Czy można dokładać dyski do serwera

Witam

Chce kupić jakiś tani serwer na allegro i utworzyć jakiś mały serwis.

Czy jeśli chce mieć raid-0 lub raid-1 muszę od razu taki utworzyć, czy można później jak już serwis będzie działał i wyszłaby taka potrzeba?

Gdybym nie tworzył żadnego raida i zaczęłoby brakować miejsca na dane czy można w jakiś prosty sposób dołożyć nowe dyski tak aby nie przerywać pracy serwera na długo ?

Jak to wygląda w dużych firmach ? Czy można dokładać sobie dyski w zależności od potrzeb, jeśli brakuje miejsca ?

Nie mam pojęcia o sprzętowym RAID-zie (w programowym na chipsecie Intela można dokładać) ale dstrzegam gdzie indziej problem - w łączu internetowym.

Otóż łącza dla domowego użytkownika są niesymetryczne, znacznie wolniej wysyłają dane niż ściągają. Może łącze mieć 1…4mb/s, ale będzie wysyłać 64…256kb/s. Czyli coś jak przepływność modemu telefonicznego, a przy kilku użytkownikach jednocześnie zatka się.

Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że łącze jest słabe 2mb. Jednak bardziej chcę to zrobić do celów testowych, edukacyjnych:)

To czy możesz będziesz mógł dokładać dyski zależy od tego czy sprzęt obsłuży i czy system obsłuży. Nie podałeś jaki planujesz postawić/mieć.