Czy można podkręcić procesor i3 4100m?

Witam,
Mam laptopa z procesorem jak w temacie, czy orientuje się ktoś czy mogę go podkręcić (czy ma odblokowany mnożnik) a jeśli mogę to czy ktoś potrafi krok po kroku przeprowadzić mnie przez ten proces?
Pozdrawiam

To jest mobilny CPU, sprzed 6 czy 7 lat. Nawet gdyby miał odblokowany mnożnik, to i tak idę o zakład że opcje dostępne w BIOS nie pozwolą na jakikolwiek o/c, a nawet -gdyby jednak pozwalały - to ograniczeniem będzie system chłodzenia.
Tak więc - możesz sobie odpuścić temat podkręcania.

  • Opracować autorski układ chłodzenia,
  • stworzć autorski Bios
  • w razie koniecznosći dokonac przeróbek w układzie zasilania laptopa.

Przy obecnej wiedzy proces ten zajmie Ci z 20 lat. :slight_smile:

Szybciej będzie przelutować, może pójdzie, procek i5.

Jednak obie opcje są do bani, tu trzeba po ludzku wymienić, nic wiecej nie ugrasz. Jedyne co teoretycznie może pomóc, to czyszczenie układu chłodzenia, procek może zrzucać zegar przy przegrzaniu.

Właśnie idzie do mnie dysk SSD i dodatkowa kość ramu w sumie będzie 8gb, pasta i pierdoły do czyszczenia lapka wewnątrz też powinny lada dzień być, myślałem że da radę jeszcze z tym prockiem choć do 2.8-3.0 GHz go podkręcić ale skoro gra nie warta świeczki to odpuszczę ten temat.

Nie tyle niewarta, co niemożliwa. :slight_smile:
OC powoduje co do zasady większe wydzielanie ciepła, a laptopy, również co do zasady, mają przycięte procesory względem stacjonarek, by się nie grzały. :slight_smile:
W gry nie poszalejesz na tej i3, ale z SSD i RAM do Internetu/YT starczy jeszcze ze 2 lata spokojnie.

No właśnie, sam zegar procesora to jedno, a na ogólną responsywność i wydajność wpływa wszystko. Tu dysk SSD i więcej pamięci RAM jest kluczowe i komputer odzyska wigor. Oczywiście nie w przypadku gier, no ale to chyba wiadomo.

W starsze tytuły typu Far Cry 4 grałem przed upgradem o którym mówiłem wyżej więc myślę że po upgrade będzie jeszcze lepiej. W lapku mam dedykowaną grafikę nVidia 820m z 2 GB więc najgorzej myślę nie jest. Co myślicie?