Czy można mieć 2x1GB i 1x2GB pamięci RAM?

Witam serdecznie o poranku :slight_smile:

Wczoraj padła mi kość pamięci RAM, jak wyjąłem ją to wszystko było OK (chińskie padło :P). Teraz mam 1GB RAM i pomyślałem żeby komputer “unowocześnić” i zafundować mu 3GB RAM.

Tylko czy taka konfiguracja będzie działać?

Mój sprzęt prezentuje się następująco:

 

CPU: Intel Core 2 Duo E8400 3Ghz

RAM: 1GB DDR2

GPU: GF 7300GT (też zostanie wymieniona na coś innego)

HDD: WD 800JD 80GB (staruszek ;))

PSU: Chieftec ATX-1136H 360W (też staruszek:P ale dzielnie sie trzyma)

 

I moje pytanie: czy tak się da, i jak to podłączyć? Nie będę wymieniał tej sprawnej kości na 2GB bo nie jestem przy kasie. Moja płyta ma 4 sloty na RAM, 2 niebieskie i 2 żółte.

 

Dziękuję z góry za pomoc :wink:

 

PS Nie piszcie żeby zaglądnąc do instrukcji itp. bo ja tą płytę kupowałem używaną i dostałem samą płytę bez jakiś papierków :wink:

Hej,

A płyta główna to? Nikt tego z podanych przez Ciebie danych nie wyczaruje.

W odpowiedzi na pytanie: tak, jeśli płyta obsłużył. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zapomniałem, sorry ale rano wstałem to niezbyt byłem “responsywny” :stuck_out_tongue:

 

Płyta to Gigabyte P31-DS3L :slight_smile:

Spokojnie obsłuży ale przy 64-bitowej szynie (no i patrz na taktowanie pamięci).

Zasada pierwsza - słabszą pamięcią obsadzasz pierwszy bank - rozmumiem, że masz dostęp do pamięci czy dopiero zamierzasz kupić?

Będziesz je musiał włożyć w pierwszy bank (od strony procesora) - lub drugi, kolory oznaczają szerokość szyny pamięci (to tak bardzo w skrócie). Nie można obsadzać banków pamięci różnymi kościami by zmusić je do pracy w trybie 128bit, czyli jak masz 4 “miejsca” to różne kości muszą być koło siebie (uff! zakręcone, ale prawdziwe).

@Dimatheus: Po poście widzę, że dopiero wstałeś :slight_smile:

 

Azi - obudź się. Zasada pierwsza - szyna pamięci od czasu wprowadzenia DDR jest 64 bitowa.  Zasada druga - pamięci obsadza się zgodnie z instrukcjami producenta płyty głównej. Zasada trzecia - jeśli chipset obsługuje Flex Mamory - to można wsadzić dwie pamięci o różnej pojemności do slotów obsługujących tryb kanałowy.

I zasada nadrzędna: należy stosować się do sugestii producenta (bo najczęściej problemem okazuje się nie ilość pamięci - lecz organizacja banków (tranzystorów) na samej pamięci).

 

@Maxim128 - instrukcję od płyty znajdziesz spokojnie na stronie producenta, ale IMHO spokojnie możesz mieć 3 GB RAM.

Z informacji zawartych w manualu wynika, że płyta obsługuje maksymalnie 4GB, więc w każdym slocie możesz zainstalować maksymalnie 1GB. Podsumowując: możesz mieć 3GB ale w modułach 1GB. Modułu 2GB Twoja płyta nie obsłuży.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, jutro wybieram się na giełdę zakupić pamięci :slight_smile: