Czy można wykrzesać z tego więcej?

3570 poniżej 100zł, a 3770 około 200. @axa99 spokojnie kupuj używany, tylko niech sprzedający napisze czy używał, sprawny itp i czy da gwarancję rozruchową z 3 dni, jak procek odpali i wejdzie do systemu to raczej nie ma z nim problemu.

1 polubienie

Bo ja po prostu wkładam CPU w slot i tyle? Odpalam kompa normalnie>?

Jak nigdy tego nie robiłeś to raczej pooglądaj na YT jak się to robi.

1 polubienie

Wejdź w BIOS i zobacz jaką masz wersję lub sprawdź w CPU-Z.

Nikt nie zwrócił uwagi, że ma 12GB RAMu, co prawdopodobnie oznacza 4x2+2x2GB lub 4x2+4 co, tak czy owak, nie daje pełnego dual channela. Na próbę można zostawić 4x2, żeby zobaczyć, o czym mówię, choć na papierze może tu aż takiego wzrostu nawet nie być, to taki CS może przyjemniej śmigać pomimo mniejszej ilości pamięci.
Dla pełnej maksymalizacji wydajności należałoby wymienić 2x2GB na 2x4GB lub do 4GB dołożyć drugie 4GB w zależności co tutaj faktycznie siedzi. A to w sumie najtańsza opcja po kosztach tutaj.

1 polubienie

mam x3 4GB

No to jeszcze jedna kostka 4GB, wtedy też widoczna różnica będzie.

Nie ma czegoś takiego jak niepełny dual…
Ten jest niesymetryczny czyli jakieś różnice mogą się pojawić gdy używa nadmiary ale te różnice są nie do wykrycia bez poważnych testów.

Będzie taka jak po wyjęciu tej jednej kości czyli żadna, nieodczuwalna jeżeli nie liczyć różnicy w wielkości ramu.

1 polubienie

Fachowo to się nazywa z tego co pamiętam flex mode.
Mówię to z doświadczenia z testów jeszcze na starszych pamięciach.
Jak wspominałem, jakiś wymierny wzrost FPS trudniej zauważyć, ale płynność subiektywnie się poprawia zwłaszcza w takich grach zależnych od CPU jak CSGO (gdzie wyciskasz możliwie najniższy FPS na najniższych detalach i niskiej rozdzielczości, a co najmniej 4:3, zwłaszcza w scenariuszach spadków do 60 FPS, gdzie z uwagi na specyfikę Source jest to za niski FPS do efektywnego grania nawet na 60Hz).
To najtańsze co można zrobić tutaj w sumie na starcie, a przy okazji szkoda by było zostawić po wymianie na i7, aczkolwiek wymiana powinna być bardziej odczuwalna na i3.
Ale jak napisałem, użyteczność rozwiązania może sobie przetestować sam już wyciągając tamtą nadmiarową 4GB i odpalić grę jak CS, gdzie ilość pamięci specjalnie nie stanowi wąskiego gardła przy nieodpalaniu stu rzeczy na raz - czyli tam, gdzie mniejsza ilość pamięci nie szkodzi.
A i nawet tam, gdzie bottleneck ilości pamięci powinien zacząć się pojawiać, też da się dostrzec niewielkie różnice zwłaszcza w 720p jak tutaj:

W tym teście nawet są większe różnice w GTA V niż w CSGO.

Ciągle jednak jesteś w stanie to stwierdzić tylko w przypadku ekstremalnych testów, w normalnym codziennym użytkowaniu te 0,01 fps nie zrobi ci różnicy a i tak różnica jak wspomniałem pojawi się dopiero gdy ram zacznie być używany powyżej rozkładu na wszystkie kości.

Nie mniej jednak największy przyrost mocy da tu zmiana procesora bo i3 jest tu największym hamulcem.

U mnie to robiło różnicę. A w CSa potrafię mieć ciągi jak nałogowy alkoholik. Tylko to był jeszcze troszkę słabszy sprzęt, a rozdzielczość jeszcze niższa niż 720p, aczkolwiek chyba nawet nie kiedy bezpośrednio porównywałem.

Teraz powiedz, kto normalny gra w takiej rozdzielczości?
Już 720p zazwyczaj wygląda jak g., poniżej nic kompletnie nie widać i nie ma różnicy czy to lipa graficzna pokroju CS czy najnowsze superprodukcje.

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Finalnie skupie sie na dołożeniu RAM 4GB oraz zmianie na i5 procka podanego wyżej. Niemniej jednak martwi mnie póki co problem z aktualnym sprzętem i temat jest założony równolegle tutaj Windows 10 zawiesza się podczas gry "problem pojawił się z dnia na dzień" - #3 przez axa99 . Aktualnie stoimy na tym, że format to jedyne rozwiązanie problemu. Może ktoś wpadnie na coś?

Oddajmy hołd graczom z lat 80’tych, którzy na swoich domowych komputerach w 3D wyciągali w okolicach 5 klatek/sek Solo Flight - C64 Third Person Flight Simulator Gameplay - YouTube :wink:

No tak, zapomniałem na czym się wychowałem, było i sekundowe odświeżanie na starcie „ruskich jajek” ale nie porównujmy tego do dzisiejszych gier bo tamte najnormalniej nie miały grafiki.
Co do jajek to nawet rozdzielczość w pikselach się do tego nie odnosi bo niby jeden piksel jajo a drugi wilk?

Jeśli już mówimy o CSGO, to niektórzy prosi używają 1024x768.
W zasadzie to tam druga najpopularniejsza rozdzielczość.
Jak ktoś ma mocny bottleneck na CPU, to mu nie zabronisz.
Ale jeśli juz przy CSie jesteśmy, to może już lepiej postawić Linuxa, i tam od jakiegoś czasu można używać komendy startowej -vulkan, której nie ma jeszcze na Windowsie.

No więc i5 w drodze. Dam znać jak sytuacja z PC po wymianie i czy widać efekt gołym okiem. Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za zaangażowanie w sprawie.

Procek wymieniony i różnice widać gołym okiem. Muszę tylko jeszcze rozwiązać sprawę z tym dziwnym zawieszaniem się komputera w trakcie grania, przeczuwam, że to coś z zasilaczem może być.

Albo dyskiem :slight_smile:

Ten temat został automatycznie zamknięty 90 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.