Czy można pobrać RHEL


(enedil) #1

Hej!

Czy jest legalne pobranie Red Hat Entreprise Linux bez uiszczenia opłaty? Tak się tylko zastanawiam.


(Frankfurterium) #2

Nieszczególnie. Za to możesz z powodzeniem pobrać Oracle Linuxa albo CentOS-a, które są klonami systemu. Ten drugi od niedawana oficjalnie należy do Red-Hata i podobno różni się tylko nazwą i logiem, bo:


(enedil) #3

Prosiłbym jeszcze o jakieś źródła informacji.


#4

https://www.google.pl/search?q=centos&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl-PL:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=NzwrU6SJJ4iJ8QfP_oHoAg


(enedil) #5

Chodziło mi raczej o samego RHELa a nie CentOSa, o którym wiem, że istnieje i o którym wiem, że jest wspierany przez Red Hat.


(Frankfurterium) #6

O co konkretnie? Większość informacji tkwi na ich stronie głównej. Albo w skrócie na Wiki Fedory:

https://fedoraproject.org/wiki/Red_Hat_Enterprise_Linux#Is_Red_Hat_Enterprise_Linux_available_for_free_or_low_cost.3F


(enedil) #7

 

Rozumiem. Piszą, że nie jest dostępny za darmo. Ale, czy licencja zabrania pobrania czegoś, co się zwie GNU/Linuksem?


(roobal) #8

Licencja GPL nie zabrania pobierania opłat za oprogramowanie, ale wymaga udostępnienia kodu źródłowego, tak więc jak chcesz RHEL za darmo, to pobierasz Fedorę. Zresztą wolne oprogramowanie != darmowe oprogramowanie. W RHEL mogą być zawarte autorskie rozwiązania, więc mają prawo nie udostępniać systemu za darmo. Jak chcesz RHEL za darmo, to rejestrujesz się na stronie Red Hata i pobierasz (chyba) 30-dniowy trial systemu do testów.


(enedil) #9

O taką odpowiedź mi chodziło. Dziękuję.


(Jusko) #10

Pamiętaj jednakże, że RHEL nie jest za bardzo na desktop, toteż jeśli chcesz przetestować go pod kątem zrobienia z niego systemu na biurko, szczególnie jako nowoczesny system - nie tędy droga. Jest oczywiście wersja  RHEL Desktop, jednak to nadal nie spisze się na biurku domowym jako coś mającego nadążać za zmianami (to idealna wersja na końcówkę pracowniczą gdzie ma być stabilnie i ma działać np. pakiet biurowy). Niemniej jak komuś nie zależy na najnowszych wersjach softu i po prostu chce ekstremalnie stabilnego systemu i do tego od nie byle kogo, komputera chce używać czysto casualowo, to RHEL się nada.

 

Zamiennie również polecam CentOS - darmowy RHEL kompilowany z jego źródeł, 100% kompatybilności binarnej. Oczywiście nie ma loga nigdzie Red Hata itd, bo prawa autorskie. Co najwyżej może być też tu bariera mentalna - to nie RHEL od Red Hata, tylko RHEL skompilowany z jego źródeł i nazwany CentOS, ale nadal nie jest to bezpośrednio od Red Hata :slight_smile:


(enedil) #11

Chciałem po prostu jakiś czas potestować mitycznego Red Hata. Zazwyczaj używam, jak w avatarze, Archlinuksa :wink:


(roobal) #12

Jeśli wystarczy Ci 30 dni na przetestowanie, to możesz się zarejestrować i pobrać wersję próbną systemu RHEL Server lub Desktop :arrow: http://www.redhat.com/products/enterprise-linux/server/download.html


(enedil) #13

Oo to wygląda ciekawie. Myślę, że spróbuję :slight_smile: