Czy mój i7-3770 wyceniany w passmarku jak i7-4770 da radę RTX 2060 Super?

Witam mój i7-3770 ma ok 97XX pkt w passmarku czyli tyle co średnia dla i7-4770 (średnia dla i7-3770 to 92XX) co jest prawdopodobnie spowodowane wypasionymi pamięciami RAM (G.Skill) które są jeszcze pokręcone (Timingi) i czy taki procek da radę RTX 2060 Super czy powinienem się pogodzić ze GTX 1060 6 Gb z fabrycznym OC GPU (~1.8 GHz) + delikatnie tj. 5% podkręcone pamięci przeze mnie (8400 MHz) to już max dla tego procka żeby nie był wąskim gardłem dla karty ?
PS. Myślę też nad GTX 1660 Ti (bajery z RTX mi nie potrzebne) gdyby RTX 2060 Super była wg Was za mocny dla tego procka.
PS2. Monitor mam 900p/75 Hz, ale 16:10 czyli nie rozdzielczość 1600x900 (16:9) a tylko 1440x900
PS3. Nie gram jeszcze w najnowsze gry bo mam jeszcze wiele gier do przejścia z przełomu 2015-2017 i bardzo powoli nadrabiam zaległości… praca i nadgodziny i wiek 30+ lat powodują że tak jest, powoli zabieram się za Far Cry 5 Gold Edition w wersji 1.4, ale na razie przetestowałem ją tylko w benchmarku na Ultra czyli max ile się da i niby będzie chodzić na maksa przynajmniej 60 HZ a nawet 75 Hz (to drugie z małymi spadkami do 60 kilku Hz)

Na mocniejsze karcie będziesz miał minimalne zyski. Raz procek trochę będzie blokował jednak, dwa pcie v2 , czyli -10%… Naprawdę zostaw 1060, ona jest wystarczająca…

1 polubienie

Dzięki za odpowiedź, ale moją płyta wg Menadżera nVidii jak i GPU-Z ma PCI-e 3.0

PS. Powinieneś zostać moderatorem tego forum bo zawsze wszystkim pomagasz od dawna i radzisz w kwestii głównie Hardware… jakby było kiedyś głosowanie nad tym to głosuję na Ciebie.

Ale często się mylę, jak teraz. :wink: Co do karty… mam pewne obawy co do 2060, 1660 może jeszcze będzie szła sensownie, ale wyżej raczej nie.

Dzięki za radę ja też mam niezbyt kolorowe myśli nad RTX 2060 Super w tym kompie co mam teraz, ale jak za rok, góra dwa wymienię całego kompa to mógłbym brać “Skrzynkę” bez karty i przełożyć do niego kupionego wcześniej RTX 2060 Super… co Ty na to ?

PS. Czy lepiej kupić może RX 5700 XT ? Boję się tylko (nie)słynnego narzutu kart AMD na CPU (o ile nadal występuje) na DX11 a sporo gier takich jest ciągle na tym API a zamierzam je najpierw przejść a potem dopiero gry na DX 12.1/Vulkan 1.1

PS2. Miałeś prawo pomylić się co do wersji PCI-e bo wcześniej miałem faktycznie PCI-e 2.0 (jak min. 95% z tym socketem) dopiero jak pogiąłem piny w Sockecie wymieniając CPU po pijaku sam o 1 w nocy (kropka pasty spadła mi na Socket i chciałem to wyczyścić sam chusteczkami i pęsetą) i przez to “komputerowcy” którzy płytę mi nową zamówili dostali najnowszą wersję co jest pod LGA 1155 a już wersję PCI-e 3.0 miała :smiley:

Caius, obecnie różnica między AMD, a NVIDIA jest tylko czy gra jest bardziej graficzna czy procesorowa. Zakładając, że przy grze mieszanej (średnio zoptymalizowanej) AMD i NVIDIA mają taki sam FPS, to przy procesorowej (słabo zoptymalizowanej) NVIDIA da parę więcej FPS, a przy graficznej (dobrze zoptymalizowanej) AMD zyska kilka FPS.
Nie znalazłem obecnie innych reguł.
Ja osobiście jestem za 5700XT.
Jak najbardziej pomysł z wymianą najpierw GPU, później reszty jest słuszny. Grafika od razu da Ci sporego kopa, a i za 2 lata się nada, a teraz jak zmienisz CPU to zyskasz troszkę, a dopiero jak kupisz GPU to poczujesz różnicę.

Dzięki za odpowiedź, ale procka już nie zmienię bo wejdzie max. ten sam, ale z dopiskiem K (i7-3770K) a moja płyta (H61) i tak nie pozwala podkręcać CPU więc niepotrzebnie dopłacę za najlepszy procek pod LGA 1155 a różnica bez OC będzie nieistotna statystycznie w porównaniu z moim i7-3770 bez K - dlatego za rok góra dwa kupuję nową “skrzynkę” za ~2000 tysiące, ale bez karty którą to przełożę z tego kompa co mam… i właśnie dlatego myślę nad kartą za mocną dla mojego CPU w tej chwili bo wiem że ją przeniosę do nowego PC.

A teraz tak patrząc z innej perspektywy.
Zastanów się na ile koniecznie czujesz potrzebę zmiany swojego GTX, wiedząc że gdy poczekasz z kupnem wszystkiego te 2 lata to będzie efekt WOW (A nie OK, jest wyraźnie lepiej niż na GTX). Dlaczego, a no za 2 lata w tej samej cenie kupując GPU (Za tą samą kwotę), będzie model, który da np. 20 FPS więcej na ustawieniach Ultra niż rx 5700 xt.

1 polubienie

Przekonałeś mnie… poczekam na obniżki cen i/lub kolejne generacje GPU. Dzięki za doradzenie i pomoc ! A mój Gigabyte GeForce GTX 1060 WindForce II OC 6GB GDDR5 na rdzeniu GP104 (a nie GP106 jak stare/pierwsze GTX 1060 a więc GP104 jak tym od GTX 1070 z fabrycznym OC GPU tj ~1.8 GHz + 5% OC przeze mnie do pamięci) na taką niską rozdzielczość monitora IMO wystarczy.

1 polubienie

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.