Czy możliwa jest instalacja GRUBa na CD?


(Gegi2) #1

Witam!

Chciałbym wiedzieć czy jest możliwość zainstalowania bootloadera linuxa na płycie CD.

Mam Windows i nie chcę widzieć gruba czy lilo , bo ciągle psują mi mbr'a i windows nie startuje (umiem to naprawić ale tracę przez to dostęp do linuxa)

Wiem ,że jest możliwość zainstalowania gruba na floppy , ale jeśli sie takiego napędu nie ma, a płyta główna nie obsługuje bootloadera z klucza USB , to czy da się uruchomić tego linuxa z CD?

O co mi chodzi- Chcę uruchomić linuxa , wkładam do cd płytę odpowiednią , pokazuje się grub , linux uruchomiony, chcę włączyć Windowsa to nie wkładam płyty a bootloader z redmond włącza mi Windowsa

Czy da się tak zrobić?


(matiit) #2

Pierwszy akapit jest zły...Da się zrobić, że nie potrzebny jest GRUB na niczym innym niz dysku...


(Gegi2) #3

czyli można go zainstalować na CD czy nie?


(matiit) #4

Można, ale do Twoich potrzeb to głupota :slight_smile:

http://linux.derkeiler.com/Mailing-List ... 01508.html


(Gegi2) #5

Mógłbyś dać coś po polsku albo chociaż napisać co mam robić krok po kroku , nie potrzebuję żadnego splash'a i innych rzeczy mogą być ale nie muszą , moje wymaganie to tylko Grub albo LiLo na cd , nie musi tez mieć funkcji wyszukiwania bo Linusa zawsze mam na jednej partycji - hdb6


#6

Macintosh , sugeruję skorzystać z pomocy wujka Googla:

http://tnij.org/btvz

http://tnij.org/btv0


(nintyfan) #7

Windowsowy Bootloader powinien móc ładować inne bootloadery do pamięci. Musisz jednak poszukać czegoś do zrobienia kopii MBR pod Windows i odpowiednio wyedytować pliczki systemowe(nie pamiętam dokładnie, jak, więc będziesz musieć poszukać).


Przepraszam za błąd. Pierwsza myśl zawsze jest dobra i niekiedy nie ma sensu upraszczać. Kopie MBR musisz zrobić z Linuksa(bo inaczej dokonałbyś kopii Windowsowego MBR-a) i musisz mieć dostęp do partycji Windowsa(ntfs-3g). Wsadzasz zachowany MBR na partycję z Windows, edytujesz pliki systemowe i przywracasz Windowsowego MBR-a.