Czy można odinstalować Windowsa?

Witam. Pytanie jest krótkie. Czy da się de facto odinstalować oryginalny OS Windows w przypadku gdy komputer jest nowy i instalacja systemu była robiona na nim jako zupełnie nowa ?

A co w przypadku, gdy starsza wersja była zastępowana lub upgrade`owana do nowszej ?

Czy to w ogóle możliwe jest i co zrobić by w przypadku wersji BOX np. zainstalować ten sam system na innym już komputerze ?

A odinstalować przykładowo po to, by na tym komputerze np. z Windows 7 BOX, zainstalować Windows 8. :slight_smile:

odinstalowanie = format dysku z systemem (najczęściej partycji ‘c’). jeśli system jest w wersji box, to po odinstalowaniu (formacie) można go bez problemu zainstalować na innym komputerze. warunek ten sam system (użycie tego samego klucza) nie może być jednocześnie na więcej niż jednej maszynie (z wyj. licencji wielostanowiskowych, ale to już inna bajka). w przypadku wersji box, możesz zmieniać komputery nawet codziennie ;).

Rozumiem, to z pewnością dla osób które tak jak ja nie robią takich czynności jak tzw. odinstalowanie systemu często bardzo ważna rzecz, bo choć z pozoru wydaje się to łatwe i oczywiste, to okazuje się że za tym tym słowem odinstalowanie kryje się ten haczyk czyli format dysku.

Tutaj chodziło mi o głównie o takie “odinstalowanie” systemu, by w zgodzie z licencją BOX móc zainstalować po np. Windows 7 - Windows 8, ale to już pewnie zależy od wielu innych czynników czyli wersji, sposobu (czy deinstal czy np. upgrade), to czy był instalowany “na czysto” tzn. na zupełnie nowym dysku, czy też nadinstalowany na starszej wersji itp. ?

A ten format systemu jak najlepiej zrobić, czy po prostu PPM na dysk C:\ i Formatuj, czy też słyszałem o opcji z trybem awaryjnym, w którym na liście Panelu sterowania jest taka opcja Dezinstalacja systemu Windows, ale to tylko chyba gdy system był zastępowany innym systemem ?

Czy trzeba robić jakąś kopię bezpieczeństwa na pena np. ?

Czy trzeba zmieniać coś w BIOS-ie, jeśli bootsector jest również na dysku C:\ ?

Partycji rozruchowej nie należy chyba usuwać, bo najpewniej trzeba będzie później naprawiać z nośnika instalacyjnego ?

Cześć,

Nie sformatujesz partycji systemowej z poziomu działającego systemu.

Możesz np. uruchomić komputer z płyty instalacyjnej i w ten sposób sformatować partycję systemową.

O tej opcji też wiem i szczerze mówiąc myślałem też o tym, że ten format partycji systemowej robi się właśnie poprzez płytkę z oryginalnym systemem.

Ale czy w ten sposób formatuję całą tę partycję, także ze znajdującym się bezpośrednio na C:\ plikiem boot.ini oraz programie rozruchowym NTLDR, który go wczytuje ?

A jak w takim razie uruchomić ponownie komputer w celu zainstalowania innego systemu na tym dysku ?

Czy trzeba wcześniej wejść do BIOS i tam coś zmienić ?

Jak to dokładnie i bezpiecznie dla systemu zrobić ?

Ale wciąż nie rozumiem, jak uruchomić komputer z płyty, skoro ustawiony on jest na uruchamianie z hdd ?

Rozumiem, że w takim przypadku należy zmienić bootowanie na CD/DVD ?

Cześć,

Tak, formatując partycję systemową “usuwasz” z niej wszystko, włącznie z zainstalowanymi aplikacjami, prywatnymi dokumentami etc.

Jeżeli chcesz zachować swoje dokumenty musisz je przenieść np. na pendrive, zewnętrzny dysk czy też inną partycję.

Uruchamiasz komputer, wciskasz klawisz odpowiedzialny za wyświetlenie boot menu i wybierasz aby komputer uruchomił się z nośnika z którego chcesz zainstalować nowy system (płyty, pendrive).

Bądź uruchamiasz komputer, wchodzisz do BIOSu, na liście bootowania ustawiasz jako pierwszy nośnik z którego chcesz zainstalować nowy system (płyty, pendrive), zapisujesz zmiany i uruchamiasz komputer ponownie.

Mało tego, system nie może być zainstalowany nawet na osobnej partycji tego samego dysku, na tym samym komputerze. Microsoft uważa partycje za osobne urządzenia, tak więc podwójna instalacja jest również niezgodna z licencją.