Czy można dogrywać coś do dvd przy nagrywaniu obrazów iso?

Na tym forum ciężko było mi wybrać dział, bo na pierwszy rzut oka nie ma działu “ogólny/software” więc tu zapytam.

Często jak nagrywam jakiegoś linuxa na DVD to zdarza się, że ten linux zajmuje np. 800 MB, 1500 MB, czy ileś, a na płytce DVD ponad 4 GB danych się zmieści więc tym samym sporo miejsca jest marnowane.

Czy mógłbym np. otworzyć taki obraz iso dowolnym programem jak MagicISO, Daemon Tools itd i zrzucić te pliki do jakiegoś folderu i wtedy dorzucić do tego folderu swoje dodatkowe programy, np. antywirusy, programy, cokolwiek.

Na koniec stworzyłbym innym programem obraz ISO tego co zrzuciłem wcześniej na dysk i wypaliłbym to na płycie dvd jako “nagraj z obrazu iso…” (jakoś tak).

Czy wtedy np. jakiś linux z live CD odpaliłby się bez problemu?

Streszczając:

  • załóżmy, że mam linuxa live cd mającego obraz iso 900 MB

  • chcę dorzucić do tego obrazu iso coś np. folder z programami, tak by było z te 900MB linuxa + np. 3 GB programów

  • następnie chcę wypalić taki obraz iso na dvd i z niego odpalić linuxa i korzystać z tych programów na płytce później (lepsze to niż pobieranie ich z netu, a tak przynajmniej na płycie puste miejsce się nie zmarnuje)

(ps. akurat w tym temacie mowa o live cd linuxów, ale równie dobrze to może być jakiś instalator windowsa, albo jakiś program antywirusowy, który odpala się z live cd lub program do partycjonowania, czy robienia kopii zapasowych z live cd, cokolwiek, ważne by to działo, a dodatkowo na płytce siedziały sobie w jakimś folderze programy, gry, cokolwiek)

Tak, możesz tak zrobić. Instalka uruchomi się.

To podsuń mi nazwy programów, bo jak odpalę obraz ISO jakimś programem. Skopiuję wszystkie pliki do folderu, dodam swoje programy i utworzę obraz ISO np. programem Ashampoo Burning Studio wrzucając pliki tak jak w oryginalnym iso. To taki obraz płyty nie wystartuje przy starcie systemu. Testowałem przed chwilą w VirtualBox, dlatego proszę o konkretne programy. Dobrze, że virtualbox istnieje, bo tak to bym płytę zmarnował :smiley:

Ashampoo burning studio, wybierasz funkcje zaawansowane -> stwórz zmodyfikowaną kopię dysku, wskazujesz iso a następnie wrzucasz swoje pliki, działa, sprawdzałem.

Nazwa funkcji odpowiadającej za tworzenie zmodyfikowanych iso może się nieco różnić w najnowszej wersji programu, ja mam burning studio elements 10.

to przy tej opcji woła ode mnie płytę, by pewnie z płyty pliki wziąć. A druga opcja stworzenia zaawansowanego już woła pliki z dysku, ale ashampoo che to wypalać na płytę ;/. Nie chcę marnować płyty dla testów, chcę zapisać ISO na dysku i w VirtualBoxie przetestować.

//

dobra, wiem już jak --> WinISO, w tym programie można otworzyć obraz ISO i dorzucić pliki i zapisać zmiany

Nie żartuj sobie, Ty zadajesz pytanie, dotyczące jakiegoś problemu w dziale, dotyczącym poszukiwanego programu. Przenoszę temat.

achhhhh, stworzyłem nowy folder, wpakowałem wiele programów, zapisałem i nie bootuje mi w virtualbox. Czyżby to folder był winowajcą? Jak mam wrzucić te pliki z folderem, by płyta chciała bootować?

//edytowano

W końcu już znalazłem program. UltraISO. Otworzyłem w nim obraz iso, przeciągnąłem folder z plikami i zapisałem. Działa w virtualboxie.