naklejką.

(rgabrysiak) #6

Cześć

Przepraszam ale kto ci niby wciska system? Chyba wiesz co kupujesz? A jak chciałeś laptopa bez systemu to bez problemu można taki znaleźć. Wystarczyło poszukać.