Czy mogę wymienić kartę graficzną?

Witajcie znowu ja. Same problemy. No może teraz to nie problem a raczej zapytanie. :?:

Mam Acera Aspire 5930 i jest w nim (jak dla mnie) słaba karta graficzna. No i tu zapytanie. Czy mam możliwość wymiany owej karty graficznej czy się nie da??

Bo już naprawde chciałbym mieć nową.

Z góry dziękuje

Hehe jakiś krótki niż zawsze ten post. :smiley:

Mike189 ,

Poczytaj Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Też mam Acera Aspire tylko z innymi cyferkami na końcu nazwy, a w nim grafę GF 9300M GS i mogę Ci powiedzieć, że wymiana grafiki prawdopodobnie jest możliwa bo zaglądałem do środka ale i tak nie wiele to pomoże bo nadal będzie śmigać na PCIe x1 zamiast x16 :frowning: Coś na pewno by się poprawiło po wymianie na wyższy model ale na jakiś wielki przyrost wydajności bym nie liczył. :expressionless:

Na szybko to mogę poradzić podkręcenie zegarów ale możesz to zrobić tylko w sterownikach bo np. RivaTuner czy PowerStrip wykrywa tylko zegary do 3 poziomu, a w grach zegary wskakują na 4 poziom z szybszym taktowaniem rdzenia. Aby mieć możliwość podkręcania karty w sterownikach, musisz doinstalować NViDiA nTune

http://www.nvidia.pl/object/ntune_5.05.54.00_pl.html

Powodzenia w podkręcaniu, poprawę wydajności da się zauważyć.

a można jaśniej bo nie rozumiem po co kupować kartę graficzną za 400 zł jak to nic nie da. Zawsze musi coś dać. a co zrobić żeby śmigało na x16

z tego co się orientuję to jest notebook

a jak wiadomo notebook to nie stacjonarny, a układ graficzny jest wmontowany w płytę główną i nie ma możliwości wymiany układu graficznego, no chyba, że wymienisz płytę główną - 1500zł :slight_smile:

ok ale to nie będę tą kartę wymieniał. Mam nadzieję że komputerowcy coś poradzą. Ale jak ktoś coś jeszcze będzie wiedział to pisać proszę ![-o<

Nie ma w tych lapkach gniazd PCIe x16, nie wiem czy w ogóle w jakichś notebookach takie są, może w tych specjalnych dla graczy.

Jesteś pewien? Zaglądałeś do Acera Aspire? Przyznam się, że ja nie mam pewności mimo, że zaglądałem do środka. #-o

W środku Acera Aspire są 2 procesory zamontowane w gniazdach, wydaje mi się , że 1 z nich to procesor graficzny ale pewności nie mam.

Mam model Acer Aspire 5730ZG z 4GB RAM zamiast standardowych 2 GB i nawet pracują w dual channel :smiley:

szczerze wole nie majstrować nad laptopem w środku, bo dobry jestem z softwarem a nie hardwarem. A jest coś takiego jak zewnętrzna karta graficzna bo chyba gdzieś czytałem :?:

Dodane 17.08.2009 (Pn) 20:56

tak was jeszcze popytam a luger widać że się na tym znasz

Znać to może za dużo powiedziane, szczególnie jeśli chodzi o sprzęt w wydaniu mobilnym.

Co do zewnętrznej karty to coś mi się obiło o uszy o zewnętrznych kartach graf. do lapków , wsuwa się kartę do gniazda PCIe z boku bez rozkręcania (nie wiem jak to lepiej objaśnić opisowo) ale mój Acer nie ma takiego złącza i twój pewnie też nie. Są tylko złącza PCie w środku i bynajmniej nie takie długie jak w stacjonarnych.

Na pewno są zewnętrzne karty dźwiękowe i to nawet Sound Blaster X-Fi. :wink:

O, coś takiego znalazłem http://forum.pclab.pl/t221135.html, zobacz.

Aha , chodziło o złącze Express Card, przypomniało mi się jak to przeczytałem.

a nie znasz sie. dużo mi pomagasz i wiesz też na pewno dużo. no to teraz do komputerowców jeszcze zawitać chyba zostaje

Dodane 17.08.2009 (Pn) 21:46

ok na dzisiaj koniec. ale przypominam jak ktoś coś wie to pisać proszę. a i luger to to to jak będzie rozsądna cena i dostęp do tego cacka to sobie coś takiego sprawię !!

Dodane 19.08.2009 (Śr) 15:16

jeszcze teraz takie pytanie do was. Bo jak sobie sprawdzam kartę graficzną programem aida to mi wychodzi że mam kartę graficzną 256MB ( jak na screenie). ale na naklejce w laptopie to mi pisze coś takiego "Up to 1244 " czy to oznacza że ma karta ma o wiele większą moc?beztytuuchi.png

PS: czy chodzi o to “rozmiar pamięci”??? to jest ta karta pamięci?

"Up to 1244 " oznacza, ze karta ma TurboCache i w razie konieczności może wykorzystać pamięć systemową.

I jeszcze ciekawostka dotycząca PCIe x16. Screen z Windows 7 x64. O ile pamiętam to wcześniej było PCie x16@x1 ale mogę się mylić.

9300mgspciex16.png

P.S. Jak widać ma podkręcone zegary w nTune.

Dodane 02.08.2010 (Pn) 17:01

Trochę późno ale mam najświeższe informacje więc się z wami podzielę, może komuś się to przydać.

Acer Aspire 5930, 5930Z i 5730ZG to są te same lapki z tym samym biosem i różnią się tylko kofiguracjami i wersjami chipsetu płyty głównej.

Procesor i pamięć można wymienić, a karte graficzną wydaje mi się, że tylko w konfiguracjach z chipsetem PM45.Ja na razie wymieniłem procesor z T3200(65nm) na T6500 (45nm) i zmieniłem pamięć z DDR2 z 2x2GB 667MHz na 2x2GB 800MHz, choć w instrukcji jest napisane, że te modele obsługują pamięć 667 ale działa na 800, w dodatku w dual chanel oczywiście.

PCIe jest x16 na 100%. Właśnie kupiłem kartę graficzną GF 9600M GT i mam zamiar ją zamontować zamiast 9300M GS ale będę mógł to zrobić dopiero jak laptop wróci z wakacji.

Wiem, że mogę zamontować tą kartę bo w instrukcji jest napisane tak:

Grafika • NVIDIA® GeForce® 9300M GS/9600M GT*.

Prawdopodobnie nie da sie zamontować mocniejszej karty jak ktoś już ma 9600M GT, jedyne wyjście w takim wypadku to odciążyć grafikę montując mocniejszy procesor i szybszą pamięć. Daje to bardzo dobre rezultaty jeżeli chodzi o wydajność całości w grach.

Dodam jeszcze, ze mam chipset Intel® PM45, w wypadku Intel® Intel® GM45 express jest zintegrowana grafa GMA X4500HD i wydaje mi się że tu grafiki sie wymienić nie da.

Kolega Mike189 pokazał screena z Everesta , że ma właśnie tą grafikę zintegrowaną Intel® GMA X4500HD więc klapa prawdopodobnie.

Trochę się poplątałem w zeznaniach ale mam nadzieję, że coś z tego zrozumiecie #-o

Dodane 17.09.2010 (Pt) 9:46

Z ostatniej chwili:

GeForce 9600m GT oczywiście działa bez problemu, dodatkowo jeszcze wymieniłem znowu procesor na C2D P8400 2,26GHz 1066 3MB i oczywiście też działa.

Procesory C2D powyżej T6xxx kompatybilne z chipsetami GM45 i PM45 to serie P7xxx, P8xxx, P9xxx. :smiley:

Procesory T7xxx, T8xxx i T9xxx nie są kompatybilne. [-X