Czy mój dysk HDD działa poprawnie?

Mój komputer jest wiecznie nieco zamulony, wiele gier bez względu na niewielkie wymagania irytująco się zacinają, informatyk zasugerował, że może to być winą wolnej pracy dysku. Ze starych części w komputerze został mi jeszcze tylko RAM i ten dysk.

Nie wiem jak mogę dokładnie zdiagnozować jakość jego pracy, więc proszę o powiedzenie mi czym i jak mam go przetestować, a tymczasem załączam screen z CrystalDiskInfo.

post-260704-0-40656500-1423224605_thumb.

Tryb ahci masz włączony?

Możesz wytłumaczyć co to w ogóle znaczy?

Dysk nie najnowszy już ale obsługuje NCQ tzw kolejkowanie komend, co zwiększa wydajność. Do działania potrzeba aby dysk pracował właśnie w trybie ahci, a nie w starszym trybie kompatybilności IDE. Jakie masz ustawienia najprościej sprawdzić w BIOS pic.pimg.tw/dacota/1332495584-1984783511.png?v=1332495585

Możesz tez zrobić defragmentacje.

Bardzo dobrze działa nic się nie martw.

Właśnie mam powody do zmartwień, bo gdyby źle działał to przynajmniej już bym wiedział w czym tkwi problem.

W biosie była taka opcja ‘‘Sata operation mode IDE/RAID’’. Na ustawieniu RAID nie nie chciał uruchomić systemu.

Jeśli system był wgrany na IDE to na RAID czy ahci nie ruszy bez małej modyfikacji w Windows www.jarlath.net/2014/06/jak-przelaczyc-tryb-pracy-kontrolera-dysku-ideahciraid-w-bios-bez-reinstalacji-systemu-windows/

Skąd ta pewność?

 

@vinix94 wrzuć screena z HDTune zakładka Health. Tego nie ruszaj ma być IDE jak nie masz nic innego widocznie płyta nie ma obsługuje AHCI podaj model płyty głównej.

IDE czy AHCI to chyba nie ma aż tak kolosalnej różnicy, przypominam, że mi nie chodzi o podkręcenie dysku, bo od zawsze chodzi dla mnie za wolno tylko działanie mojego kompa jest jakieś patologiczne i chce znaleźć przyczynę takiego działania. Model płyty to asrock n68c-s ucc.

 

http://images66.fotosik.pl/589/c9b03ff9d3fd5412.jpg

Wymień kabel sata łączący dysk z płytą - najlepiej na nowy -  w pozycji C7 smart po wymianie ma być zawsze wartość 3.

 

 

Co niektórzy mówią, że wcale nie ma różnicy, a przy Twoim starym dysku zostaw na IDE jak jest.

 

 

A jak temperatury wszystkiego? sprawdzałeś? jak grasz sprawdź HWInfo lub innym programem?

 

Co to masz za zasilacz - odczytaj z niego.

 

Pełna konfiguracja komputera - podaj?

Jeżeli smart mówi prawdę o pracy dysku to na 35tys godzin dysk ma się świetnie. Monitoruj tylko C7 teraz jest wartość 3 i jak się nie będzie zwiększać jest OK. Chipset GeForce 7025/nForce 630a nie wspiera AHCI.

 

To prawdopodbnie czas z minutach i należy podzielić to przez 60 - niektóre stare modele tak miały?

Konfiguracja komputera:

 

 

 

Test Benchmarks HWinfo, może się przyda:

 

471c9ea66d84b2d4gen.jpg

 

 

Temperatury:

 

 

Zasilacz to tracer highlander 400w.

Zasilacz do wymiany. Reszta OK. 

Winny jest więc zasilacz?

 

Jest do wymiany, ale nie wiadomo, czy on winny?

 

Choć jak patrzę na linię +12 V, możliwe, że to jego wina - choć może być błędny odczyt.

 

Co by nie było trzeba kompa sprawdzić na firmowym zasilaczu min 400/450W?

 

Wymień również na nowy kabel sygnałowy dysku.

 

Sprawdź,czy karta grafiki ma poprawnie podpięte dodatkowe zasilanie.

Dobrze, gdzie mogę sprawdzić jakich firm zasilacze są godne uwagi?

 

Ten nowy kabel sygnałowy to żeby coś sprawdzić, czy z tym na pewno jest coś nie tak?

 

Mam wersję GreenEdition bez dodatkowego zasilania, która potrzebuje do 75W.

.

Polecany zasilacz:

 

http://www.morele.net/zasilacz-corsair-vs-450w-atx-120mm-wentylator-eu-version-cp-9020049-eu-527950/