Czy można wejść z plecakiem do sklepu?

(Daxdax) #1

Witam, mam takie pytanie, czy wchodząc do sklepu np. z plecakiem ktoś ma prawo kazać mi go zdjąć, lub czy ktoś ze sklepu może mi przeszukać plecak? A czy takie uprawnienia ma jakaś firma ochroniarska?

(Jacek Bydgoszcz) #2

Zapytaj w sklepie to Ci powiedzą,w większych sklepach mają depozyty gdzie możesz zostawić swój bagaż.

(Enter6000) #3

Np. u mnie w jednym z supermarketów jest informacja o tym, że nie można wchodzić z plecakami - to jest w ogóle bez sensu, bo kamer w tym sklepie jest od groma.

(Krzysiekaczor) #4

W empiku przeszukują czasami :wink:

(Iwagreg) #5

Witam , w różnych sklepach mają różna zwyczaje-zasady w tej kwestii . Ja wchodząć do sklepu samoobsługowego staram się nie mieć przy sobie żadnej torby , po prostu nie lubię jak obsługa patrzy na mnie jak na potencjalnego złodzieja . Przypomnę , że miały miejsce przypadki pobicia "podejrzanego" przez pseudo ochronę . Pozdrawiam .

(walker123) #6

No właśnie, do takiej BiedroLonki można wejść u nas z plecakiem na luzie...

Zależy od sklepu :stuck_out_tongue:

(RyleC) #7

Wg mnie mogą Cię poprosić o odłożenie plecaka w wyznaczone, bezpieczne miejsce. Sami tknąć Cię za to nie mogą, bo naruszyliby Twoją nietykalność osobistą.

W żadnym sklepie nie mogą Ci przeszukać plecaka, niezależnie od firmy ochroniarskiej. Jeżeli podejrzewają, że coś ukradłeś to mogą wezwać policję.

Przeszukać może policja, straż graniczna, Sokista itp

(Ukrainiec666) #8

Oczywiście że mozna wejsć z plecakiem i nikt ci nie moze ni ***** nic zrobić. :!: Twoj plecak, yto twoja sprawa...

(fiesta) #9

Bredzisz i to jeszcze na dodatek w wulgarny sposób (być może na Ukrainie obowiązują inne przepisy, jeżeli w ogóle takowe są 8) ). Jeżeli w sklepie widnieje informacja o tym albo zostaniesz o to poproszony, musisz zostawić plecak w przechowalni albo przy kasie. Odnośnie przeszukania Ochrona czy personel sklepu w przypadku podejrzenia zawsze mogą wezwać Policję w tym celu.

też się mylisz bo co ma Straż graniczna czy SOK do sklepów ??

(Airborn) #10

To, że SG jest jednostką realizującą zadania stricte policyjne, podobnie jak Żandarmeria Wojskowa i posiada wszelkie niezbędne uprawnienia. Pewnie do sklepu SG w normalnych warunkach nie przyjedzie, ale uprawnienia ku temu ma. Natomiast SOK? Nie wiem jak jest z nimi, może to sklep na terenie dworca? :wink:

(Devilek33) #11

przeszukać ciebie ochrona nie może,jedynie w obecności policjanta a jeśli jesteś niepełnoletni w obecności opiekuna

a zresztą raczej po sklepie jeśli nikt ci nie zwróci uwagi możesz chodzić do woli bo kto ci udowodni czy kradniesz czy tylko wrzucasz produkty do plecaka aby ni nieść ich w ręku a potem za nie zapłacisz przy kasie,oczywiście jeśli żeś ni przeszedł już prze kase

(mikber18) #12

Ochrona nie ma prawa przyczepić się do twojego plecaka i nigdy nie powinieneś ochronie supermarketu pozwolić zobaczyć zawartość :!:

Jedyny wyjątek to gdy alarm w bramce zacznie wrzeszczeć

pozdrawiam

(niezDarek) #13

tak dokładnie jest

ochrona nawet ni może ciebie wylegitymować bo obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych,wylegitymować może ciebie jedynie policjant

a jak bramka zacznie piszczeć ochroniarz może cie poprosić o to abyś pokazał zawartość torby,plecaka itp. ale sam nie może ci grzebać o co dopiero przeprowadzać kontrole osobistą

(Enter6000) #14

A jeśli tak się stanie, że ochrona sklepu będzie chciała przeszukać Twój plecak, to wypada z nią dyskutować?

Warto się narażać, jeśli nie mamy nic do ukrycia?

(RyleC) #15

"też się mylisz bo co ma Straż graniczna czy SOK do sklepów ??"

Chodzi mi o przykładowe służby które mają uprawnienia do przeprowadzenia przeszukania. Są to tylko wybrane służby mundurowe, i tylko państwowe.

Czy warto dyskutować? Różnie- jeżeli nie pozwolisz im na przeszukanie to wezwą odpowiednie służby i zatrzymają Cię w sklepie do ich przyjazdu (takie prawo mają), więc czy warto tracić czas żeby tylko pokazać ochroniarzowi, że się mylił?- kwestia gustu i okoliczności zdarzenia.

(mikber18) #16

RyleC masz racje w tej sprawie , bez sensu tracić czas i lepiej pokazać zawartość !

pozdrawiam

(Ukrainiec666) #17

oczywiscie ze chyba są, takie jak i u was w polsce. my teraz też mamy podobne, bo jak chcemy też do UE to my musimy dostosować. BTW mam nadziej e ze juz za 2 lata uda nam sie dostać do UE, a polska nam pomoże, chociaż za to ze my pomogliśmy zdobyć euro w 2012 rok bo terz to my mamy nawet problem by do polski dojechać(ja mieszkam we lwowie, a by do polski, to musze terraz wize by do lublina (gdzie studia ) wjechac - i to jest paranoja :!: :!: )

(Samurai) #18

wydaje mi się że w tym momencie wyznacznikiem jak masz się zachowa jest postawa ochroniarza/ochrony bo jak ktoś mi powie "przepraszam czy mogę zajrzeć do plecaka" albo coś w tym guście będzie uprzejmy to niech sobie zagląda, a jak zachowa się jak cham typu "pokarz plecak" to wybacz ale nie.

Chodź z doświadczenia wiem że nie zawsze wygląda to tak kolorowo.

(Esspero231) #19

Zależy w jakim. Ja mieszkam w małym mieście gdzie jest empik i nie przeszukują, mało tego nawet się krzywo na to nie patrzą.

(mikber18) #20

voltmen ma rację to wszystko zależy gdzie mieszkasz (no może nie wszystko ale większość :wink: )