Czy mogę zainstalować VNC na dwóch komputerach?

Mam dwa laptopy(oba XP prof z SP2) podpięte bezprzewodowo do netu o zmiennych IP (jeden iplus, a drugi orange free) w dwóch różnych miastach Polski (załóżmy Kraków i Warszawa). Czy mogę używać programu VNC tak aby widzieć co robi drugi użytkownik i na odwrót (oczywiście za jego zgodą i wiedzą)? Czy ten program zadziała w ogólnym necie czy on działa tylko w sieciach lokalnych?

Działa wszędzie ja z niemcami sie nim łączyłem tylko obraz 255 kolorow był działa mi to na neo ale jak działa w innych sieciach to niewiem wiem o toyi z łodzi ty wyjdziesz na inny ale on nie wejdzie na twój pc z poza sieci toya, neo neo dziala im bliżej tym lepiej

Będzie działało, bo niby dlaczego nie? Z kilkoma zastrzeżeniami i uwagami:

  • warunek podstawowy - ani iPlus ani Orange nie blokuje portów potrzebnych do komunikacji via VNC/RDP

  • przy szybkości połączenia 128 kB/s praca jest możliwa choć mało komfortowa. Im szybsze łącza tym lepiej

  • żeby za każdym razem nie musieć wcześniej uzgadniać inną droga pod jakim IP są komputery - dla własnej wygody użyj jakiegoś serwisu dającego alias dynamicznego IP na statyczną nazwę DNS - DynDNS, No-IP itp.

  • no i na koniec bezpieczeństwo. Ponieważ połączenie i transmisja danych będzie korzystała z zewnętrznych łącz, wystawiając się na świat - wybierz odpowiedni program VNC. Taki, który oferuje dobre (silne) szyfrowanie, hasła niezależne od haseł systemowych, itp, itd.

A najlepiej zastanów się nad zestawieniem jakiegoś VPN-a między tymi dwoma komputerami.