Czy można dogrywać coś do dvd przy nagrywaniu obrazów iso?


(Hala Ntamustagil) #1

Na tym forum ciężko było mi wybrać dział, bo na pierwszy rzut oka nie ma działu “ogólny/software” więc tu zapytam.

Często jak nagrywam jakiegoś linuxa na DVD to zdarza się, że ten linux zajmuje np. 800 MB, 1500 MB, czy ileś, a na płytce DVD ponad 4 GB danych się zmieści więc tym samym sporo miejsca jest marnowane.

Czy mógłbym np. otworzyć taki obraz iso dowolnym programem jak MagicISO, Daemon Tools itd i zrzucić te pliki do jakiegoś folderu i wtedy dorzucić do tego folderu swoje dodatkowe programy, np. antywirusy, programy, cokolwiek.

Na koniec stworzyłbym innym programem obraz ISO tego co zrzuciłem wcześniej na dysk i wypaliłbym to na płycie dvd jako “nagraj z obrazu iso…” (jakoś tak).

Czy wtedy np. jakiś linux z live CD odpaliłby się bez problemu?

Streszczając:

  • załóżmy, że mam linuxa live cd mającego obraz iso 900 MB

  • chcę dorzucić do tego obrazu iso coś np. folder z programami, tak by było z te 900MB linuxa + np. 3 GB programów

  • następnie chcę wypalić taki obraz iso na dvd i z niego odpalić linuxa i korzystać z tych programów na płytce później (lepsze to niż pobieranie ich z netu, a tak przynajmniej na płycie puste miejsce się nie zmarnuje)

(ps. akurat w tym temacie mowa o live cd linuxów, ale równie dobrze to może być jakiś instalator windowsa, albo jakiś program antywirusowy, który odpala się z live cd lub program do partycjonowania, czy robienia kopii zapasowych z live cd, cokolwiek, ważne by to działo, a dodatkowo na płytce siedziały sobie w jakimś folderze programy, gry, cokolwiek)


(Longhorn2009) #2

Tak, możesz tak zrobić. Instalka uruchomi się.


(Hala Ntamustagil) #3

To podsuń mi nazwy programów, bo jak odpalę obraz ISO jakimś programem. Skopiuję wszystkie pliki do folderu, dodam swoje programy i utworzę obraz ISO np. programem Ashampoo Burning Studio wrzucając pliki tak jak w oryginalnym iso. To taki obraz płyty nie wystartuje przy starcie systemu. Testowałem przed chwilą w VirtualBox, dlatego proszę o konkretne programy. Dobrze, że virtualbox istnieje, bo tak to bym płytę zmarnował :smiley:


(sadaj72) #4

Ashampoo burning studio, wybierasz funkcje zaawansowane -> stwórz zmodyfikowaną kopię dysku, wskazujesz iso a następnie wrzucasz swoje pliki, działa, sprawdzałem.

Nazwa funkcji odpowiadającej za tworzenie zmodyfikowanych iso może się nieco różnić w najnowszej wersji programu, ja mam burning studio elements 10.


(Hala Ntamustagil) #5

to przy tej opcji woła ode mnie płytę, by pewnie z płyty pliki wziąć. A druga opcja stworzenia zaawansowanego już woła pliki z dysku, ale ashampoo che to wypalać na płytę ;/. Nie chcę marnować płyty dla testów, chcę zapisać ISO na dysku i w VirtualBoxie przetestować.

//

dobra, wiem już jak --> WinISO, w tym programie można otworzyć obraz ISO i dorzucić pliki i zapisać zmiany


(roobal) #6

Nie żartuj sobie, Ty zadajesz pytanie, dotyczące jakiegoś problemu w dziale, dotyczącym poszukiwanego programu. Przenoszę temat.


(Hala Ntamustagil) #7

achhhhh, stworzyłem nowy folder, wpakowałem wiele programów, zapisałem i nie bootuje mi w virtualbox. Czyżby to folder był winowajcą? Jak mam wrzucić te pliki z folderem, by płyta chciała bootować?

//edytowano

W końcu już znalazłem program. UltraISO. Otworzyłem w nim obraz iso, przeciągnąłem folder z plikami i zapisałem. Działa w virtualboxie.