Czy mogę skasować kilka systemowych plików baz danych db?

Witam!

Robię porządki na dysku i w dokumentach, przez co wyrzuciłem z komputera lub nagrałem na płyty dużą ilość plików, w tym obrazków i filmików.

W związku z tym mam pytanie, czy mogę bezpiecznie skasować poniższe pliki?

C:\ProgramData\Microsoft\Search\Data\Applications\Windows\Windows.edb

C:\Users\Paweł\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer\thumbcache_32.db

C:\Users\Paweł\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer\thumbcache_96.db

C:\Users\Paweł\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer\thumbcache_256.db

C:\Users\Paweł\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer\thumbcache_1024.db

C:\Users\Paweł\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer\thumbcache_idx.db

Te pliki są dość duże i mocno sfragmentowane. Jak się domyślam są to pliki baz danych, które zawierają indeksy i miniatury plików, które w większości nie znajdują się już na dysku, dlatego chciałbym usunąć pozostałości i pozwolić na odbudowę indeksów / baz miniatur od nowa.

Może jest również jakiś mniej inwazyjny sposób na wyczyszczenie tychże baz od skasowania?

Z góry dziękuję za odpowiedzi! :wink:

Pozdrawiam,

pawelooss

Jeśli chcesz szybko pozbyć się niechcianych plików z HDD:

CCleaner

Odkurzacz (na najwyższym priorytecie skanowania)

Wise Disk Cleaner

Wise Registry Cleaner

Już dawno to zrobiłem, nie jestem początkującym użytkownikiem. :wink:

Teraz wyciągnąłem pliki WinHexem i rzeczywiście okazało się, że w tych plikach są miniatury obrazków, których już nie ma w komputerze.

A wiadomo, że jeśli czegoś nie ma, to trzeba usunąć, bo tylko spowalnia resztę, tak samo jak ma się sprawa z rejestrem systemowym.

Niestety przez te parę plików poziom fragmentacji dochodzi mi do 15% i stąd moje pytanie.

Możesz skasować. Rzuć okiem też tutaj: KLIK

Witam!

Problem rozwiązał się sam - podczas przeglądania opcji w programie Oczyszczanie dysku znajduje się pozycja Miniatury, odpowiadająca rozmiarowo tamtym plikom. A więc w razie potrzeby użyję tej nieinwazyjnej metody.

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi, temat można zamknąć. :wink:

Pozdrawiam,

paweloooss