Czy możlkiwe, żeby laptopy lenovo coś tam blokowało jeżeli chodzi o linuksa

(tomi001) #1

Mam taki pytanie na laptopie lenovo G70 uruchomiłem botowalne z płyty kubuntu 12.04 i jak się pulpit uruchamiał to się zawiesił jak chciałem zainstalowac debiana to też nie było możliwości z instalatorze, żeby zainstalować i moje pytanie jest takie czy firma lenovo może zablkowac instalacje linuksa ?

(roobal) #2

Instalację raczej nie. Jeśli coś by blokowali, to Linux prawdopodobnie w ogóle by się nie uruchomł.

(Domker) #3

To raczej nie Lenovo tylko użytkownik, który próbuje uruchomić distro z 2012 roku na w miarę nowożytnym lapku.
Pobierz obraz Kubuntu 16.10 =.=

(tomi001) #4

Tylko, że nie mogę nowego ubuntu bo one nie wspierają zintegrowanych kart graficznych i moje pytanie jest takie czy ewentualnie mint wspiera takie zintegrowane karty graficzne typu intel HD ?

(roobal) #5

Co to za Intel?

(tomi001) #6

Intel® HD Graphisc 5500

(roobal) #7

Jaki procesor?

(tomi001) #8

i3 2.2 GHz

(roobal) #9

Chodziło mi o model. W każdym razie ze sterownikami nie powinno być żadnego problemu.

(tomi001) #10

Czyli mogę zainstalować kubuntu 16.04 ?

(roobal) #11

Tak, a przynajmniej możesz spróbować.

(tomi001) #12

Boje się na tym laptopie instalować Linuksa bo jak odpaliłem kubuntu 16.04 to w trybie graficznym migał ekran.

(ArcanusPL) #13

Tak się składa, że posiadam Lenovo G70 i parę miesięcy temu miałem na nim Ubuntu. Nie było żadnych problemów także raczej to nie jest kwestia firmy Lenovo.

Bzdura, jeśli coś było “wspierane”, to jest nadal.

(Kpc21) #15

Nie do końca. Raz próbowałem zainstalować współczesną (na tamte czasy) wersję Linuksa na komputerze z grafiką sprzed jakichś 5 lat (był to Radeon 9200SE - jeszcze na AGP). Okazało się, że było z tym dużo zachodu, i w zasadzie nie dało się mieć aktualnej konfiguracji, bo aktualna wtedy wersja Xorga tej karty graficznej po prostu już nie obsługiwała.

Ale na sprzęcie współczesnym, w dodatku tak popularnym jak produkty firmy Lenovo, nie powinno być najmniejszego problemu. Jeśli chcesz mieć dwa systemy operacyjne (Linux i Windows) zainstalowane jednocześnie, wyłącz SecureBoot w UEFI. Samego Linuksa dawało się, z tego co pamiętam, zainstalować z włączonym SecureBoot, choć jak będą problemy, to też możesz wyłączyć.

To bzdura, że Linuksy nie wspierają zintegrowanych kart graficznych. Tego posta piszę z ok. 1,5-rocznego laptopa Lenovo B50-70, ze zintegrowaną kartą Intela (i dedykowaną AMD, ale ta Intela jest w tym momencie aktywna), i wszystko działa bez najmniejszego problemu.