Czy mogę skopiować bootmgr oraz bootmgr.efi z Windows 10 do 7?

Wiem może to być smieszne (a moze nie )

Czy moge skopiowac pliki z botowalnego iso windowsa 10 na bottowalny pendrive windwos 7 ?

Chcialbym sprobowac zainstalowac windows na tablecie (10 odpala 7 konczy ladowanie z czerwonym paskiem)

Czy takie dzialanie ma jakikolwiek sens ? a moze w dobrą stronę myślę ale trzeba to zrobić profesjonalniej ?

A może po prostu użyj jakiegoś narzędzia do robienia bootowalnego pendrive z systemem np. Rufus - nie bardzo rozumiem o co ci chodzi.

1 polubienie

Chodzi o to że tak już robiłem i ile instalka z windows 10 rusza to windwos 7 podczas uruchamiana instalatora zawiesza sie z czerwonym paskiem na górze. Probowalem zmieniac ustawienia fast boot/secure boot ale nie pomaga…

Może za stary Windows na ten tablet.

1 polubienie

no może za stary ale to jakby powiedzieć że mam za stare gniazka elektryczne i nie mogą podpiąć nowej lodówki

To nie tak działa, po prostu Windows 7 wykryje że jest nie kompatybilny z tym urządzeniem i się nie zainstaluje, po za tym wątpię by windows 7 miał sterowniki do obsługi ekranu dotykowego.

Nawet chyba WinXP obsługiwał urządzenia typu tablet, chociaż dopiero Win8 miał sensowny interfejs do takich zastosowań.
Tutaj jest raczej jakiś konflikt ze sterownikami, ewentualnie dysk w tablecie ma partycję GPT której Win7 nie rozumie?

@menido2 Co to za tablet?

2 polubienia

Jak masz ustawieniach UEFI (następca BIOSu) skonfigurowane w tryb UEFI, to tak będzie. Musisz w ustawieniach UEFI wybrać tryb Legacy support, wtedy zadziała.

1 polubienie

a co ma obsługa ekranu dotykowego a kompatybilność systemu ? w linxusie tez nie dziala dotyk a jakos moze smigac?

No wlasnie dziwne. Win 10 smiga. Ubunut/mint smiga

Tablet na intel cherry trail z8300 ( teclast tbook 11 64 bit)

Myslisz ze to moze byc wina partycji GPT ? Windows 7 jej nie ogarnia?
Czytalem ze ten czerwony pasek moze byc spowodowany z jakims konfliketem karty graficznej.

Mam najnowszy bios i jest w nim naprawdę wiele opcji (jestem w szoku) więc tym bardziej dziwne aby nie móc odpalić najlepszego na swiecie systemu windows 7 ;/

Nie widze opcji stricte legacy support ale moze to jakos inaczej sie nazywa ? Mam np “Secure Boot” , Fast Boot , Quiet Boot

Samo wyłączenie Secure Boot da Ci możliwość zainstalowania Linuksa, ale Windows 7 nie odpali, bo w ogóle nie wspiera UEFI. Więc musi być opcja włączająca emulację BIOS, bo inaczej nie zainstalujesz.

z tego co orientuje to emulacje BIOS mam aktulanie włączoną ponieważ zainstalowałem niedawno widnwosa 10 na calkowicie wyczyszczonej i przekonwertowanej partycji do MBR.

Czytałem że MBR = BIOS. Dobrze rozumuje ?

Wydaje mi się, że MBR nie jest równoznaczne z BIOS, ale niech inni się też wypowiedzą. Możesz zrobić zdjęcie z konfiguracji UEFI/BIOS z zakładki Boot i tu załączyć?

MBR/GPT to sposób zapisu partycji na dysku. BIOS/UEFI podstawowe oprogramowanie płyty głównej pośredniczące między systemem operacyjnym a sprzętem.