Czy można umieścić antenę routera ADSL na dachu?

Chcę przejść na internet bezprzewodowy z routerem.

Zamierzam odkręcić antenę routera zrobić przedłużkę i kablem koncentrycznym wyprowadzić ją na dach.

Czy to ktoś kiedyś praktykował?

Długość kabla koncentrycznego ok 12m.

Witam,

Takie rozwiązanie nie przyniesie Ci pożądanego efektu.

Jak się domyślam standardowo przy routerze będziesz miał antenkę o zysku ok 3 - 4 dBi, natomiast strata standardowego kabla koncentrycznego wynosi około 0.5 (w przybliżeniu) dB na każdy metr.

Przy kablu o długości 12m będziesz musiał zastosować antenę o dużo większym zysku.

kunsztro , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Chyba można.

Znalazłem na Allegro router z anteną 5m kabla tylko.

Ale to jest antena kierunkowa .

Jak znaleźć w którym kierunku skierować antenę?

-trochę chyba przegiąłeś z tym tłumieniem. Współczynnik tłumienia kabla zależy od kilku czynników , jest n.p. różny dla różnych częstotliwości. Jest podawany dla odcinków 100m kabla n.p.- 2400MHz-30.8db/100m. Zdarzyło mi się widzieć anteny “wyprowadzone” na zewnątrz budynku więc chyba przeszkód nie ma.

xyzzyx , nie wiem gdzie widzisz problem? Postaram Ci się wyjaśnić o co tutaj chodzi, mam nadzieję że zrozumiesz.

Zgadzam się z Tobą, że tłumienie zależy od wielu czynników. Głównym czynnikiem jest jednak rodzaj zastosowanego kabla.

Miałem na myśli kabel H-155 (celowo, ponieważ jest on sporo tańszy), którego tłumienność (w zależności od producenta) wynosi około 50dB/100m.

Jak wynika z prostej matematyki 50 /100 = 0.5

I jeszcze proszę przykładowy link do kabelka H-155 jako potwierdzenie:

http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent … 70_100.htm

Oczywiście są jeszcze m.in. kable H-1000, sporo lepsze ale i sporo droższe.

Tłumienność przewodu H-1000 (w zależności od producenta) wynosi około 20dB/100m

Znów matematyka się kłania: 20 / 100 = 0.2

Poniżej link do przykładowego kabla:

http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent … 92_100.htm

Oczywiście, że nie ma przeszkód, tylko trzeba jeszcze wiedzieć jak to zrobić o czego użyć.

kunsztro pisze coś takiego:

Nie ma tutaj nigdzie określonego rodzaju/modelu anteny więc w domyśle stwierdzam, że jest to standardowa antenka dodana przez producenta routera. Jeśli standardowa to jest zysk zapewne wynosi 3 - 4 dBi.

kunsztro nie pisze, że chce kupić inną, mocniejszą antenę, w domyśle stwierdzam więc, że ma być ta sama.

Dobra, to teraz wracamy do matematyki:

Jak obliczyliśmy wcześniej kabel H-1000 ma straty około 0.2 dB na metr.

kunsztro chciałby użyć 12 metrów kabla, więc 0.2 x 12 = 2.4 dB straty na kablu.

4 (dBi zysku anteny) - 2.4 (dB straty na kablu) = 1.6 - I gdzie tutaj logika??

Aha… trzeba jeszcze wiedzieć jaka jest różnica między dB a dBi…

A jak to wygląda gdy użyjemy tańszego kabla H-155?

0.5 dB x 12 m = 6 dB/m (straty!!)

4 - 6 = -2 I gdzie tutaj sens??

Całkowicie pomijam tutaj kwestię strat na wszelkiego rodzaju złączkach / konektorach, które występują po drodze!!

Dodane 16.11.2011 (Śr) 16:54

Aha, i żeby było jasne! Nie twierdzę, że to jest nie wykonalne!

Twierdzę, że to co chcecie zrobić w tej określonej sytuacji (12m kabla i antenka o zysku 3-4 dBi) jest całkowicie pozbawione logiki i zdrowego rozsądku !!

Pozdrawiam

Kolego xyzzyx, aż brzuch mnie rozbolał po przeczytaniu Twojej wypowiedzi. Udowodniłem Ci, że kabel może mieć stratę na poziomie 0.5 dB na metrze (a, nawiasem mówiąc to prawidłowe oznaczenia jest “dB” a nie “db” panie “znawco”), a Ty nadal twierdzisz, że przesadzam. Co Ty poseł na sejm RP jesteś czy jak…?

Zastanów się! Jak można się nie domyślać skoro w zapytaniu nie ma żadnych informacji? Z treści wypowiedzi wynika jedynie, że użytkownik ma router ADSL i chce nim odbierać bezprzewodowy internet… :o

Ja przynajmniej (w drugim poście) precyzyjnie opisałem na co należy zwrócić uwagę, a Twoja wiedza jak widać opera się o wuja “Google” i wklejania linku z innego forum. To jest pomoc?

kunsztro, gdybyś precyzyjnie napisał co chcesz zrobić i jaki budżet możesz na to przeznaczyć, to i pomoc się znajdzie.