Czy można używać dysku 2.5 na zastępstwo 3.5 w PC?


(IrasDeeJay) #1

Witam, pytanie tak jak w temacie. Niestety dysk który miałem uległ awarii. Danych żadnych nie straciłem bo zawsze mam backup, ale chciałbym zapytać, czy mogę normalnie używać dysku 2.5 calowego, jako na zastępstwo starego 3.5, bez obawy o jego awarię ? Dysk ten, to Seagate ST 9320423AS (7200 RPM, 16MB Cache, interfejs oczywiście SATA). Pytam, ponieważ wiem, że dysk 2.5 bardziej nadaje się do laptopa, albo do kieszeni USB, niż do normalnej pracy w "blaszaku".


(Michal Kolatek) #2

Jak masz na płycie gniazda sata to możesz go normalnie podpiąć do płyty kablami sata wejścia są takie same. Bez sata to sprawdź czy jest w biosie możliwość botowania z dysków na usb.

to jakiś mit, dysk jak dysk tyle że mniejszy, niektórzy celowo montowali 2,5 ze względu na cisze pracy.


(slawex1983) #3

Oczywiście, że można korzystać z dysku 2.5" w stacjonarnym komputerze. Absolutnie nic mu się nie stanie. Powiedziałbym nawet, że warunki pracy będzie miał lepsze, niż w laptopie; więcej miejsca, chłodniej i bez wstrząsów.


(Xeon Bloomfield) #4

Prosta odpowiedź: można przy zastosowaniu karty PCI lub przejściówki, ponieważ złącze dysków 3,5" jest inne niż w przypadku 2,5"...


(Michal Kolatek) #5

Tylko ATA ma inne, SATA (taki ma ten dysk) podpina się normalnie jak 3,5''

Przy ATA trzeba kupić

http://www.allegro.pl/item982649351_dob ... 5_3_5.html


(IrasDeeJay) #6

Chłopaki spoko spoko. Dysk ma interfejs SATA, blaszak także, więc nie ma problemu żadnego z podłączeniem. Pytałem o to ponieważ wiadomo jak PC chodzi. Czasem jest zostawiony na noc bo coś się ściąga, albo nocne skanowanie dysku oraz defragmentacja itp. A co do wydajnośći to jak myślicie ? Będzie o wiele mniejsza ? (O ile będzie :wink:


(Michal Kolatek) #7

Na laptopie to samo się robi.

Nie wiem jaki tam był model, przy prędkości 7200, jednym talerzu, NCQ będzie dosyć szybko chodzić

http://dyski.cdrinfo.pl/dyski/1098-Seag ... 16-SATA-II


(IrasDeeJay) #8

Dysk zamontowany, temat do zamknięcia. Dzięki za rady.