Czy można podpiąć modem ADSL do routera w trybie bridge?

Witam!

 

Mam router Ovislink N.Power który posiada opcje PPPoE (ADSL).

Moje pytanie brzmi czy gdybym podpiął modem ADSL (w trybie bridge) do Ovislinka,

to mógłbym zrobić tak, żeby login i hasło do Neostrady wpisywać w Ovislinku?

 

Panel Ovislinka:

N5kEGwGs.jpg

 

Pozdrawiam!

Tak, możesz.

Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze tylko jedno pytanko. Kupując modem mam zwracać uwagę czy posiada funkcje: PPP over Ethernet?

TP-LINK TD-8816 się nada?

Większość routerów oferuje łączność po prostokole PPP. TP Link ma wygodne oznaczenia, oznaczenie TD mówi że urządzenie jest routerem adsl, skoro masz modem, to taki router nie jest Ci potrzeny. Oczywiście zakładam, że modem ma wyjście dla skrętki (RJ-45). Jeśli masz modem z wyjściej ethernet (RJ-45), to nie patrz na routery ADSL, bo one są droższe, Tobie wystarczy zwykły router z WAN na RJ-45, nie RJ-11.

Dlaczego chcesz kupować modem TP Linka, ISP powinien Ci dostarczyć modem, bo to jego obowiązek.

Chodzi o to, że obecnie mam tylko router Ovislinka, modemu nie posiadam, więc nie mogę połączyć się z internetem.

Jako, że chce mieć wszystko pod ręką, to chciałbym aby hasło i login wpisywać w routerze a o modemie chce zapomnieć.

Więc potrzebuje router ADSL? Taniej wyjdzie mnie kupić modem na allegro niż spłacać u operatora.

Skoro korzystasz z Neostrady, to dlaczego nie masz modemu? W Europie to ISP ma obowiązek dostrczyć sprzęt dostępowy do sieci, nie żyjemy w USA, gdzie to obowiązkiem klienta jest zadbanie o sprzęt. Orange musi Ci dostraczyć modem, jeśli nie dostarcza masz prawo zerwać umowę. Masz już podpisaną umowę czy dopiero zamierzasz korzystać z usług danego operatora?

Umowa na internet jest podpisana, kiedyś kupiłem u nich liveboxa za 10zł miesięcznie i już więcej nie chce wchodzić w takie układy. Ich sprzęt się wieszał, raz nawet przywrócił sobie ustawienia fabryczne a ja nie miałem zapisanych haseł do logowania.

 

Przed chwilą dzwoniłem do Orange i spytałem czy jest możliwość otrzymania od nich modemu, na co konsultant powiedział mi, że modemów już nie mają bo to “archaiczny przeżytek”, ale może mi zaoferować router za 40zł który normalnie kosztuje 200zł lub gdy wykupie odpowiedni pakiet otrzymam w dzierżawę router za darmo.

 

Żadna z powyższych opcji nie jest mi na rękę, więc wolał bym wydać to 70zł na modem, tylko szukam takiego który będzie współpracował z moim routerem.

 

Ten TP-Link będzie dobry?

Ten modem będzie dobry, ale oni mają obowiązek dostarczyć Ci sprzęt. Podejrzewam, że jak zrezygnujesz z Liveboksa i tak dadzą Ci ten router, bo jak pisałem w Europie to ISP musi dostarczyć Ci sprzęt, dzięki któremu uzyskasz dostęp do sieci, w innym przypadku nie ma prawa świadczyć Ci usługi. Owszem sprzęt mozesz mieć własny, ale router i tak pewnie Ci dostarczą, bo taki mają obowiązek. Upieraj się przy modemie i nie płać za coś co powinni dać Ci za darmo. Postrasz ich zerwaniem umowy z ich winy, to im kolana zmiękną. Konsultant będzie Ci zawsze kity wciskał.

Livebox został już dawno spłacony, a z tego co widzę, w ofercie Orange nie ma nic ciekawego:

 

Modemy i akcesoria

Orange FunBox

Livebox 3.0

Livebox 2.0

Modem DGT VDSL2 FG4

Modem Sagemcom F@st 3764

Modem Sagemcom F@st 2704

Modem CDMA

Liveplug HD

Wi-Fi Extender

 

 

Mam jeszcze pytanie co do konfiguracji mojej sieci. 

W TPLinku ustawiam Bridge Mode a w Ovislinku PPPoE (ADSL) i wpisuje hasło i login do neostrady.

 

Panel TPLinka z instrukcji:

rG9tY5Xs.jpg

 

 

I jeszcze jedno pytanie. Sieć będzie wyglądała tak:

Kabel od operatora RJ-11 TP-LINK RJ-45 Port WAN (czy LAN?) w Ovislinku

 

 

Jak pisałem, modem może kupić własny, ale że oni mają obowiązek dostarczyć Ci sprzęt, a chodzi mi o to, abyś nie dał się na mówić na jakiś router za pieniądze.

 

Powinno działać. Producent na pewno udostępnia jakiś PDF z instrukcją, poczytaj tam powinno być opisane jaki typ połączenia wybrać.

 

Do WAN.

Dzisiaj przyszedł mi modem. Skonfigurowałem wszystko tak jak potrzebowałem. Bardzo dziękuje za pomoc!