Czy można w takim wypadku rozliczyć internet?

Witam,

Mam dość nietypowe pytanie. Mam internet w netii który stoi na tatę. Otrzymuję ekofaktury (wystawiane na tatę), lecz wszystkie wpłaty dokonywane są przeze mnie internetowo (na dowodach wpłat będą widniały moje dane osobowe). Czy w takim wypadku tato może odpisać internet od podatku, a w razie kontroli wystarczą moje wydruki dowodów wpłat ?

Odliczenia wydatków za Internet może dokonać tylko osoba, która widnieje jako klient na umowie z dostawcą internetowym; na tą samą osobę wystawiane są faktury. Nie ważne, kto płaci; ważne, kto widnieje na umowie i fakturach. W razie kontroli okazać należy faktury, nie dowody wpłat za nie. Twój ojciec śmiało może odliczyć sobie wydatki za Internet.

:slight_smile:

Nieważne kto płaci,ważne na kogo zawarta jest umowa http://www.pit.pl/ulga-internet/

Jakoś nie bardzo rozwiązaliście moje wątpliwości :confused:

cytując za przytoczonym linkiem

“Faktura uprawnia do ulgi pod warunkiem, że posiada ona zapis „opłacona”. Jeśli taki zapis na niej się nie pojawia, ulga powinna być dokumentowana nie taką fakturą, ale dokumentem z którego wynika poniesienie wydatku.”

Z tego co widzę to na obrazie faktury netii nie ma żadnego napisu w stylu “opłacona”. Konieczne jest udokumentowanie poniesienia wydatku, a nie udokumentowanie zamówienia usługi. W takim wypadku trzeba pokazać dowód wpłaty. Czytając dalej:

“Imię i nazwisko na dokumencie musi się zgadzać z danymi osoby, która ma zamiar dokonywać odliczenia. Nie można odliczać wydatku na Internet z faktury na osobę trzecią. Małżonkowie powinni zadbać, by na fakturze znalazły się ich wspólne dane (a nie tylko dane jednego małżonka); w przeciwnym razie z ulgi skorzysta tylko ten jeden podatnik (albo mąż albo żona, a nie oboje).”

W takim wypadku logicznie myśląc dowody wpłaty wystawione na mnie na nic się zdadzą. A więc raczej nie mogę odliczyć tego podatku. Mam rację ??

Usługodawcy zazwyczaj przydzielają każdemu abonentowi osobne konto bankowe do opłat. Jeśli tak jest, to nie będzie problemu, szczególnie, jeśli numer konta do wpłat jest podany na fakturze.

Ale na przyszłość, na dowodach wpłat powinieneś podawać dane ojca, a nie swoje, bo to na niego jest umowa.

Nie ma znaczenia że opłaty robi ktoś inny, ważne jest by na fakturze były dane Twojego taty i tego dotyczy ten zapis. Moi rodzice maja internet z umową na mojego ojca płaci zań moja matka ze swojego konta i nigdy nie ma z odliczeniami najmniejszych problemów.

Twoi rodzice zapewne mają wspólnotę majątkową, a to już nieco inna sprawa.

W mBanku nie ma możliwości zmiany danych nadawcy. Drukowanie ekofaktur i ganianie z nimi na pocztę … witamy w 21 wieku :?

Wpłaty były dokonywane na indywidualny numer konta. Na dowodach wpłat w tytule przelewów mam podany numer faktury i kwotę. Niby mam fakturę i dowód wpłaty, jednak problem różnych osób nadal pozostaje. Jak w razie kontroli udokumentuje że zapłacił te faktury ? Na fakturze nie ma nic w stylu “opłacona”. Moje dowody wpłat chyba na nic się zdadzą skoro nie mamy żadnej wspólnoty majątkowej :P. Jeśli komuś coś pomoże to moi usługodawcy to najpierw multimo, później w połowie roku była zmiana na netię.

Pisać do usługodawców by potwierdzili, że faktury te zostały opłacone.

Dzięki za informację uspokoiliście mnie trochę, jutro jeszcze skoczę do skarbówki i się upewnię jak to jest na 100%. Dam znać co z tego wyszło, gdyby ktokolwiek kiedykolwiek tutaj jeszcze trafił :slight_smile:

A ciekawy jestem, czy ja mogę to jakoś odliczyć. Mam na siebie umowę na internet, ale nie mam żadnych innych dochodów, nie dostaję żadnych pitów.

Czy w takim razie mogę odliczyć te max. 760 złotych?

Od czego miałbyś to odliczyć ? Przecież nie mając dochodu nie płacisz podatków :slight_smile:

Moje e-faktury za blueconnecta posiadają informację na temat poprzedniej płatności. Jest informacja: “stan konta z poprzedniej faktury”, dalej informacja z datą, że dokonano wpłaty (“Dziękujemy”) i obecne rozliczenie konta, czyli kwota do zapłaty za właśnie wystawioną fakturę. Tylko prawdziwy/urzędniczy/złośliwy muł nie zauważy związku między tymi fakturami.

:expressionless:

Podpinasz dowód wpłaty pod fakturę i nie ma znaczenia czy zapłacił ją twój ojciec, twoja mama, Ty czy nawet Napoleon Bonaparte. Na d.w. masz napisane za co ona jest i dla kogo.