Czy mogę sprzedać Linuxa?

Witajcie.

Razem z kolegami planujemy (tylko proszę się nie śmiać!) napisać prosty system na jądrze Linux`a.

System bazowałby na jądrze Linux`a a pozostałe rzeczy (programy ) byłyby napisane przez nas.

Czy taki system moglibyśmy LEGALNIE sprzedawać ??

mozesz nawet sprzedawać płytki Ubuntu :smiley: w przypadku tego systemu nie ma takiego ograniczeń chyba że autor jakieś aplikacji w licencji napisał ze nie wolno sprzedawac

Z tego co pamiętam i o ile nic się ostatnimi czasy nie zmieniło, to można stworzyć własny remix i nadając mu nową, unikalną nazwę, można go legalnie sprzedawać. Jednak trzeba pamiętać, że soft z którego będziesz takie distro budować również musi mówić o tym, że nie ma żadnych przeciwwskazań do czerpania z niego zysków. Ale poczekaj na fachowców w tej dziedzinie, na pewno kilka osób się wypowie :wink:

Możesz sprzedawać, ale razem z samym systemem przy sprzedaży musisz dostarczać źródła każdego programu (w tym jądra) na licencji GPL, którego użyjesz.

Edit:

Wątpię, że będziecie bazowali na samym jądrze… Nawet napisanie samego shella dla tekstowego systemu byłoby wyzwaniem, a co dopiero różne graficzne rzeczy, jak odpowiednik Xorga i menadżer okien. Przydałby się też jakiś odpowiednik udev’a do wykrywania urządzeń… i wiele, wiele innych rzeczy. Przeogromne przedsięwzięcie.

Kody źródłowe programów na GPL trzeba dostarczać na żądanie klienta, nie trzeba przy sprzedaży. Warto zauważyć, że GPL jest licencją wirusową i może się okazać, że twój program, bazujący na plikach(np. include) z drzewa źródeł Linuksa również będzie musiał być na GPLu. Stąd ATI i nVidia tworzą dla swoich sterowników bezużyteczne otwarto-źródłowe pośredniki, służące tylko do wywoływania ich binarek, żeby się nie “zarazić” :wink:

Ogólnie trzeba sprawdzać licencje wszystkich programów dodawanych do systemu, bo wiele nawet jak jest np. freeware ma ograniczenia jeśli chodzi o dystrybucję programu.

Zobacz sobie co robią z Red Hat Enterprise Linux, przecież jest to komercyjny system. Mozna bez problemu zrobić własną przerobke i sprzedawać. Wiele firm tak robi, Mandriva też jest za free i wersja rozszerzona płatna.

Zwykle interpretuje się to tak, że samego systemu (na licencji GPL) nie można sprzedawać, ale opłatą może być np. support, usługa nagrania na płytę i samej płyty itp. itd. Wydaje mi się, że osoby wyżej się mylą, gdyż licencja GPL jest jedna i raczej autor nie może sobie zastrzec, że nie można na jego dziele zarabiać. Oczywiście mówię tu tylko i wyłącznie o tej licencji.

Oczywiście wypadałoby powiedzieć klientowi, że system jest za darmo, a Ty tylko nagrałeś/świadczysz wsparcie/zmodyfikowałeś go (względy etyczne).

Polecam:

http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_General_Public_License - masz tam linki do treści licencji GPL

http://www.gnu.org/philosophy/selling.pl.html - artykuł który zapewne Cię zainteresuje

A czy w takim razie mogę sprzedać “swój system” oparty na Linux From Scratch (LFS) ???

karolek54321

Podręcznik LFS jest udostępniony na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 2.0 Ogólny (CC BY-NC-SA 2.0) .

Instrukcje zawarte w podręczniku są udostępnione na licencji MIT.

http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/deed.pl

http://pl.wikipedia.org/wiki/Licencja_X11

http://funkcje.net/view/5/12132/index.html

Troszeczkę ci napisze na twój temat.

Stworzyć dystrybucje linuxa może każdy kto się zapoznał bliżej z linuxem i nie jest to żadna sztuka.

Jeżeli chcesz zarabiać na systemie to napisz własne jajko, albo kup jakieś komercyjne… - bo korzystanie z jajka linuxa które zostało stworzone dla projektów nie komercyjnych jest trochę nie w porządku.

Chcesz sprzedawać to co napisałeś ? Nie ma problemu, udostępnij np. do centrum oprogramowania do ubuntu za odpowiednią sumkę te twoje programy i po temacie.

A krótko wyjaśniając to tak jak bym napisał program i udostępnił go i jego kod za darmo dla wszystkich, ty byś go przerobił i sprzedawał, bo masz tam swój kawałek kodu…

Ok. Wielkie dzięki. A znasz może jakieś komercyjne jądro?