Czy mogę sprzedawać strony internetowe?

Czy mogę sprzedawać strony internetowe? Sprzedaż takich stron wynosi do 250zł najdroższe a także są tańsze: 10zł, 15zł, 35, 60. Nie chcę rejestrować tego jako firmy, a dochód może wynieść na miesiąc do 300zł. Nie chcę widnieć, na żadnych listach jako sprzedawca. Czy mogę tak sprzedawać? Korzystam z legalnego oprogramowania. Czy mogę tak robić, żeby pod względem prawa być czystym? Ewentualnie do jakich wytycznych muszę się zastosować?

Proszę kogoś znającego prawo o odpowiedź.

Możesz tworzyć na “gębę” , nikt się nie przyczepi będziesz działać jako wolny strzelec. Jedyny minus działania na “gębę” , to pilnowanie klientów.

Tak czy siak najbardziej liczy się doświadczenie i portfolio - bez tego nie znajdziesz żadnych klientów. 300zł za stronę bez firmy to maks , zwykle jeśli chodzi o większą kasę to musisz mieć możliwość wystawienia faktury.

tak? a co z Urzędem Skarbowym? podatkiem dochodowym itd itp. jednorazowo to faktycznie nikt się pewnie nie przyczepi, ale przy stałych dochodach już coś może być nie tak. prawdę powiedziawszy to raczej nie to forum, bo specjalistów od tego tutaj jak na lekarstwo (albo przynajmniej się nie ujawniają)

Jeśli to bardziej tworzenie stron www, niż typowy handel - to może na każde zlecenie “umowa o dzieło”… Koszty uzyskania przychodu 20 %, zaliczka na podatek 19 %, i pewnie jakiś zwrot przy rocznym rozliczeniu… :slight_smile:

Hej !!

lospaolos - bardzo dobry pomysł z umową o dzieło. Oczywiście tworzenie strony www jak najbardziej się kwalifikuje do tego typu umowy, gdyż jest to pracą autorską. A w takim przypadku koszty uzyskania przychodu to nie 20%, a okrągłe 50% - czyli z umowy na 300 PLN brutto zapłacisz jakieś 30 PLN.

Z pozdrowieniami

Dimatheus

ale tacy ludzie co sprzedają strony www(lay) za 10 zł psują rynek, dobrze wiadomo że lay kosztuje co najmniej 100 zł.

Nie ‘psują’ rynku tylko tworzą konkurencje :wink: Co innego że za 10zł nie można oczekiwać cudów.

I tak pójdą na dno , każdy kto ma choć odrobinę gustu i wiedzy nie będzie swojej pracy wyceniał na 10 zł.

1.A jeśli chcę sprzedać stronke osobie prywatnej? Allegro? Lepsza by była umowa sprzedaży, ale jak to zrobić z kimś na odległość?

2.Sprzedając stronę sprzedaje również prawa autorskie, że ktoś sobie będzie ją dowolnie modyfikował i dalej ją sprzedawał?? Czy mogę zażyczyć sobie aby koniecznie widniało, że to ja jestem autorem strony?

  1. Jesteś ZAWSZE autorem strony i nikt nie ma prawa jej odprzedawać innym. Chyba że modyfikacje będą tak duże że to już będzie trudno nazwać Twoim dziełem.

Lol, nie wiem jaki layout kosztuje 100, ale za tyle nawet bym się nie podrapał po głowie.

Jeśli chodzi o bycie freelancerem to rzeczywiście, gorzej z kasą, plusem jest, że pracujesz kiedy chcesz, bez większego stresu a co do zapłaty, to możesz żądać ile chcesz wszystko da się tak załatwić że będzie ok z podatkami i klientem.

bitsoul , napsiałem conajmniej. wiadomo ze freelancer nie sprzeda lay za 1000 i więcej. każdy kto jest free wie ze musi być konkurencyjny ale bez przesady.

shujitsu , lepsza jest umowa. masz pewność a jak wystawiasz na allegro to nie wiadomo czy kupi. i zostaniesz z praca:) a co do praw autorskich niektórzy chcieliby mieć na wyłączność. wtedy spisujesz ze przekazujesz swją prace a oczywiście cena rośnie:) i to sporo

A co wprzypadku, gdybym chciał ten sam lay sprzedać dwom osobom? Oczywiście mało elementów uległoby zmianie. Ale myślę, że nie spodobałoby się to osobie której sprzedałem stronke, że tak samo wygląda inna.

Czyli umowa o dzieło, a dla osób prywatnych allegro?

Możesz ten sam lay sprzedać dowolną ilość razy, to Twoje dzieło i masz pełne prawo do tego. Jeśli zaś klient sobie zażyczy unikalnego lay to możesz zabrać od niego więcej :wink:

No nie mam słów #-o od 10 zł ? Albo są strasznie kiepskie albo chcesz przerabiać gotowce albo masz coś z garem - wybieraj :mrgreen: