Czy można wykrzesać z tego więcej?

Pytanie odnośnie mojego starszego komputera w domu. Czy do załączonego zestawu można coś jeszcze tutaj dodać/zmienić, co podniosłoby wydajność komputera? Dzięki z góry za odpowiedzi.

RAM 12GB i ZASILACZ Vero L1 500W PSU 80Plus 2xPEG

Raczej już tylko Intel i7 z drugiej/trzeciej generacji (i9 pojawiły się dopiero w 2017 - 7 generacja), jak i3 jest po mocnym OC.

1 polubienie

Podniesienie wydajnosci do czego?
Uruchom sobie jakiś testowy „muł” a potem poszukaj stron z porównawczymi wynikami.
Uprzedzam. Znajomośc „angielskiego” przydatna.
P.S. Wiesz jaka masz płytę? Wiesz. No to pod nią szukaj kompatybilne zabawki.
Wiecej ramu, mocniejszy procesor, dysk. Co więcej.

1 polubienie

Dowolne i7 bez S i bez T lub dowolny xeon od 1230 w górę:
https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-b75m-d3hrev_10/#support-cpu
Dodatkowo SSD jak nie ma.

2 polubienia

Chodzi mi tutaj głównie o podniesienie FPS w grach o chociażby 10 lub 20. Są to gry typu League Of Legends, Valorant czy Coutner Strike.

To i7-3770 lub i7-3770K lub Xeony od 1270v2 w górę

1 polubienie

Potwierdzam, dobry procek, ale ciągle za drogi żeby w niego inwestować chyba że trafi się okazja.
Już i5 3470 będzie wielkim skokiem wydajnościowym i nie narazi autora na bankructwo.

1 polubienie

Prawdopodobnie i tak PC zostanie niedługo (za rok, półtorej) wymieniony na coś nowszego, ale chciałbym żeby jeszcze można było odczuć skok wydajnościowy pracując na tym. Widzę oferty używanych i5 procesorów na allegro i pytanie teraz czy ktoś ma doświadczenie z kupnem używek? Czy lepiej poszukać nowego? Jak się na to zaptarujecie?

3570 poniżej 100zł, a 3770 około 200. @axa99 spokojnie kupuj używany, tylko niech sprzedający napisze czy używał, sprawny itp i czy da gwarancję rozruchową z 3 dni, jak procek odpali i wejdzie do systemu to raczej nie ma z nim problemu.

1 polubienie

Bo ja po prostu wkładam CPU w slot i tyle? Odpalam kompa normalnie>?

Jak nigdy tego nie robiłeś to raczej pooglądaj na YT jak się to robi.

1 polubienie

Wejdź w BIOS i zobacz jaką masz wersję lub sprawdź w CPU-Z.

Nikt nie zwrócił uwagi, że ma 12GB RAMu, co prawdopodobnie oznacza 4x2+2x2GB lub 4x2+4 co, tak czy owak, nie daje pełnego dual channela. Na próbę można zostawić 4x2, żeby zobaczyć, o czym mówię, choć na papierze może tu aż takiego wzrostu nawet nie być, to taki CS może przyjemniej śmigać pomimo mniejszej ilości pamięci.
Dla pełnej maksymalizacji wydajności należałoby wymienić 2x2GB na 2x4GB lub do 4GB dołożyć drugie 4GB w zależności co tutaj faktycznie siedzi. A to w sumie najtańsza opcja po kosztach tutaj.

1 polubienie

mam x3 4GB

No to jeszcze jedna kostka 4GB, wtedy też widoczna różnica będzie.

Nie ma czegoś takiego jak niepełny dual…
Ten jest niesymetryczny czyli jakieś różnice mogą się pojawić gdy używa nadmiary ale te różnice są nie do wykrycia bez poważnych testów.

Będzie taka jak po wyjęciu tej jednej kości czyli żadna, nieodczuwalna jeżeli nie liczyć różnicy w wielkości ramu.

1 polubienie

Fachowo to się nazywa z tego co pamiętam flex mode.
Mówię to z doświadczenia z testów jeszcze na starszych pamięciach.
Jak wspominałem, jakiś wymierny wzrost FPS trudniej zauważyć, ale płynność subiektywnie się poprawia zwłaszcza w takich grach zależnych od CPU jak CSGO (gdzie wyciskasz możliwie najniższy FPS na najniższych detalach i niskiej rozdzielczości, a co najmniej 4:3, zwłaszcza w scenariuszach spadków do 60 FPS, gdzie z uwagi na specyfikę Source jest to za niski FPS do efektywnego grania nawet na 60Hz).
To najtańsze co można zrobić tutaj w sumie na starcie, a przy okazji szkoda by było zostawić po wymianie na i7, aczkolwiek wymiana powinna być bardziej odczuwalna na i3.
Ale jak napisałem, użyteczność rozwiązania może sobie przetestować sam już wyciągając tamtą nadmiarową 4GB i odpalić grę jak CS, gdzie ilość pamięci specjalnie nie stanowi wąskiego gardła przy nieodpalaniu stu rzeczy na raz - czyli tam, gdzie mniejsza ilość pamięci nie szkodzi.
A i nawet tam, gdzie bottleneck ilości pamięci powinien zacząć się pojawiać, też da się dostrzec niewielkie różnice zwłaszcza w 720p jak tutaj:

W tym teście nawet są większe różnice w GTA V niż w CSGO.

Ciągle jednak jesteś w stanie to stwierdzić tylko w przypadku ekstremalnych testów, w normalnym codziennym użytkowaniu te 0,01 fps nie zrobi ci różnicy a i tak różnica jak wspomniałem pojawi się dopiero gdy ram zacznie być używany powyżej rozkładu na wszystkie kości.

Nie mniej jednak największy przyrost mocy da tu zmiana procesora bo i3 jest tu największym hamulcem.

U mnie to robiło różnicę. A w CSa potrafię mieć ciągi jak nałogowy alkoholik. Tylko to był jeszcze troszkę słabszy sprzęt, a rozdzielczość jeszcze niższa niż 720p, aczkolwiek chyba nawet nie kiedy bezpośrednio porównywałem.

Teraz powiedz, kto normalny gra w takiej rozdzielczości?
Już 720p zazwyczaj wygląda jak g., poniżej nic kompletnie nie widać i nie ma różnicy czy to lipa graficzna pokroju CS czy najnowsze superprodukcje.