Czy można przeinstalować Win8 32 bit na 64 bit?

Witam, kupiłem niedawno używany komputer z oryginalnym Windows 8 Pro (niezbyt lubię ten system, ale przynajmniej oryginalny). Początkowo był na nim zainstalowany oryginalny Windows XP Home Edition (do którego posiadam klucz), a potem został zakupiony upgrade do Windows 8 Pro. Zainstalowany jest w wersji 32 Bit. Planuję przeinstalować system na wersję 64 bit, klucz seryjny Windowsa został zakupiony przez internet (mam sam klucz, nie płytę upgrade pack), na dowodzie zakupu nie ma żadnej informacji czy to wersja windowsa 32 czy 64 bit, więc moje pytanie jest takie: Czy mogę zainstalować na tej licencji system 64 bit? (nie chcę stracić licencji). PS: Poprzedni właściciel (informatyk) powiedział, że mogę tak zrobić, a żeby przeinstalować windowsa muszę najpierw zainstalować XP home SP3, następnie ściągnąć ze strony MS upgrade i podać klucz do 8.

Specyfikacja kompa:

Intel Core i3 550 3,20GHz

4 GB RAM (przez 32 bit mam dostępne tylko 2,99 gb)

HDD 260 GB Samsung

Płyta MSI H55-G43

Gigabyte AMD Radeon HD 5570

Zasilacz HEDY 500w (jest na czarnej liście więc i tak idzie do wymiany mam już kupiony Fortron Hexa 500w)

EDIT:

Dodaję skan dokumentu który dostałem do komputera (przepraszam za jakość ale nie mam skanera a pod ręką tylko telefon)

qx2h.jpg

Upgrade Windows 8 Pro możesz ściągnąć spod Windows 8 lub Windows 7, ale jak chcesz wersję x64, to musisz to zrobić z komputera, który ma wersję x64 Windowsa. W e-mailu potwierdzajacym zakup dostałeś link do ściągania Windowsa 8 Pro:

"To Twoje potwierdzenie zakupu — wydrukuj je lub zapisz jego kopię.

Jeśli chcesz pobrać system Windows, zanotuj sobie nowy klucz produktu i wprowadź go tutaj." - pod tutaj jest link do ściąganie Windowsa 8 Pro.

Słyszałem, że mogę to też zrobić instalując system XP, następnie wkładając płytę z Windows 8 pro, dając uaktualnij system i podać ten klucz.

Rzecz w tym, że masz teraz zainstalowany Windows 8 Pro, który zastąpił XP(jego juz faktycznie nie możesz używać) - spod tego systemu możesz sćiągnąć Windows 8 Pro, ale tylko w wersji jaką ma system spod którego ściągasz. Nie ma sensu instalowanie XP, do którego nie masz już legalnej licencji - zastąpiła ją licencja upgrade`owa Windows 8 Pro. Możesz ściągać system Windows 8 Pro z jakiej chcesz wersji Windows (XP, Vista, Windows 7 i Windows 8), ale musi to być wersja x64, aby ściągnąć Windows 8 x64.

I tyle.

Czyli mogę na przykład jakiegokolwiek Windows 7 tyle, że w wersji x64,? NP: ściągnę z internetu jakiekolwiek ISO, nie będę go aktywował tylko zainstaluję bezpośrednio na trialu Win8 Pro?

PS: Nie mam potwierdzenia zakupu, gdyż nie ja tego windowsa kupowałem tylko facet od którego kupiłem komputer, a poza tym chyba klucz nie był kupowany u MS tylko w jakimś sklepie. Facet od którego kupiłem kompa nie ma nic poza tym, czego skan wrzuciłem

Spróbuj z Windows 8 Enterprise x64: http://msdn.microsoft.com/pl-pl/evalcen … 54510.aspx - powinno się udać na nim ściągnąć Windows 8 Pro x64.

Jeśli jednak masz już ten Windows 8 Pro, to możesz go instalować bezpośrednio z płyty lub pendrive`a bootowalnego, bez wcześniejszej instalacji czegokolwiek.

Czyli mając teraz zainstalowany Windows 8 Pro 32 Bit, mogę wypalić obraz iso płyty instalacyjnej 64 bit i po prostu ją zainstalować podając ten klucz?

Dokładnie tak. Możesz pobrać sobie go z jakiego źródła chcesz, warezy, torrenty itd. Ważne żeby aktywować system swoim legalnie nabytym kluczem licencyjnym. Tak w ogóle, to taka opcja jest o wiele szybsza niż instalowanie nowego systemu żeby pobrac inny system. Toż to strata nerwów i czasu:)

Ok dziękuję wszystkim za odpowiedź, temat do zamknięcia :slight_smile: