Czy mój laptop się przegrzewa?


(Thenesu) #1

Witam. Nie wiem czy w dobrym miejscu zakładam ten temat, ale jeżeli w złym miejscu to przepraszam i proszę o przeniesienie.

Od czasu gdy zainstalowałem GTA V na moim laptopie nachodzi mnie myśl o tym, że mój laptop się przegrzewa. Faktycznie głośno chodzi, jedna część w laptopie jest strasznie gorąca (http://scr.hu/6uli/4e2bc) trochę niewyraźnie widać, ale to nic :wink: Czy po tym można rozpoznać czy laptop się przegrzewa? Oraz czy można jakoś rozpoznać czy się przegrzewa bez używania różnych programów? Dodam jeszcze mój sprzęt:

 

Win 8.1 64 bit

Intel i7 4702MQ 2.20 GHz

AMD Radeon R7 M265

8GB RAM

 

 

 

Proszę o szybką pomoc


(Dimatheus) #2

Nesu , zapoznaj się, proszę, z regulaminem działu bezpieczeństwo, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Appphonetest) #3

http://nieidealny.pl/?p=189 - przybliż jak wyglądają temperatury podczas grania

 

Masz podkładkę chłodzącą, kiedy ostatnio przedmuchałeś sprężarką lub kompresorem wentylatory ?


(Thenesu) #4

Podkładkę chłodzącą mam, sprężarką nie dmuchałem ;x

Temperatury czego? Procesora czy Kart graficznych?


(Jusko) #5

GTA V - cóż, laptop na pewno będzie się grzać od tej gry, a wiatraczek wyć :slight_smile:

 

Jeśli nie występują problemy a laptop ze względu bezpieczeństwa nie wyłącza się sam, to nie warto się nakręcać.

 

Oczywiście jak powyżej - monitoruj też temperatury.


(Thenesu) #6

Dzisiaj tak troszkę mocniej pograłem i to (http://scr.hu/6uli/4e2bc) było troszkę gorące. Temperatury będę monitorował. Maksymalna temperatura procesora to ok. 100 stopni Celsjusza, do jakiej temperatury ma być maksymalna temperatura tak aby się nie przegrzał? A jeżeli będzie więcej to co zrobić aby zmniejszyć tą temperature? Pytam się tak, bo jestem całkowicie zielony w tym temacie.


(Appphonetest) #7

100 to jednak za dużo 


(Jusko) #8

Niestety nie wiem w jakich zakresach temperatur ten i7 zaczyna czuć się gorzej (nie zgłębiałem tematu), ale maksymalna temperatura to krytyczna, której lepiej nie przekraczać. Jeśli zauważysz, że temperatura zbliża się do 100 °C - reaguj od razu (jednak weź pod uwagę, że po czasie intensywnej gry procesor będzie miał podbitą temperaturę).

 

W przypadkach krytycznego przegrzania, laptopy wyłączają się same. Jest też teraz cieplej na dworze, więc dla notebooków zbliżają się ciężkie chwile . Sprawdź początkowe odczyty temperatur, potem pograj i sprawdź raz jeszcze. Jeśli nie będziesz kontrolować wyników to możemy spekulować.

 

To jest jednak GTA V, gra która wyciskała limity z konsol poprzedniej generacji, a która jeszcze bardziej została dopracowana na PC. Także weź to pod uwagę :slight_smile: Zdziwiłbym się, gdyby ta gra nie rozpalała właśnie podzespołów :slight_smile:

 

Na innych grach też tak masz, czy tylko GTA V rozpala Twój laptop do czerwoności? A to, że elementy konstrukcyjne od obciążenia będą się nagrzewać to normalne. Przykładowo sam mam w tym momencie pod lewym nadgarstkiem mały grzejnik z obudowy.


(Thenesu) #9

Ale tu chodzi o to że procesor wytrzyma max 100 stopni :slight_smile:

 W innych grach też się robi ciepły, ale nie tak bardzo jak w GTA


(Jusko) #10

Czyli może to sugerować, że po prostu GTA V tak siada na sprzęt (co nie dziwi). Bo to, że laptop sam z siebie robi się cieplejszy podczas grania to normalne.

 

Sprawdź odczyty temperatur i będziesz wiedział wszystko. Obstawiam jednak narzut spowodowany grą :wink:


(Thenesu) #11

Okej dziękuje za pomoc… ostatnie pytanie czy po tym http://scr.hu/6uli/4e2bc ( Gdy to jest gorące ) mogę stwierdzić, że laptop się przegrzewa?


(Jusko) #12

Nie - gdyby był przegrzany, to cały sprzęt by się wyłączył jako zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Ten element jak widzisz ma metalową obudowę, więc może łapać ciepło - u mnie też owy port potrafi być ciepły przy dużym i długotrwałym obciążeniu (np. graniu w coś dużego, co sprzęt ledwo ciągnie).

 

EDIT: Poza tym - u Ciebie sprzęt będzie się grzać mocniej, bo w środku masz jeszcze dedykowany układ graficzny. Więc jak odpalisz kolosa pokroju GTA V, dorzucisz rozdzielczość i detale, to gdy procesor zacznie się grzać i grafika - będzie mały piecyk :slight_smile: To, że laptop będzie podczas gry odczuwalnie ciepły jest naturalne.


(Thenesu) #13

Powiem tak… temperatura GPU wynosi od 94 do 96 stopni … chyba coś jest nie tak… co robić?


(Appphonetest) #14
  • kiedy ostatnio przedmuchałeś sprężarką lub kompresorem wentylatory (od tego zaczynmy)

  • wymiana pasty

https://youtu.be/J6OTJszi3RA


(Thenesu) #15

Nie dmuchałem sprężarką ani razu, laptopa mam od lipca 2014 roku.