Czy można łączyć formułę LUB z Wyszukaj.Pionowo w Excel?

Witajcie,

Moim zadaniem jest sprawdzenie, czy zawartość komórek w kolumnie A i komórek w kolumnie B znajduje się w zakresie komórek A2:F458 w innym pliku, a jeśli tak, to aby została wpisana wartość z 3 kolumny tego zakresu. Dodam, że w podanym zakresie może wystąpić wartość tylko z jednej komórki, tj. albo z komórki w kolumnie A, albo z komórki w kolumnie B.

Wykorzystałem do tego formułę Wyszukaj.Pionowo. W części, w której wpisuje się ‘szukaną wartość’, chciałem użyć formuły LUB (LUB(A48;B48)). Niestety po wpisaniu takiego zapisu wyskakuje “Błąd wartości niedostępnej”. Faktycznie w niektórych komórkach kolumny A nic nie ma, ale nwt jak coś tam jest, to dalej jest ten błąd. Dodam, że zawartość komórki B48 występuje w podanym zakresie. A w ogóle to może wystąpić tylko zawartość A48, albo zawartość B48 - nie ma możliwości, aby zawartość obydwu komórek wystąpiła w podanym przedziale.

Moja formuła wygląda tak:
=WYSZUKAJ.PIONOWO(LUB(A48|B48)|[2018.11.08.xlsx]export_rnkbs!$A$2:$F$458|3|0)

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć gdzie popełniłem błąd?
PS: Próbowałem wpisać ORAZ zamiast LUB, ale błąd nadal widnieje.

1 polubienie

“ORAZ” oznacza “i”, “LUB” oznacza “albo”… Powinieneś znaleźć pomoc w plikach pomocy formuł Exel’a.

Hej,

Jeżeli w formule wyszukaj.pionowo dla argumentu pierwszego wstawisz formułę LUB bądź ORAZ, program nie będzie wiedział, którą wartość przyjąć i będzie przyjmował tą z kolumny A. Trzeba rozwiązać to nieco inaczej. Czyli tworzymy wyszukiwanie wartości na podstawie kolumny A, a jeśli ta zwróci błąd, wtedy ma przejść do wyszukiwania według kolumny B. W nowszych wersjach Excela jest już do tego odpowiednia funkcja JEŻELI.BŁĄD. Wtedy będzie wyglądać to następująco:

=JEŻELI.BŁĄD(WYSZUKAJ.PIONOWO(A48;[2018.11.08.xlsx]export_rnkbs!$A$2:$F$458;3;0);WYSZUKAJ.PIONOWO(B48;[2018.11.08.xlsx]export_rnkbs!$A$2:$F$458;3;0))

Jeżeli w używanej wersji nie ma takiej funkcji, można skorzystać z funkcji jeżeli i sprawdzania, czy dana formuła zwraca błąd. I będzie wyglądać tak:

=JEŻELI(CZY.BRAK(WYSZUKAJ.PIONOWO(A48;[2018.11.08.xlsx]export_rnkbs!$A$2:$F$458;3;0))=FAŁSZ;WYSZUKAJ.PIONOWO(A48;[2018.11.08.xlsx]export_rnkbs!$A$2:$F$458;3;0);WYSZUKAJ.PIONOWO(B48;[2018.11.08.xlsx]export_rnkbs!$A$2:$F$458;3;0))

Pozdrawiam,
Dimatheus