Czy można doinstalować GRUB na już zainstalowanego Debiana?

Witam.

Pobrałem obraz płyty Debian Testing x64 CD1. Przystąpiłem do instalacji(tryb tekstowy). Wszystko zainstalowało się prawidłowo oprócz jednego elementu - programu rozuchowego GRUB 2. Wywaliło mi że chyba nie obsługuje mojej architektury (?). No więc doprowadziłem instalację do końca, informacje że system zainstalowany prawidłowo, tylko bez tego GRUBa :frowning: . Oczywiście domyśliłem się że po reboocie odpali się Windows.

Moje pytanie: czy można jakoś doinstalować tego GRUBa mając Debiana na dysku, który czeka na odpalenie i Windowsa obok? Można to zrobić jakoś z poziomu Live CD? Mam płytkę tego Debiana i jeszcze Ubuntu 11.04.

Jeśli tak to jak to zrobić i ewentualnie jakie polecenia wydawać?

Chciałbym trochę poznać Debiana, a w tej sytuacji to mogę sobie jedynie w Windowsie poklikać :-x

Pozdrawiam.

Tak, można. Zajrzyj tutaj:

http://www.ubuntu-pomoc.org/grub-2-napr … -windowsa/

Spróbuj za pomocą płyty Ubuntu.

Dziwne … skoro nie krzyczał przy uruchamianiu instalatora live-cd …

Ewentualnie alternatywą dla GRUBa jest LILO.Może on “Obsłuży twoją architekturę”. :slight_smile:

Nie nabijajcie się :stuck_out_tongue: Naprawdę wyświetlił mi taki komunikat. Co lepsze gdy instalowałem kiedyś Squeeze’a który wówczas był Testingiem to dostałem identyczny komunikat. Zawsze miałem problem z GRUBem ale zawsze tylko przy Debianie.

Ja się nie nabijam.Naprawdę jest coś takiego jak LILO, i jest alternatywą dla GRUB.

W porządku. Przejrzałem artykuł oraz inne podobne w sieci, ale zawsze jest sytuacja w której GRUB był zainstalowany ale uległ uszkodzeniu. Czy stosowanie takich metod będzie dobrym posunięciem jeśli tego gruba nie miało się wcale? :?

lynxon

Nikt się z Ciebie nie nabija. Zainstaluj Grub_2 wg instrukcji, którą Ci podałem i daj znać czy działa.

Dodane 03.08.2011 (Śr) 18:40

Czytałeś chociaż dokładnie? :wink: Wszystkie wcześniejsze komendy to tylko chroot - zmiana katalogu roota, czyli zalogowanie się do fizycznego systemu jako root za pośrednictwem jądra zawartego w live-cd tak oględnie mówiąc.

======

Odnośnie Twojego postu, który był i zniknął: tak, chodzi o partycję, która ma być montowana w punkcie " / " - główny system plików. Pamiętaj, że Grub_2 liczy dyski od zera, a partycje od jedynki.

No dobrze jestem juz przy koncowce. Blad spotyka mnie kiedy chce zainstalowac juz tego GRUBa. Przy poleceniu grub-install /dev/sda otrzymuje:

bash: grub-install: command not found

to samo z tym drugim poleceniem, ktorego mozna uzyc w razie bledow.

A reszta posza dobrze :confused:

Korzystam z live cd ubuntu

Jaki masz obraz Ubuntu? Tutaj masz taki sam opis:

http://www.ubucentrum.net/2009/06/napra … -2-po.html .

Upewnij się, że na pewno jesteś na koncie root’a => znak zachęty konsoli: #

=======

Sorry, poprawka, jesteś chroot’owany do zainstalowanego Debiana, sprawdź najpierw, czy grub jest w systemie:

dpkg -l | grep grub

Jeśi nie ma, zainstaluj:

aptitude install grub2

Jeśli aptitude zwróci komunikat, że nie ma takiego pakietu, poszukaj go:

aptitude update && aptitude search grub

Grub2 będzie miał prawdopodobnie numer 1.99 w nazwie pakietu Zobaczysz co pokaże polecenie i wtedy zainstaluj sam pakiet, a potem wg intrukcji:

grub-install /dev/sda

Jakoś się udało :wink:

Dzięki Marcin za cierpliwość i za pomoc. Wg tego co tu napisałeś udało się osiągnąć cel. :slight_smile:

Jeszcze raz dzięki.

Pozdrawiam :smiley: