Czy mój HDD Toshiba P300 1TB zaczął umierać?

Mam dwa dyski SSD na którym jest system oraz HDD, na którym mam gry, programy, zdjęcia itd. Oba kupiłem mniej więcej 8 miesięcy temu parę dni temu zaczęłam słyszeć jakieś klikanie nie takie jak klikanie śmierci tylko duży stukot i ponowne rozkręcanie się czegoś (jestem niemal na 100% pewien, że to HDD) z czasem zaczęło robić się to coraz częstsze. Wczoraj, kiedy uruchamiałem Battlefronta 2 i Wiedźmina 3 miałem coś takiego stukot, rozpędzanie się, stukot, rozpędzanie się stukot i rozpędzanie się i dopiero wtedy gry się uruchomiły podczas grania w Wiedźmina 3 znowu nastąpiło to samo i gra zawiesiła się na 5 sekund i odwiesiła się dopiero po ponownym rozpędzie. Dzisiaj, kiedy otworzyłem folder ze zdjęciami znowu było to samo plus, kiedy włączyłem benchmark w HDTune to dysk stukał i rozkręcał się z 4 razy przed startem testu. Porobiłem screeny z smarta w hdtune są one nieco dziwne np. wartość raw read error rate zwiększa się i zmniejsza oprócz tego mam fote z hwinfo żeby zobaczyć czy to nie zasilacz, ale chyba tutaj jest ok, bo nie widać żadnych drastycznych spadków fota ta jest z wczorajsza, kiedy próbowałem grać ktoś wie co się dzieje, bo ja lekko nie ogarniam w ustawieniach Windowsa mam od czasu jego instalacji, czyli od grudnia 2018 ustawione, żeby system nie wyłączał dysków. https://imgur.com/a/gjlSyDE poza tym zauważyłem, że każdy stuk powoduje wzrost w wartości raw w C0 Power off retract count w crystal disk info pisze, że to ilość wyłączeń spowodowanych odcięciem zasilania, jakim cudem zasilanie jest odcinane skoro PC jest cały czas włączony ? Na necie z kolei pisze że to “Ilość cykli zaparkowania głowic przy załączonym zasilaniu. Przy każdym wyłączeniu dysku głowice są parkowane w bezpiecznym miejscu. Ten atrybut zlicza ilość parkowań.” Mam rozumieć że dysk się wyłącza wtedy kiedy zaczyna się z niego coś ładować ?

Benchmark wygląda bardzo źle.

Wiem poza tym tak jak mówiłem jak kliknąłem start to słyszałem stukot, rozpędzanie się stukot i znowu rozpędzanie się i dopiero ruszyło generalnie to wygląda to tak jakby dysk pod dużym obciążeniem kiedy ładuje sie dużo plików się wyłączał i włączał z powrotem nie wiem co jest przyczyną i chciałbym to ustalić

Ten dysk już prawie jest trupem.
98% gdy dysk zaczyna wydawać dźwięki inne niż podczas normalnej pracy oznaczają fizyczne uszkodzenie któregoś z mechanizmów - silnik talerzy, silnik głowic. Jeśli dysk nie jest już na gwarancji to w miarę możliwości pozabieraj swoje dane z niego i kup po prostu nowy.
Odpowiadając na pytanie z tematu - Twój dysk kończy umierać.

Czyli to na pewno wina umierającego dysku? bo martwi mnie parametr C0 power off retract count który wzrasta po każdym stukocie z tego co wiem to oznacza to utratę zasilania i parkowanie głowic a z dwojga złego wolałbym żeby padł dysk niż zasilacz z drugiej strony napięcia są chyba ok tak?

Hej,

Sprawdź, czy kabel zasilający dysku jest poprawnie i mocno dociśnięty. Dodatkowo możesz zmienić kabel, którym podłączasz dysk - oczywiście jeśli masz w zasilaczu jeszcze wolne złącza.

PS. Jaki to zasilacz?

Pozdrawiam,
Dimatheus

SilentiumPC Supremo 750W 80 gold poza tym udało mi się nagrać filmik z tym odgłosem dysku https://youtu.be/R1M9sWfUBIQ

Ewidentnie odgłosy parkowania głowic. Nie powinno czegoś takiego być. Choć przypomina mi to trochę zabawy z niektórymi dyskami 2,5" podłączonymi poprzez port USB 2.0, które wymagają nieco większego natężenia prądu i trzeba podłączyć je przez podwójny port USB. Stąd zmieniłbym na początku wtyczkę - może gdzieś tam są przerwane przewody i coś nie styka? Oczywiście takich zmian dokonujemy przy wyłączonym komputerze.

Spróbuje zmienić kable zapomniałem dodać że z każdym dniem problem się nasila i coraz dłużej idzie z niego coś uruchomić jeszcze dwa dni temu podczas uruchamianie gier cykał tylko dwa razy dzisiaj dobre 2 minuty jak słychać na filmie w 1:38 słychać równy chrobot bez rozpędzania talerzy

Jeżeli zmiana kabla zasilającego nic nie da, zastanowiłbym się nad oddaniem dysku na gwarancji, bo pewnie nadal na niej jest, prawda?

Kupiłem go jakieś 8 miesięcy temu razem z SSD wiec pewnie jest

Ale przed tym sprawdź podmianę zasilania. A masz może obudowę USB, do której na czas testów mógłbyś przełożyć dysk?

Inny kabel zasilający mam na pewno na obudowie mam USB ale wątpię żebym miał przejściówkę żeby go podłączyć przez usb

Czyli najpierw ten krok.

Mnie chodziło o obudowę do dysku z interfejsem USB. Na przykład o coś takiego:

Wracając do diagnostyki…
- KLIK - tutaj masz ładnie opisane parametry SMART łącznie z tymi, które są krytyczne dla dysku.

Mam info więc tak po 3 tygodniach od zgłoszenia reklamacji nikt się do mnie nie odzywał wiec zadzwoniłem wczoraj do moreli, żeby się zapytać co z dyskiem jakaś pani powiedziała mi, że reklamacje uznano i nowy dysk jest do odbioru w netpunkcie od 30 lipca! Ja na to, że czemu mnie nikt nie poinformował zostawiłem telefon i Email na co pani, że ona nie wie stwierdziłem, że ok trudno powiedziałem, że dzisiaj podjadę po ten dysk. Wiec przyjechałem i mówię, że po nowy dysk przyszedłem pokazuje ten papierek, który dostałem, gdy oddawałem tamten a pan z netpunktu powiedział mi, że wczoraj go odesłał, bo nikt się nie zgłaszał przez dwa tygodnie. Powiedziałem, że nikt mnie nie poinformował i dopiero sam wczoraj zadzwoniłem i powiedziano mi, że jest do odbioru i powiedziałem wczoraj pani na infolinii, że dzisiaj go odbiorę, ale pan w netpunckie stwierdził, że nikt mu nic nie mówił i musi sprowadzić ten dysk z powrotem więc muszę czekać jeszcze do wtorku na niego

A no to ostro pojechali. A mail’e nie wpadły Ci przypadkiem do spamu?

To może wybierz tym razem kuriera do domu :wink:

Sprawdzałem, ale nic w spamie nie było w każdym bądź razie mam nowy dysk wgrałem na niego już jedną grę i generalnie wydaje mi się, że wszystko jest ok tylko dzisiaj sprawdzam smart a tam parametr 01 wygląda tak i nie wiem co o tym myśleć.

Niektóre dyski nie w tym atrybucie pokazują nieprzetworzoną wartość (głównie dyski Seagate-a). Wartość ta rośnie wraz z użytkowaniem dysku, ale w żaden sposób nie informuje o błędach w działaniu. I tu chyba jest podobnie. Dysk używany 6 godzin, włączony 2 razy, więc małe prawdopodobieństwo, by to była wada fabryczna. Oczywiście możesz wykonać skan Victorią bądź HD Tune dla pewności.