Czy można opróżnić katalog „Roaming” bez ryzyka dla prawidłowego działania systemu?

Korzystam z różnych aplikacji przenośnych. Dotąd wydawało mi się, że w ten sposób nie zaśmiecam systemu, rejestru. Jakież było moje zdziwienie, gdy przypadkiem odkryłem, że katalog wspomniany w temacie zawiera jakieś pliki z aplikacji przenośnych. Co gorsza, w niektórych przypadkach pliki te zabierają sporo miejsca. O ile w przypadku programów zainstalowanych nie wzbudza to moich obiekcji i nie próbowałbym usuwać stosownych plików z nimi związanych we wspomnianym folderze, o tyle w przypadku programów przenośnych nie rozumiem po co one tam są i zaśmiecają dysk. Czy zatem można bezpiecznie pozbyć się wspomnianego balastu od aplikacji przenośnych?

A no poczytaj:

A zrozumiesz po co tam programy przenośne pakują dane.

Jeżeli korzystam z aplikacji przenośnej na różnych komputerach to wszystko działa jak należy, co skłania mnie do założenia, że wszystkie moje ustawienia aplikacji i tak mam na napędzie przenośnym. Po co zatem ten śmietnik w każdym z używanych komputerów?

Bo aplikacja nie ma mechanizmu sprzątania lub aktywowałeś mechanizm by np. Firefox/Phyrox portable działał równocześnie z Firefox zainstalowanym (wtedy jakiś syf trzeba ręcznie sprzątnąć).

Ja dlatego nie polecam tych z blogspota „AppZ”, bo raczej za słabo twórcy bloga robią konfigurację sprzątania/zgodności z trybem przenośnym.

Czy zatem usunięcie plików dla aplikacji przenośnych jest bezpieczne dla systemu?

Dla systemu tak, dla aplikacji nie koniecznie.

1 polubienie

Tych z „Z” to raczej trudno polecać. Co innego tych z „S”. :wink:

Ja regularnie wywalam śmieci ze wszystkich podfolderów %APPDATA%.
Nie żeby coś to zmieniało bo są to najwyżej dziesiątki MB, ale nie lubie widzieć folderów programów które wywaliłem kilka miesięcy temu.